Ehliyet Almak İsteyen Vatandaşlara Yeni Görev

25 Mayıs 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
71 defa okundu.
Ehliyet Almak İsteyen Vatandaşlara Yeni Görev

Ehliyet sınavındaki soruların yüzde 10’u animasyonlu sorulardan oluşuyor

Ehliyet Almak İsteyen Vatandaşlara Yeni Uygulama! Kırşehir’de 18 yaşını doldurmuş ve ehliyet almaya hak kazanmış vatandaşların tabi tutulduğu sınava yeni uygulama getirildi. 50 Sorudan oluşan ehliyet yazılı sınavın artık 10’u animasyonlu olarak karşınıza çıkacak.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Yaptığı Açıklamada “Ehliyet sınavlarında ilk olma özelliği taşıyan animasyonlu sorular, gerçek yaşam durumlarına uygun olduğu için bu yenilik sınav geçerliliği ve güvenilirliğine de katkı sağlıyor”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ehliyet sınavlarında animasyonlu soru sayısının adaylara sorulan tüm soruların yüzde 10’unu oluşturduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı, “eğitimde dijitalleşme” hedefleri doğrultusunda başlattığı ehliyet sınavında animasyonlu soru uygulaması kapsamında adayların soru çeşidini tanıması için deneme sınavlarını da paylaştı.

Bakan Özer, ehliyet sınavlarındaki soruları görsel ve içerik açısından zenginleştirmek, yararı artırmak için başlatılan animasyonlu soru uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ölçülmek istenen davranışların net şekilde ortaya konulması hedefiyle animasyonlu soru uygulamasına geçildiğini ve ehliyet sınavlarında yer alan animasyonlu soruların sayısının her geçen gün arttığını belirten Özer, şunları kaydetti:

“Gelinen noktada ehliyet sınavlarında soruların yüzde 10’u animasyonlu sorulardan oluşuyor. Ehliyet sınavlarında ilk olma özelliği taşıyan animasyonlu sorular, gerçek yaşam durumlarına uygun olduğu için bu yenilik sınav geçerliği ve güvenilirliğine de katkı sağlıyor.

Adayların sınav öncesinde soru çeşidini tanıması için animasyonlu soruların da yer aldığı deneme sınavlarına Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ‘odsgm.meb.gov.tr’ uzantılı internet adresinden erişilebiliyor.”

Adaylar İçin Konuya İlişkin açıklamalarda bulunan Kırşehir Metehan Sürücü Kursu Sahibi Hidayet Yıldırım, Kırşehirli Adaylar İçin Gazetemiz 40 Arena Muhabirlerine açıklamalarda bulundu; Yeni getirilen uygulamada adaylara başarılar dileyen Yıldırım, Şu şekilde konuştu; Ehliyet almak için kayıt yaptıran adaylar ilk olarak yazılı sınava giriyorlar kadandıkları takdirde direksiyon dersleri onu da kazandıklarında ehliyete sahip oluyorlar. Yazılı sınavda adaylar, Trafik ve Çevre Bilgisi 23 soru, Motor ve Araç Tekniği 9 soru,İlk Yardım Bilgisi 12 soru ve Trafik Adabı 6 soru olmak üzere toplam 50 soru soruluk bir sınava tabi tutuluyorlar. Şimdi Bu 50 soruluk sınavın karışık bölümlerden 6 tanesi Animasyonlu soru olacağı bilgisi geldi. Adaylar için güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Kolaylık sağlar fotoğraftan anlaşılmayan karikatürler animasyonla daha da açıklayıcı olur. Kırşehirli vatandaşlarımıza biz hizmet vermeye devam ediyoruz. Sınava girecek Adaylara da başarılar diliyorum.

(Haber Cemre Bayram)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN