Emekliler Bu Maaşla Cambaz Olsa Geçinemez

19 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
103 defa okundu.
Emekliler Bu Maaşla  Cambaz Olsa Geçinemez

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon emeklinin gözü kulağı, ocak ayında açıklanması beklenen memur maaş zammına çevrildi.

Emekliler Bu Maaşla  Cambaz Olsa Geçinemez

2019 yılının 2. döneminde 5 aylık enflasyon oranı açıklandı. Memur ve emekli maaş zammının net olması için 3 Ocak 2020 günü açıklanacak Aralık 2019 TÜFE rakamları bekleniyor. Emekliler için beklenen zam oranının yüzde 6 ile 7 arasında olacağı tahmin ediliyor.

Emekliler ise; kira, gıda, elektrik, doğalgaz, su, ulaşım ücretlerine yapılan zam oranından sonra emekli maaşlarına yapılacak zam oranının da bu giderlere yapılan zamlarla orantılı olmasını istiyor.

Kırşehir’de emekliler 2020 için öngörülen zam oranıyla ilgili beklentilerini Gazetemize 40 Arena’ya anlattılar.             

Yapılması öngörülen zam oranının çok düşük olduğunu belirten emekliler, hayat şartlarından dolayı kan ağladıklarını savundular.

“Maaş zammı da ürünlere getirilen zamlar da orantılı olmalı”

Verilen zam oranı ile hiçbir borcunu kapatamadığını belirten Menderes Deveci, “Keşke bu zam oranını bize vermeselerdi de elektriğe, suya, oraya, buraya zamlar yapılmasaydı. Biz istiyoruz ki her şey orantılı olsun. Emekliler kan ağlıyor. Şu anda bin 500 lira maaş çekmişim. Ben şimdi hangi borcumu kapatacağım. Cebimiz para görmüyor. Bankadan bankaya koşturuyoruz. Kendi kendimizi kandırıyoruz. Asgari ücretli de aynı şekildedir. Benim 2 çocuğum asgari ücretle çalışıyor. Kaçıncı sınıf insan olduğumuzu bilmiyoruz. Türkiye’de bazı insanlar para tüketmek için yer ararken biz de dilenmeyen dilenci olmuşuz, utanıyoruz emekliliğimizden geçenlerde haberlerde seyrettim. Bir tablo çıktı, emekliye 120 lira zam verilecekmiş. Bu zam oranı bir kilo et parasıdır. Bu zam oranıyla hangi ihtiyacımız karşılayacağız. Gıda mı, yağ parası mı yoksa marketi mi karşılayacağız. Asgari ücrete de 200 lira gibi bir zam verecekler. Geçen sene, seçim öncesi olduğu için biraz kıyak zam yaptılar. Bu sene o da olamayacaktır.” şeklinde konuştu.

“Doğru dürüst evde kazan kaynamıyor”

Emeklilerin geçinemeyecek bir hale geldiğini savunan Cuma Dündar, “Bir emekli olarak geçinemiyorum. Evinde külfeti olan ise ölmüştür. Verilen zam oranı yüzde 4, aldığı ise yüzde 14. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Evimizde ne aş var ne ,e bir şey var. Doğru dürüst evde kazan kaynamıyor. Verilen zam oranı ihtiyaçlarımızı karşılasa olabilir ama karşılamıyor. Karşılamadığı zaman ne yapacaksın? Aç kalacaksın. Bir insan niçin çalışır? Ekmek için çalışır. Olmadı mı nasıl olacak? Sıfır elde sıfır. Olan emekliye oluyor.” ifadelerini kullandı.

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On