EMİTT FUARI’NDA KIRŞEHİR’İN YÖRESEL ZENGİNLİKLERİ TANITILDI

30 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
298 defa okundu.
EMİTT FUARI’NDA KIRŞEHİR’İN YÖRESEL ZENGİNLİKLERİ TANITILDI

kirsehir--emitt-turizm-fuari-nda-tanitilacakDünyanın en büyük turizm fuarları arasında gösteriler EMİTT Fuarı’na katılarak kurdukları stantta yöresel ürünlerini ve değerleri tanıtılan Kırşehir’in, zenginlikleri ziyaretçilerin ilgisini topladı.

Kırşehir, şehrin yöresel, tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtılması amacıyla 28-31 Ocak tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl 20’ncisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMİTT 2016’ya katıldı. EMİTT Fuarı’nın 3’ncü gününde yaptıkları faaliyetlerle ilgi gören Kırşehir standı vatandaşlar tarafından beğeni topladı. Stant görevlileri Kırşehir’in  yöresel, kültürel, tarihi ve turizm açısından şehrin önemli noktalarını anlattı. Yöresel lezzetlerin ziyaretçilere ikram edildiği stantta tarihi ve doğal güzellikler hakkında bilgiler içeren broşürler dağıtıldı.
Fuarın turizm hareketliliği ve illerin tanıtılması açısından önemli bir organizasyon olduğunu belirten Kırşehir Kültür ve Turizm Müdür Vekili Yıldız Erarslan, “EMİTT Fuarı’na gelirken Kırşehir’imizi yeni bir restorasyon olarak buraya gelen ziyaretçilerimizle paylaşmayı arzuladık. Başta Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzemizi sergilemek istedik. Biliyorsunuz Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzemiz dünyada höyük şeklinde yapılmış olan ilk ve tek müzedir ve 1986 yılından beri de kazı çalışmalarının yapıldığı bir yer. Kırşehir için çok önemli. Kırşehir’in tarihine ışık tutan bir müze. Onun dışında tanıtım açısından değerlendirmeyi düşündüğümüz yerler arasında Ağalar Konağımız var. Çünkü Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzemizin ardından şehir merkezine gelen gruplar ve turistler Ağalar Konağımızda Kırşehir’imizin yöresel lezzetlerini tatmaya geliyorlar. Yöresel lezzetlerimizin sunulduğu tek mekanımız burası” diye konuştu.

“TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİN YOĞUN OLDUĞU İLİMİZE HERKESİ BEKLİYORUZ”
Kırşehir’in alternatif turizm açısından da çok önemli bir şehir olduğunu belirterek sözlerine devam eden Eraslan, “İrfanlı Barajı’ndan tutun Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ne kadar, yer altı şehirlerimize kadar. Kapadokya’nın aynı zamanda giriş kapısıdır. Kapadokya bölgesinin bir parçasıdır ve yer altı şehirleri de bunun en büyük kanıtıdır. Mucur, Kepez ve Dulkadirli yer altı şehirlerimizle ziyaretçilerimizin ziyaret edebileceği, geçmişle buluşabileceği noktalar arasında. Aynı zamanda Kırşehir’imizin modern bir de yüzü var. Şehrimiz son 10 yıl için de yeni mimarisiyle çok güzelleşti. Ama en büyük vurguyu şuraya yapmak isterim. 2014 yılında UNESCO’nun geçici dünya mirası listesine alınan Ahi Evran-ı Veli Külliyemiz ve yine Anadolu Selçuklu Medreseleri arasında yer alan Cacabey Gökbilim Medrese’miz UNESCO’nun Geçici Dünya Mirası listesine alındı. Bizde şuan asıl listeye alınması için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Tarihi güzelliklerimizin yanında şarkılarımız, türkülerimiz de o kadar önemli ki bizim her zaman bir iddiamız olmuştur. Türkiye’de yaşayan 78 milyon nüfus varsa tamamı mutlaka bir Kırşehir türküsü biliyordur ama o türkünün Kırşehir türküsü olduğunu bilmiyordur. Bizim her zaman böyle bir iddiamız  var. Kırşehir’in bir özelliği de şudur; pekmezi, cevizi ve Neşet Ertaş’ı. Haliyle biz ustamız Neşet Ertaş’ı da burada saygıyla bir kez daha anıyoruz. Onun bıraktığı kültürü, onun eserlerini, onun türkülerini her ne kadar o şuanda aramızda olmasa da elimizden geldiği kadar yaşatmaya ve sahiplenmeye gayret gösteriyoruz. Bu yüzden bu kadar renkli olan ilimize yurt içinden yurt dışından herkesi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN