Ebola virüsüne dikkat!

19 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3732 defa okundu.
Ebola virüsüne dikkat!

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliğinde görevli Uzm. Dr. Burcu Uysal Ebola Virüsü hakkındaki basın açıklamasında bulundu.

Ebola virüsüne dikkat!Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliğinde görevli Uzm. Dr. Burcu Uysal Ebola Virüsü hakkındaki basın açıklamasında bulundu.

Uzm. Dr. Burcu UYSAL vermiş olduğu açıklamada;

“Ebola virüsü ilk olarak 1976 yılında Zaire’de görülmüştür.

Bu virüs sahra altı Afrika ülkelerinde çok görülmektedir ve salgınlara yol açmaktadır.

Hastalık primatlardan bulaşır şempanze ve goril gibi hayvanlarda da görülür ve ölümle seyreder.

Hastalığın insalara nasıl bulaştığı tam olarak bilinmiyor ancak yarasalarla bulaştığı tahmin edilmektedir.

Hastalık yaklaşık %50 ile %90 oranında ölümle sonuçlanmaktadır.

Son günlerde görülen salgınlar sonucunda da Dünya Sağlık Örgütünün bildirdiği Ebola virüsü saptanan yaklaşık 1500 vakayı bulmuştur ve bunların yaklaşık 850 kadarı ölümle sonuçlanmıştır.

Hastalık viral kanamalı ateşe sebep olur, viral kanamalı hastalıklar içinde kırım Kongo gibi ebola virüsü de yer alır diğer belirtileri ishal, ateş, deri döküntüleridir.

Hastalık genellikle ağır seyirlidir ve bu hastalığa yönelik bir tedavi mevcut değildir. Destek tedavisi şeklinde verilmeye çalışılır.

Serum tedavisi eğer kanamalı hastaysa kan verilmesi şeklinde hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Hastalık insandan insana bulaşabilir yalnız hasta insanın vücut sıvıları kan, tükrük, ter ve idarar gibi sıvılarla kişinin temas etmesi ile bulaşır. Solunum yoluyla yiyeceklerle suyla bulaşma mevcut değildir ve tespit edilmemiştir.

Henüz Türkiye’de ebola virüslü vaka görülmemiştir ancak afrikada bu hastalığın görüldüğü yerlere ziyareti olan yada bu bölgelere ziyareti olan kişilerle teması olan kişilerde eğer bu hastalık belirtileri görülürse hemen doktora başvurması gerekmektedir” diyerek Ebola Virüsü hakkında Kırşehir halkını bilgilendirmiştir.

 

 

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN