‘’EKOLOJİ DENETİMİ’’

16 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1062 defa okundu.

mustafa kılınç resim   

Ekoloji, bir şeyi gerçekten yapmadan önce onun getirebileceği sonuçları düşünme işlemidir.Bu sonuçlar, sadece sizinle ilgili olabileceği gibi sizin bir parçası olduğunuz herhangi bir sistemle de ilgili olabilir.

Kişilerdeki;his,düşünce ,aksiyon fizyoloji hepsi birbiri üzerinde etkili olmaktadır.Ailemiz ve ait olduğumuz parçaların yapısını etkiler.Hepimiz kendi içimizde daha küçük biyolojik,zihinsel ve duygusal sistemlerden oluşan birer sistemiz;ailelerimiz ofislerimiz ve organizasyonlarımız da sistemler.Toplumlarımızda birer sistem.Birçok sistem birbirileriyle etkileşim içerisindedir.

Ekoloji denetimi yapmanız için,yaptığınız şeye sistematik olarak bakacaksınız ve ilgili sistemler boyunca olabilecek olan eylemlerinizin ,sonuçlarınızın ne olacağını tayin edeceksiniz.

Ekoloji denetimi ;analatik düşünceyi ,başkalarından bilgi toplamayı ,yaratıcılığı  ve gelecek senaryolarının hayata aktarılıp aktarılmayacağını test etmeyi içerebilir.Bunlar kadar önemli olan bir başka şey de,sebebini bilmediğimiz halde doğru olduğundan emin olduğunuz,içinize doğan şeyleri de kapsamaktadır.

Ekoloji denetimi yaparak,istenmeyen sonuçları daha doğmadan ortadan kaldırmış olursunuz.Herhangi bir engeli tespit etmenizi sağlar.Yanlış bir şey olduğunda,bir şeyi yapmaya isteksiz olduğunuzda vaya sözlü ya da fiili olarak birisinin duraklamasını farkettiğinizde ve ona cevap verdiğinizde ‘’içinize doğan fikirlere’’ deikkat etmek.Bir harcama yapmadan önce banka hesaplarımızı kontrol etmemiz gibi…

Ekoloji denetimini daha geniş sosyal çevreler bağlamında (aile,arkadaşlar,organizasyonlar,toplum) istediğim sonucu elde etmiş olmamın ne gibi sonuçları olacaktır?

Benim arzu ettiğim sonuçlar ,diğer insanların hayatlarında isteyebilecekleri şeylere uygun mudur?

Diğer insanların içinde bulunduğu bütünlüğe saygılı mı?

Arzulanmayan herhangi, bir sonuç getirir mi?

Sağlığımı ve refah durumumu nasıl etkileyecek?

Uzun vadeli mi?Yoksa kısa vadeli sonuçlar mı getirecek?

Bazı soru işeretlerinin olduğunu görürseniz,herkesin tatmini için onlara nasıl hitap edebileceğinizi düşünmeye başlayın.Böylece onları sınıflandırmanız,hayatınızı daha kolay ve daha az stresli yapacaktır.

İstediğiniz bir hayatı,istediğiniz şekilde yaşayabilmeniz dileğimle sevgilerimi sunarım.

‘’Olumsuz duygular,hayatınızın hırsız duygularıdır’’.

Mustafa KILINÇ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN