EMEKLİNİN YÜZÜ 4 EKİM’DE GÜLECEK

28 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
502 defa okundu.
EMEKLİNİN YÜZÜ 4 EKİM’DE GÜLECEK

emekli yüzü

 

1 Kasım seçim sürecinde seçim yarışında ekonomiye önem veren AK Parti’den emeklilere büyük müjde var. Beyannamede emeklileri en çok sevindiren içerik ise emekli maaşlarına yüzde yüz zammın yapılacağı.

 

AK Parti’nin seçim beyannamesi emeklilerin gelirini artıracak ve elini rahatlatacak düzenlemeler içeriyor. Beyannameden 100 lira zam, intibak, faizsiz kredi ve çalışanlardan sıfır kesinti çıkacak.

Emekliden memura, öğrenciden öğretmene, ev kadınından işadamına kadar toplumun tüm kesimlerini içeren bir seçim beyannamesi hazırlayan AK Parti, beyannameyi 4 Ekim’de açıklayacak. Merakla beklenen beyannamede, emeklilerin beklentilerini karşılayacak pek çok düzenleme var. Emeklilerin gelirini artıracak, elini rahatlatacak düzenlemeler üzerinde hazırlıklar son aşamaya geldi.

Yeni dönemde emeklileri bekleyen değişiklikler şöyle;

Seyyanen Zam

Bu yıl yapılan ekstra 100 liralık seyyanen zamdan tüm emekliler yararlanacak. Temmuz’da, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden maaşı bin lira ve altında olanlara 100 lira seyyanen zam verilmişti. Bin ile bin 100 lira arasındaki maaşlar da bin 100 liraya çıkarılmıştı. Ardından maaşına bakılmaksızın tüm memur emeklilerine bu ay ortalama 100 lira zam verildi. Seçim sonrası çıkarılacak yasa ile seyyanen zamdan yararlanmayan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de 100 liralık artış yansıtılacak. Bin ile bin 100 lira arasında olan maaşlar bin 100 liraya tamamlanacak. Bin 100 lira ve üstünde olanlar da 100 lira zam alacak. Bu şekilde 100 liralık seyyanen zamdan yararlanmayan emekli kalmayacağı gibi, bazı emekliler bu ekstra artıştan ikinci kez yararlanabilecek.

İntibak 

Gösterge esaslı sistemden gelişme hızından pay alınan sisteme geçildi. Böylece gelişme hızından pay alamayan yaklaşık 1.9 milyon emeklinin intibakı düzenlendi. Yeni dönemde de emeklilikte gelir kaybının önüne geçilecek, maaşlarının düşmesi önlenecek.

Maaştan Kesinti Bitiyor 

Ticari faaliyette bulunan emeklilerin maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi, Temmuz ödeme dönemi itibariyle yüzde 15’ten 10’a çekildi. Şimdi bu kesintinin tamamen kaldırılması planlanıyor. Böylece çalışan emeklilerin eline geçen para, yüzde 10’luk kesintinin kalkması suretiyle artacak. Halen maaşı bin lira olan emeklinin eline ayda 900 lira geçiyor. Kesintinin kalkmasıyla bu emekli her ay bin lira alacak.

 

Faizsiz Kredi 

Emeklilere faizsiz, geri ödemesi kolay kredi verilecek. Edinilen bilgiye göre; kamu bankalarından verilecek kredinin ilk 1 yılı geri ödemesiz olacak. 1 yıl sonra başlayacak taksitler de faizsiz olacak ve uzun vadede kolay miktarlarla ödenecek.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN