Ekonomik Kriz Kasıp Kavuruyor!

8 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
905 defa okundu.
Ekonomik Kriz Kasıp Kavuruyor!

MEB kâğıt krizi nedeniyle okullara kitap gönderemiyor, MEDAŞ elektrik direği dikemiyor

Ekonomik Kriz Kasıp Kavuruyor!

40 Arena Gazetesi ekibinin edindiği bilgilere göre ithal kâğıt sıkıntısı nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara kitap gönderemiyor.

EKONOMİK KRİZ ELEKTRİK SEKTÖRÜNE DE SIÇRADI

Kırşehir, Konya, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Karaman’a elektrik dağıtım hizmeti veren MEDAŞ’ın yeni elektrik direği dikemediği ve yeni bağlantı yapamadığı ileri sürüldü.

İthal kâğıda mahkum edilen basım yayın sektörü yaşam mücadelesi verirken, durumun Milli Eğitim Bakanlığı’nı da etkilemeye başladığı ileri sürüldü. Ücretsiz dağıtılması için Bakanlık tarafından gönderilmesi gereken kitapların bazılarının okullara gönderilemediği, kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın da dijital olarak gönderilebileceği edinilen bilgiler arasında yer aldı.

‘PRATİK OLMADAN TEORİK DERS Mİ İŞLENECEK?’

Geçtiğimiz günlerde birçok gazete ithal kâğıt fiyatlarındaki fahiş artış yüzünden ya zam yapmış ya da sayfa sayısını düşürmüş, bazı yayınevleri de kitap basımlarını durdurmuştu.

Kitapların okullara dijital olarak verilmesi durumunda bu kitaplar ya öğrencilerin bilgisayarlarına yüklenecek ya da akıllı tahta üzerinden işlenecek. Akıllı tahta üzerinden işlenmesi durumunda öğrencilerin önlerinde kitap bulunmayacak. Öğrenciler kitap temini için dijital olarak verilen kitapları fotokopilerle çoğaltabilecek. Bir top fotokopi kâğıdının fiyatı ise 20 ila 30 lira arasında değişiyor.

BORSA’NIN ZARARLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Ekonomik kriz ve doların TL karşısında değer kaybetmesi elektrik sektörünü de olumsuz etkiledi.

İmarlı arsasına yeni ev yapan vatandaşlar MEDAŞ’a giderek elektrik direği dikilmesi ve yeni bağlantı çekilmesi için başvuruda bulundu. Ancak MEDAŞ, elektrik direği dikemeyeceklerini ve yeni bağlantı yapamayacaklarını belirtti.

Söz konusu konu ile ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer vatandaşlara şu açıklamalarda bulundu; “Devletten ödenek alınamadığı için yeni elektrik direği, dolayısıyla yeni elektrik hattı çekemiyoruz. Bağlantı yapılacak kablo gibi malzemelerin de temin edilemedi. Yatırımların sadece acil durumlar dışında yapılmayacak. Yeni elektrik hatlarının çekilmesine ilişkin ödeneklerin askıya alınması sonrası üretim çiftliği, fabrika ve konut gibi özel teşebbüs yatırımlarının da durabilir.”

İmarlı arsalarına ruhsat aldıklarını ve ev yapımına başladıklarını belirten vatandaşlar ise şikayetlerini şu sözlerle ifade etti; “Madem öyle belediye bize neden ruhsat veriyor. Biz yevimizi elektrik olmadan nasıl yapacağız? Hadi yaptık elektrik olmadan nasıl oturacağız yetkililer duruma acil olarak el atmalı” çağrısında bulundular. (Haber: Didem CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN