EDEBALİ’NİN ADI YAŞATILIYOR

4 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
341 defa okundu.
EDEBALİ’NİN ADI YAŞATILIYOR

29090445_eyhedebali

Şeyh Edebali’nin adı doğduğu topraklarda yaşatılıyor.

Osmanlı Devleti’nin fikir babası olarak tanınan, Osman Gazi’nin hocası Şeyh Edebali’nin adı, doğduğu topraklarda inşa edilen cami ve külliyede yaşatılıyor. Külliyesini Kudüs’te gördüğü bir Osmanlı çarşısından, camiyi de Şam’dan ilham alarak projelendiren hayırsever İş Adamı Mustafa Güneş, Edebali’nin adını binlerce aracın geçtiği Ankara-Kayseri karayolu üzerindeki eserlere verdi. İnşaatını tamamladıktan sonra Kırşehir Müftülüğüne devreden Güneş, doğu ile batıyı birleştiren Ankara-Kayseri Karayolu üzerindeki İnanç Köyü’nde doğan Şeyh Edebali’nin adının yaşatılması adına böyle bir hayır çalışmasını gerçekleştirdiğini söyledi. Caminin temelini 2008 yılında eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun attığını hatırlatan Güneş, birçok zorluğu aşarak cami ve külliyesini tamamladığını ifade etti. Karayolu üzerinde seyahat edenlerin durup dinlenmeleri ve ibadet edebilmelerini de amaçladığını vurgulayan Güneş, “Camiyi Şam’da gördüğüm camiden, külliyeyi de Kudüs’teki bir Osmanlı çarşısından esinlenerek projelendirdim. Şey Edebali’nin ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünden ilham alarak böyle bir eseri meydana getirmek için çaba sarf ettim” dedi. Kırşehir Müftüsü Mehmet Şahin de Şeyh Edebali’nin, Kırşehir’in Mucur ilçesine bağlı İnanç köyünde doğduğuna işaret ederek, adının doğdu topraklarda cami ve külliyede yaşatılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Hayırsever tarafından yaptırılan cami ve külliyesinin müftülüğe devrinin gerçekleştirildiğine değinen Şahin, “Burası Şeyh Edebali’nin doğduğu İnanç Köyü. Ailesi burada konakladığında Şeyh Edebali burada doğmuş. Onun hatırasına bu cami doğduğu yerin topraklarında inşa edildi. Edabali, Osmanlı ecdadımızın manevi mimarıdır. Onun hatırasını canlandırma ve yaşatma adına buraya Şeyh Edebali’nin için bir külliye inşa edilmesi düşünüldü. Cami ve bedesten tarzındaki külliye de hayırsever iş adamımız tarafından yaptırıldı.” dedi.

Şahin, kısa sürede camiye din görevlisi atanacağını söyledi.

Şeyh Edebali Kimdir?

Şeyh Edebali Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocası. Şeyh Edebali, 1206 yılında Kırşehir’in Mucur İlçesi’ne bağlı İnanç Köyü’nde doğdu. Nüfuzlu, varlıklı ve mütevazi bir Ahi olduğu bilinen Edebali’nin, Kırşehir’de Ahi Evran ile görüştüğü ve daha sonra Söğüt tarafına göç ettiği biliniyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN