Ekonomik Kriz Alışverişe Gölge Düşürüyor

10 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
384 defa okundu.
Ekonomik Kriz Alışverişe Gölge Düşürüyor

Ekonomik Krizden yakınan Esnaflar, Alışverişe gölge düştüğünü söylüyor.

Ekonomik Kriz Alışverişe Gölge Düşürüyor

Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yaşanan Ekonomik Kriz yetmezmiş gibi birde Dolar ve Euro’da yaşanan artışlarla birlikte Beyaz eşyadan Gıda ürünlerine kadar gelen zam birçok kesimde Alışverişe gölge düşürdü. Alım gücünün her geçen gün düştüğünü dile getiren Vatandaşlar, geçtiğimiz yılla bu yılki fiyatlar arasında çok ciddi fiyat farklarının olduğunu ve bu durumunda bütün kesimi kötü etkilediğini dile getirdi.

EKONOMİK KRİZ TEKNOLOJİK ALETLERDEN, GIDA SEKTÖRÜNE KADAR BİRÇOK ALANI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Hayatın pahalı olduğundan yakınan Esnaf ve Vatandaşlar, fiyatların her geçen gün arttığını söylüyor. Yaşanan bu artışı Döviz kuruna bağlanıyor, fakat Döviz kuru düşmesine rağmen Gıda ve teknolojik aletlere gelen zam düşmüyor diyen Vatandaşlar, bu işte bir çelişki olduğunu savunuyor. Vatandaşların bütçesine göre hareket ettiğini bir kilo almak yerine yarım kilo aldıklarını vurgulayan Esnaflar ise, halimiz hal değil diyor.

“HAYAT PAHALI”

Köyden gelen vatandaşların eskiden torbalarla alışveriş yaptığını şimdi o eski günlerden eser kalmadığını vurgulayan İlimiz Esnafları, “Bu yıl ki alışveriş yapan insan sayısı diğer yıllara oranla ciddi anlamda düşük. Fiyatlarımızda geçen yılla arasında ciddi oranda fark var. 8-9 liraya satılan Yumurtanın kolisi 18 lira oldu, 30 liraya alınan yağ 45-50 lira, 15-18’e alınan çay şimdi 25-30 lira. Bu vatandaşlar ne yapsın, bizler ne yapalım. Alım gücü çok düştü. Hayat pahalı. Biz Uygun fiyatlara müşterilerimize satmaya çalışıyoruz, ama bizim aldığımız fiyatlarda belli ne kadar düşürebiliriz. Toplu alımlarda özel indirimler uyguluyoruz. O şekilde müşteri çekmeye çalışıyoruz” dediler.

“Geçen yıla göre bayağı bir artış var”

Ekonomik krizin dibine kadar yaşandığı şu günlerde dar gelirli vatandaşlar iyiden iyiye düşünürken, özellikle büyük marketlerdeki kalabalıktan eser kalmadığı gözleniyor. Gıda maddelerinde, geçen yıla nazaran artış olması vatandaşların sitemlerine neden olurken, tepkilerini ise şöyle dile getiriyor, “Fiyatlar çok pahalı. Geçen yıla göre bayağı bir artış var. Ama mecburen, Genelde büyük marketlerden alışverişlerimizi yapıyoruz. Bütün marketleri dolanıp, indirim takip ediyoruz. fiyat hangi markette uygun ise oraya yöneliyoruz” dediler.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com