Ekonomik Krizin Derecesi Belirlendi

13 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
352 defa okundu.
Ekonomik Krizin Derecesi Belirlendi

Genel merkeze rapor sunulması amacıyla STK’ların şikâyet ve önerileri dinlendi.

Ekonomik Krizin Derecesi Belirlendi

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Genel merkeze rapor sunulması amacıyla, Kırşehir Gazeteciler Radyocular Televizyoncular Cemiyet Başkanı, 40 Arena Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Sait Yanık ve birçok sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği değerlendirme toplantısında, Sivil Toplum Kuruluşlarının şikâyet ve önerileri dinlendi. Gerçekleşen toplantıda İlimiz başta olmak üzere Türkiye’de yaşanan “Ekonomik krizin” derecesi belirlendi.

“ŞEKER FARİKASINDA BULUNAN YAKLAŞIK 500 İŞÇİMİZ MAĞDUR”

Milletvekilleri ve STK’ların bir araya geldiği toplantıda ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. STK’ların çözüm önerilerinin dinlendiği toplantıda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Metin İlhan, “Türkiye’de ki krizden değil, Kırşehir’de ki krizden biraz bahsetmek istiyorum. Kırşehir her zaman anlatıldığı gibi, Kayseri ile Ankara arasında sıkışmış, çok fazla yatırım yapılmamış, yatırıma hasret kalmış, çok küçük bir sanayisi olan, özellikle tarım ve hayvancılık ile geçinen bir şehir. Uzun bir dönem PETLAS ve ÇEMAŞ ile ayakta durmaya çalışan bir şehir. Fakat bunlar Kırşehir için çok yeterli değil. Bir Şeker Fabrikamız vardı oda özelleşti. Şeker farikasında bulunan yaklaşık 500 işçimiz mağdur durumda. Ödemeler ve tazminatları konusunda sürekli bize telefonlar açıyorlar. Bizim burada en çok üzerinde durmamız gereken konu ise, Tarım ve Hayvancılık. İnsanların büyük bir kısmı Tarım ve hayvancılıkla geçiniyor”

“HERKES TOHUMUN, MAZOTUN DURUMU NE OLACAK DİYE MERAK EDİYOR”

Şuanda çiftçilerimiz büyük bir mağduriyet yaşıyor diyen Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, “24 Haziran seçimlerinden önce hemen hemen Kırşehir’in bütün köylerini gezme fırsatı buldum. Gittiğim her yerde çiftçilerimizle görüştüm, onların sorunlarını dinledim. Herkes tohumun, mazotun durumu ne olacak, ürünlerimizi pazarlayamıyoruz, hak edilen fiyat verilmiyor şeklinde serzenişte bulunuyorlardı. Seçim sonrası tekrar AK Parti hükümeti iktidara geldiğinde umut olacağını düşünüyorlardı. Fakat geldiğimiz nokta, ürünün çok daha ucuz olduğu, gübre ve tohum fiyatlarının 3-4 katına çıktığı mazotun yine yükseldiği bir ortama tekrardan geldik”

“ÇİTÇİLERİMİZ İÇİN 1 AY ÖNCE SORU ÖNERGESİ VERDİK, SN. PAKDEMİRLİ’DEN HALA CEVAP YOK!”

Çiftçilerin yaşadığı mağduriyet nedeniyle 1 öncesinde Meclise soru önergesi verdiğini söyleyen Milletvekili İlhan, “Şuanda çiftçilerimiz büyük bir mağduriyet yaşıyor. Seslerini duyurmak için sürekli bizleri arıyorlar. Bizde onların seslerini duyurabilmek için Meclise Soru önergesi verdik. Yaklaşık bir ay önce soru önergesini verdiğimiz halde Sn. Pakdemirli’den hala bir cevap yok. Israrla ve sabırla Pakdemirli’den gelecek cevabı bekliyoruz. Bakalım nasıl bir cevap verecekler, ama verecekleri bir cevap yok. Kırşehir ve Kırşehirliler çok mağdur durumda”

“DOLAR VE EURO’NUN YÜKSELMESİ HAYVANCILIĞI DA BİTİRME NOKTASINA GETİRDİ”

İlhan, “Hayvancılık bizim övünç kaynağımızdı ve iyi bit sektördü. Bütün doktorlarımız, eczacılarımız, avukatlarımız hayvancılık ile uğraşıyorlardı. İyi para kazanıyorlardı ama geldiğimiz noktada Dolar ve Euro’nun hızlı bir şekilde yükselmesi, bu sektörü de hemen hemen bitirme noktasına getirdi. Hayvancılıkta da hemen hemen aynı sıkıntılar yaşanıyor”

“İNSANLAR YA HAYVAN MİKTARINI AZALTIYOR, YÂDA MANDIRLARINI KAPATIYOR”

En son bir hafta önce hayvancılıkla uğraşan besicilerde büyük bir paniğin ortaya çıktığını söyleyen İlhan, “Oda Brezilya’dan Uruguay’dan gelen hayvanlarda Şarbon hastalığının ortaya çıkması. İnsanları daha çok korkuttu. Bir hafta önce esnafları gezdik. Esnafın hepsi kan ağlıyor. Çekleri senetlerini ödeyemeyen, iş yerlerine bir tane insanın uğramadığı toplum haline gelmişler. Hepsi dert yanıyor. CHP olarak Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 tane verdiği çözüm önerileri var. İnşallah bunlar bizim için bir kurtuluş olur” dedi.

“AHİLİK GELENEĞİNİN MERKEZİ OLAN BİR YERDE KONUŞURKEN ÖZENLİ KONUŞMAK GEREKİR”

İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Ekonomi ile ilgili Kırşehir’de konuşurken dikkatli konuşmam gerektiğini biliyorum. Türkiye’de ve dünyada Ticaret ehline ait bir söz söylemek gerekirse, Ahilik geleneğinin merkezi olan bir yerde konuşurken özenli konuşmak gerekir. Türkiye’deki toplumların yerleşik hayata geçişinde, millet olmasında ticaretin olgunlaşmasında ve gelişmesinde Ahilik geleneğinin büyük bir önemi var. Burada yaptığımız toplantının partimize çok büyük bir katkı sunacağını umuyorum. Büyük bir kriz yaşıyoruz. Ekonomik kriz varsa İktidar yıpranır. Oradan bize bir şeyler düşer mantığı egemen olabilir” diye konuştu.

“MİLLETVEKİLLERİNİN ÖĞRENCİLERİN HAPİSTE OLDUĞU BİR ÜLKEDE ‘YABANCILAR GELSİN YATIRIM YAPSIN’ DİYE BEKLERSENİZ HAYAL ORTAMINDA YAŞARSINIZ”

CHP İstanbul Milletvekili Karabat, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun çözüm önerisi olan 13 Maddeyi sıraladı, “Ekonomik ve Sosyal Konsey’in üç ayda bir toplanması gerekiyor. Ekonomiyle ilgili konuların tartışılıp sonuca bağlanması gerekiyor. Ülkeyi yönetenlerin yapması gereken iş süratle Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanmasıdır. Konsey’in son toplanma tarihi 5 Şubat 2009. 1-  Devlette liyakat yoksa devlette çürüme vardır. Yapılması gereken en önemli işlerden birisi devlette liyakat sisteminin yeniden inşa edilmesidir. 2-  hukukun üstünlüğü ve güvenliğidir. Milletvekillerinin öğrencilerin hapiste olduğu bir ülkede ‘yabancılar gelsin yatırım yapsın’ diye beklerseniz hayal ortamında yaşarsınız. 3- Merkez Bankası’nın bağımsızlığıdır. Bugün merkez Bankalarıyla ilgilenen dünyadaki bütün çevreler Türkiye’deki Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığına inanıyorlar. Siyasi otarite yüzünden bağımsız karar alamıyor. Eğer bu güvenceyi verirseniz farklı bir merkez bankası profili ortaya çıkar. Ülkeyi yönetenlerin üçüncü maddesi bu. 4- sıcak para yönetimi. Akılcı bir sıcak para yönetimine geçmek gerekiyor. Dolar kurundaki her on kuruşluk artışın bize maliyeti 22 milyar lira. Yılbaşından bu yana dolar kurunun yükseliş maliyeti 580 milyar lira”

