EHLİYET ALMAK ZORLAŞIYOR

6 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1037 defa okundu.
EHLİYET ALMAK ZORLAŞIYOR

DSC_2699

Ahi sürücü Kursu yetkilisi olan Selim Varan ehliyetteki yeni yönetmelik hakkında açıklama yaptı. Yaptığı açıklamalarda: “Yeni yönetmelikte önce B grubunu alacaklar sonra E sınıfı ehliyetini alma hakkına sahip olacaklar. Bu durum Vatandaşlara göre zorlaşıyor ama olması gereken bu. Ayrıca sınıf sayıları da 17’ye çıkartılıyor. Mesela bizde 9 sınıf vardı artık 17 olacak. Bunun anlamı B1 E1 grubu altında ehliyet çoğalacak. b sınıfı d sınıfı adı altında ehliyeti çoğalıyor. 2016’dan sonra 17 tane ehliyetten hangisi kendine uyuyorsa onu alacak. Yaşla ilgili değişiklikte 2016 yılında müracaat ettikten sonra B sınıfını almaları şart haline getirildi. D sınıfı için tekrar müracaat etmeleri gerekmektedir. Minibüs kullanmak isteyenler artık 21 yaşına girmiş olmaları gerekmektedir. Yani 18 yaşında B sınıfı ehliyet alanlar 21 yaşına girince minibüs için ehliyet alacaklar.

YÖNETMELİKTE B SINIFI İLE MİNİBÜS KULLANMAK YOK

Varan, “E sınıfı dediğimiz otobüs gibi büyük taşıtlar için ehliyetlere direkt müracaat yapılamayacak, B sınıfı olan Otomobil ehliyetiyle minibüs kullanma yetkisi de ortadan kalkacak. Uygulama 10 Aralık‘a kadar sürücü kurslarına başvuranları kapsamayacak” dedi.

ÇEŞİT ÇEŞİT MOTORSİKLET EHLİYETİ

Yeni yönetmelikte önce B sınıfı ehliyet alıp daha sonra otobüs ehliyetine müracaat şartının getirildiğini anlatan Varan, “Motosikletler için de çeşitlendiriliyor. Önce en küçük motoru alıp, sonra büyüklere doğru geçilmesi sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu.

DENEYİM ŞARTINA GÖRE EHLİYET

Ehliyet sınıfının da 9’dan 17’ye çıktığını dile getiren Selim Varan, yeni dönemde ehliyetlerin deneyim şartına göre verileceğini anlattı. Selim Varan, şunları kaydetti:

“Şu anda sürücüler B sınıfı ehliyetleriyle 16+1 kişiye kadar minibüs kullanabiliyor. 1 Ocak’tan itibaren müracaat edeceklerin B sınıfından sonra 16+1 kişilik D1 minibüs ehliyetini alması gerekecek. Yani minibüs ehliyetini almak isteyen kişinin öncesinde otomobil ehliyetini almış olması şart. Sürücü kurslarına 10 Aralık‘a kadar müracaat eden adaylar B sınıfı ehliyetleriyle hem otomobil, hem de minibüs kullanmaya devam edebilecekler.

ÖNCE “B” ALINIP SONRA “E” SINIFINA GEÇİLECEK

Yine aynı şekilde 10 Aralık‘a kadar E sınıfı yani otobüs ehliyeti için de müracaat edebilecekler. Bunlar 1 Ocak 2016’dan sonra müracaat ettikleri halde ehliyetlerde deneyim şartı olacağı için önce B sınıfını almaları şart. E sınıfı için daha sonra tekrar sürücü kurslarına başvurarak, direksiyon uygulama sınavına girmeleri lazım. Minibüs kullanacakların da B sınıfı ehliyeti aldıktan sonra 21 yaşından gün aldıktan sonra D1 diye başka bir ehliyet daha alma şartı var.

Bu değişiklikler sürücü adaylarında büyük sınıf ehliyete geçmeden önce deneyim ve tecrübe oluşturmuş olacak. Bu bakımdan çok yerinde ve güzel bir uygulama. Bunun trafiğe olumlu yansımaları muhakkak olacaktır. Motosiklet için de A2 dediğimiz en üst sınırdaki ehliyete, yaşı uygun olanlar müracaat edebilecek.”

“STAJYER SÜRÜCÜ EHLİŞETİYLE ARACINI KULLANACAK”

Selim Varan, 1 Ocak’ta ehliyetlerde stajyerlik döneminin başlayacağını anımsatarak, stajyer ehliyet konusunun yanlış algılandığını kaydetti. Halk arasında ehliyetini alan kişinin aracını kullanırken yanında ehliyeti olan başka birisinin oturması gerektiği şeklinde yanlış bir algının bulunduğunu belirten Tekin, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını vurguladı.Varan , şunları söyledi:

“Stajyerlikte kişi kendi ehliyetiyle aracını kullanacak. Ancak 2 yıl boyunca 75 ceza puanını aşmamaya dikkat etmesi gerekiyor. Aracını kullanırken yanında birisinin oturmasına veya bulunmasına gerek yok. Yeni ehliyet alanlar için gerçekten iyi bir uygulama. Çünkü sürücü 2 yıl süresince çok daha dikkatli araç kullanacak. En az ikişer defa kırmızı ışık ihlalinde, alkollü yakalandığında ya da yayalara yol vermediğinde 75 ceza puanını doldurmuş olacak ve ehliyetine el konulacak. Sürücü hem bunun bilincinde olacak hem de acemi olduğu için kurallara dikkat edecek. Bu, trafik kazalarının azalmasına, trafik düzeninin yolunda gitmesine katkı sağlayacak bir durum.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN