Eli İşli Kadınlar

19 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
362 defa okundu.
Eli İşli Kadınlar

“Kırşehir Halk Eğitim Merkezi Büyük Ölçüde Yardım Etti.”

Kadınlar el sanatları ile uğraşmalı’ Kırşehir’de yer alan el sanatları pazarında Emekli Fatma şahin ile görüştük. Şahin, Kırşehir Belediyesi’nin evine ek gelir götürmek isteyen bayanlara fırsat tanıdığını ifade etti.  Kırşehir Belediyesi’nin evine ek gelir getirmek isteyen kadınlara imkan sunduğunu anlatan emekli öğretmen Fatma Şahin; “Gönüllü öğretmenlik yapıyorum. El işi, kot çanta, yemeni, fular, plaj elbisesi yapıyorum. 1992 yılından beri el sanatlarıyla uğraşıyorum. Kırşehir Halk Eğitim Merkezi büyük ölçüde yardım etti. İşi bıraktıktan sonra kendimi boşlukta hissettim. Hediye olarak el sanatları sürekli üretiyordum. Sonradan Belediye’nin böyle bir imkanını duydum. Evde ek gelir getirmek isteyen, aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen kadınlara yardımcı olunuyordu. Lokallerin sportif faaliyetlerinden ve kurslarından faydalanıyoruz. Yaptığımız ürünlerinde satma imkanı sağlıyor. Çok büyük karlar eden arkadaşlarımız var. Satış yapamayan arkadaşlarımız da var. Müşteri mesela ‘buyurun’ dememiz hoşuna gidiyor ama al bunu dememizi istemiyor. Kimisi oturunca ‘müşteriye bakmıyor’ diyor, kimisi çok lakayt davranınca ona da bozuluyor. Ne yapacağını bilemiyorsun. Ben genelde oturuyorum. Müşteri beğenirse sergilemişim masam da beğenirse seçiyor, fiyatını soruyor, alıyor. Güzel imkanlarımız var. Güzel tadında, müşteriye düzgün davrandığın sürece burasının açık olacağına inanıyorum” ifadesinde bulundu.

Kadınları süslemek için ne gerekiyorsa yapıyorum El emeğinin çok fazla olduğunu anlatan Şahin, “Kolye, bileklik, şahmeran, fular, tasma, halhal kadınların süslenmesi için ne gerekiyorsa ben onları yapıyorum.  Hatta terlik süslemesi bile var. Ama burada onları gösteremiyorum. Benim 2-3 liralık ürünüm 80 liralık. Onun üstünde burada çok fazla ürünlerim yok. 5 liranın altına düşmemeye çalışıyorum. Çünkü el emeği çok fazladır. Fiyat aralığı genellikle 5 lira ile 50-60 arasındadır. Miyuki tarzında yaptığım el işlerim mesela; Atatürk yaptığım el işi 80 liranın altında vermiyorum. 2 buçuk 3 günde evde yapıyorum. Dükkan da olsak 5 saatte filan çıkartırım. Konsantre olmanız lazım. 1 tane atlattığınız zaman söküp yeniden yapmak durumunda kalıyorsunuz. Boncuk ve ip kırılması ve çürümesi halinde tekrardan yapıyorum. İpin kaliteli olması gerekiyor. İğnenin güzel olması, boncuğun kaliteli olması gerekiyor. Boyasının çıkmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“KALİTELİ MALZEME BULMAK ZOR”

Kaliteli malzeme bulmanın zor olduğunu söyleyen Şahin, “Yaptığımız el işlerinin malzemelerini özenle alıyoruz. Büyükşehirlere gidersek oralardan alıyoruz. Bulduğumuz yerlerden uygun olursa alıyoruz. Kaliteli malzeme bulmak çok zor oluyor. Sürekli çalışıyorum. İnternetten de çalışıyorum. İnstagram ve facebook’ta da sayfam var. Psikolojik problemleri olan kadınlar evde ya kedi besleyecek ya da takı yapması gerekiyor. Örgü öreceksin. Derler ya ‘oynatacaksın ya da oynayacaksın’ Oynamamak için çünkü oynayınca deli diyorlar. Bize de eli işli kadın desinler. Para kazanıyor desinler. Ev işleriyle uğraşmaktan takı ile uğraşmak daha iyi. Bütün belediyelerin bütün şehirler de böyle etkinliklerin olması çok güzel. Eğer çocukluktan en ufak el işçiliğine emeği geçmişse bir insanın evlendikten sonra ek gelir getirmek isteyen yapıyor. Evimizde dünya kadar işimiz var. Ya dükkanın olacak ya da evinde bir yerde yerin olacak. En güzel dükkanın olacak. Dükkan kiraları çok pahalı yani öyle imkan olsa da keşke bütün hanımlar bunu yapsa. Öneririm bütün hanımlar el işiyle uğraşsın. Temizlikten filan el işiyle uğraşmak iyidir. Camlardan filan düşüyor insanlar. Bizim en fazla elimize iğne batıyor. Bir de sürekli yabancı evlere gidiyorsun. O kadar evde oturan ve maddi durumu iyi olan kadınlar var. Buna para harcayan niye gidip mağazaya 30-40 liraya alsınlar. Biz burada 5-10 liraya satıyoruz. Oraya gidişte bak bu koptu diyemiyorlar. Bize geliyorlar 2 gün sonra koptu diye. Sen kapıya takarsan tabi ki kopar. Misina ve iple yapılıyor. Kapının koluna takıldı mı gidiyor. Ama mağazadan aldığında gidiyor. Dökülüyor, renkleri açılıyor. Bizde öyle bir şey yok çoğunlukla en çok da benim ürünlerimde yemeni ve keçe ile çalışıyorum. Hayatta yıpranmaz, bozulmaz, kopmaz yakmadığın sürece. Hiçbir şey olmaz” dedi.

Boncuğun dışında otantik takı olmalı Takı olarak en çok otantik takıların daha çok tercih edildiğini söyleyen Şahin, “Boncuğun dışında otantik takı olmalı. Otantik takı insanları hem yaşamını ve yaşam standartlarını geniş gösterir. Hem özverili olduğunu gösterir. Bir de benim takılarımın bir tanesinden 2 tane yapamam. Hep kendine özgüdür. Hep imzamı veriyorum. İnternetten alıntı yaparım ama onu değiştirerek yaparım. Aynısını yapamam Zaten aynısını bulmamın imkanı yok. Keçenin, yemeninin, boncuğun ben onu özgünleştiriyorum. Birkaç tane yapıyorum ya boncuğunda ya püskülünde ya da yapım aşamasın da değişiklikler yapıyorum. En çok şahmeran ve halhal ürünleri tercih ediliyor. İnsanlar çok seçici değil. Ben en çok halhal, şahmeran satıyorum. Emeni tarzı el ürünleri en çok sattığım ürünler arasında. Keçe de satıyorum ama zaman zaman değişiyor” diye konuştu.

Haber Aslıhan Buyruk

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On