“DOLAR BAŞ TACI EDİLİYOR BU POLİTİKADAN VAZGEÇİLMELİ”

“5- Dolar esas alınarak ihaleler yapılıyor yani dolar baş tacı ediliyor bu politikadan vazgeçilmeli. Dolar esas alınarak süratle TL’ye dönüştürülmeli eğer TL’ye güveniyorsanız ‘TL bizim paramız’ diyorsanız süratle ihaleleri Türk Lirasına dönüştürün. Dolara endeksli geçiş ücretleri var. Bunların da tamamen TL’ye dönüştürülmesi gerekiyor. Bunu yapmanın mevcut yönetim tarafından zor olduğunu biliyorum. 6- kamu ihale yasasının mutlaka değişmesi gerekiyor. Yolsuzluğun temel kaynağı budur. 16 yılda tam 186 kez ihale mevzuatı değişti. 7- Hepimiz vergi ödüyoruz çocuk doğduğu andan itibaren vergi ödüyor. Vergilerin nereye ödendiğini denetleyen Sayıştay uluslararası standartlarına dönmeli. Sayıştay’ın şuanda denetim yapacağı alanlar kısıtlı eli kolu bağlı durumda. 8- Bütçe dışı uygulamalar. Kim bütçenin dışında fonlar oluşturdu? TOKİ ve benzeri yapıların hepsinin kaldırılması lazım. Bütçe disiplinin bu bağlamda sağlanması lazım. 9- Dış politika bugün izlenen politikanın 180 derece değişmesi lazım. Dış politikada hamaset söylemlerine, dost söylemlerine yer yoktur. Her ülke kendi çıkarları için söylem oluşturur. Güçlü bir ekonomi oluşturamazsanız başka ülkelerin sömürdüğü ülkeler haline gelirsiniz, Türkiye’nin bugün geldiği nokta bu. Trump bir tweet atıyor, Türkiye’de dolar yükseliyor. Neden böyle oluyor? Güçlü bir ekonomi olmadığı için. Trump’ın attığı her tweet Türk halkının onurunu zedeliyor. Asla kabul etmiyoruz. Bu konuda Türkiye’de bir görüş birliğinin sağlanması çok önemli. Eğer iç politikayı, dış politikanın malzemesi haline getirseniz güçlü kalamazsınız”

“FAKİRİN, FUKARANIN SIRTINA YIKILAN BİR VERGİ POLİTİKASI VAR”

10- Kontrolsüz borçlanma. Bunun için bir anayasal kural getirmek gerekiyor. Herkes gönlünce borçlanamaz. Çocuklarımızı, torunlarımızı borç altında bırakamayız. Bunun limitleri ve kuralları olması lazım. TBMM’ye hesabı verilmeli. Bu borçları kim ödeyecek? Bu borcu 80 milyon ödeyecekse hepimizin soru sorma hakkımız var. 11- Fakirin, fukaranın sırtına yıkılan bir vergi politikası var. Türkiye’nin bunu düzeltmesi lazım. Vergi cennetlerinde dolarları olanlar var. Bu dolarları olanlar Türkiye’ye getirdiğinde vergi ödemiyorlar. Fakir ekmek alırken su içerken vergi ödüyor. Milyarlarca dolarla uğraşanlar vergi ödemiyor. Bunu engellemek için 2006 yılında parlamento üstüne düşeni yapmış. ‘Dolarlar ülkeye gelirse yüzde 30 vergi alacağım’ demiş. Bu kararname 2006 yılından beri çıkmıyor. Biz bu kararnamenin süratle çıkmasını istiyoruz. O vergi cennetleri nereler herkes biliyor. 12- Üretimi önceleyen politikaya ihtiyacımız var. Bir ülke üretirse güçlü olur. 13- İsraf ekonomimizi hepiniz görüyorsunuz. Lüks arabalardan geçilmiyor. Tasarruf yapacağız diyorsanız kamudaki araba saltanatına son verin. Kiralık binalarda oturuyorlar. Neden? Eskiden bakanlıklarda otururlardı. Beğenmiyorlar” şeklinde 13 maddelik çözüm önerisi maddelerini sıraladı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN