“Emeklilerin Durumu İyi Değil”

16 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
241 defa okundu.
“Emeklilerin Durumu İyi Değil”

24 Haziran seçim atmosferinin yaşandığı İlimiz ve Tüm Türkiye’de, Tüm İşçi Emekliler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Musa Hangül’den Siyasi partilere çağrı;

“Emeklilerin Durumu İyi Değil”

24 Haziran seçimlerine az bir zaman kala Siyasi partililere çağrı yapan Tüm İşçi Emekliler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Musa Hangül, emeklilerin maaş sorunlarını ve 25 – 30 yıl primini ödedikleri karşılığı faturasız sağlık hizmeti almak istediklerini dile getirdi. 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü Başkanlar Kurulu Toplantısında alınan kararla Emeklilerin durumuyla ilgili tüm siyasi partililere çağrıda bulunuldu. Emeklilerin durumunun iyi olmadığını söyleyen Emekliler Derneği Başkanı Hangül, “Bankalardan Kredi kullanan Kredi Kartları için vekâlet verilecek ücret talep eden ve mağdur olan Dernek üyelerimizin haklarını savunacağız” diyerek mağdur olan dernek üyelerine seslendi.

Hangül, Emeklilerin sorunlarını şöyle dile getirdi;

“% 70′ İMİZİN MAAŞI AÇLIK SINIRININ ALTINDA”

Emeklilerin yaşadığı sorunların başında Maaş Sıkıntısının geldiğini söyleyen Hangül, “Biz geçine bileceğimiz bir emekli aylığı istiyoruz % 70′ imizin maaşı açlık sınırının altında. Çalışanlar ile Emekliler arasındaki ücret uçurumunun giderilmesi, çalışanlara yapılan ücret artışlarının emeklilere de aynen yansıtılmasını istiyoruz. Emekli sandığı çalışanına (memuruna) uygulanan sözleşme artışları emeklisine de aynen uygulanırken, İşçi ve BAĞ-KUR emeklisine sadece tüfe veriliyor. Bu farklı uygulamaları giderecek bir düzenleme talep ediyor ve artı refah payı verilmesini istiyoruz” dedi.

“EMEKLİLER ARASINDA MEMUR, İŞÇİ, BAĞ-KUR AYRIMI OLMAMALI, KATSAYI VE GÖSTERGE SİSTEMİ TEKRAR HAYATA GEÇİRİLMESİ”

Yaş haddi sisteminin terkedilmesi gerektiğini söyleyen Hangül, “Yeni bir intibak düzenlemesi (tüm emeklileri kapsayan), hizmet ve prime dayalı norm ve standart birliğini sağlayacak 5000 gün prim karşılığı taban aylığının açlık sınırının altında kalmayacak şekilde 5000 gün üzeri hizmete aynı doneye ( 240 güne) eksi artı bir puan (ABO) belirleyecek bir düzenleme işçi emeklilerinin kendi aralarındaki farklılığıda ortadan kaldıracaktır. (Örnek şu anda 25 yıl bir fiil hizmet aynı primle 90’lı yıllarda emekli olanla 2014 – 2016 yılı emekli olanlar arasında 1000 – 1200 TL fark oluşmuştur, bu fark tavanda tabanda ise aylıklar 800 TL’ ye kadar düşmüştür. Emekli olma şartında Prime dayalı, bir fiil hizmete göre değerlendirilmesi; yaş haddi sisteminin terkedilmesi gerekmektedir”

“EMEKLİLER TOKİ TARAFINDAN KONUT SAHİBİ YAPILMADI”

Emeklilere açıklandığı şekliyle Türkiye’nin her yerinde TOKİ’den ev beklendiğini söyleyen Hangül, “Emekliye Daha önce faturalı harcaması karşılığı olarak %5 ile %12 arası ödenen katkı payı şimdi %4 olarak ödenmekte bu ödemenin %10 yükseltilmesi, Yıllardır talebimiz olan Bayram ikramiyesi yetersiz olsa da bir nebze emekliyi umutlandırmıştır. Bunu bir başlangıç sayarak ileride daha yeterli seviyelere gelmesini, Dönemin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’ nun konutu olmayan Emeklilere 240 ay vade 250,00 TL taksitle konut sahibi yapacaklarını kamuoyuna açıkladılar. Yapılan görüşmeler sonunda dernek aracılığı ile talepler alınarak TOKİ başvuruları Valilik, Kaymakamlık ve belediyelere bildirilerek açıklandığı gibi müracaatlar yapıldı. Türkiye genelinde açıklandığı gibi emekliler TOKİ tarafından konut sahibi yapılmadı. Emeklilere açıklandığı şekliyle Türkiye’nin her yerinde TOKİ’den ev bekleniyor. Emeklilerinde Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sendikalaşma hakkının verilmesi” gerektiğini dile getirdi.

 “25 – 30 YIL PRİMİNİ ÖDEDİĞİMİZ KARŞILIĞI FATURASIZ SAĞLIK HİZMETİ ALMAK İSTİYORUZ”

Sağlık hizmetlerinde yaşadıkları sorunları da dile getiren Hangül, Sağlıkta yaşadıkları sıkıntıları şöyle dile getirdi, “Huzurla hizmet alabileceğimiz 25 – 30 yıl primini ödediğimiz karşılığı faturasız sağlık hizmeti almak istiyoruz. Sağlık gibi anayasal hak olan bir alanda katkı paylarının kaldırılması, sağlık hizmeti daha çok yaşlılıkta alınan bir hizmettir. İlaçlardaki emsal ilaç uygulamasının kaldırılarak doktorun yazdığı ilaç fark alınmadan verilmesi, Özel Hastanelerde %200’lük fark alınmasının tekrar değerlendirilmesi tahlil ve görüntülemeden fark alınmaması, Devlet ve üniversite hastanelerinde teşhis, tedavi görüntüleme, laboratuvar ve ameliyat randevularının daha kısa verilmesi için gerekli düzenleme ve çalışmaların yapılması, Bu katkı payları %70’i açlık sınırı altında emekli aylığı alan ve zor şartlarda yaşam sürdüren emeklilerimizi yaşamlarını daha da zorlaştırıyor. Tüm Emekliler olarak onurumuzla yaşayabileceğimiz bir maaş ve sağlık hizmeti istiyoruz. Emeklilerimize ekonomik, kültürel ve sosyal olanaklar sunmak, hak ettikleri onurlu yaşamı sağlamak sosyal devlet anlayışı gereği iktidarların en önemli görevidir” diye konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN