E-tebligat sıkıntılarla gelecek

28 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
389 defa okundu.
E-tebligat sıkıntılarla gelecek

e_tebligat_1Yeterli altyapının olmaması dolayısıyla küçük esnafın e-tebligata geçişte sıkıntılar yaşayacağı bildirildi.

Elektronik tebligat uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Kurumlar Vergisi mükellefleri ve ticari, zirai, mesleki kazanç sahiplerinin gerçek usulde Gelir Vergisi mükellefleri tarafından uygulanması zorunluluğu gelecek.

Kırşehir’de esnafların e-tebligat uygulamasına geçişte zorlanacağı ve bunun için yeterli altyapının olmadığı noktasında uygulamanın başlangıç zorunluluğunda süre uzatımı talebinde bulunulurken, Kırşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa İzzet Doğan da, elektronik tebligat konusunda sıkıntılar yaşanacağını dile getirdi.
E-tebligata ilk geçiş yılı olan 2016’da kapsamın sadece kurumlar için yürürlüğe girmesi, ilerleyen süreçte de küçük esnaf ve nakliyeciler için yürürlüğe girmesinde fayda olacağı yönünde görüş bildiren Kırşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa İzzet Doğan, gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada:

“E-devlet uygulamaları kapsamında e-tebligat uygulaması da isteğe bağlı olarak 1 Ekim 2015 tarihinden, zorunlu olarak ise kapsamdaki mükellefler için 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. E-tebligat uygulamasının amacı, devletin vergilendirme ile ilgili konular hakkında mükellefe yapacağı bildirimlerin, yazışmaların kağıt ortamında veya memur aracılığıyla yapılması yerine daha seri bir şekilde ve bununla ilgili masrafların daha azaltılması amacıyla internet ortamında elektronik tebligat yapılması esasını içermektedir. Bunda tabi ki geçmişte kağıt ortamında ya da memur eliyle yapılan tebligatlarda mükelleflere ulaşmanın güçlüğü, bunun maliyetinin yüksek olması kamuyu bu tür bir elektronik tebligat yapma yönünde karar almaya sevk etmiştir.Elektronik tebligat uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Kurumlar Vergisi mükellefleri ve ticari, zirai, mesleki kazanç sahiplerinin gerçek usulde Gelir Vergisi mükellefleri tarafından uygulanmak zorunda. Basit usuldeki mükellefler, menkul sermaye iradı sahipleri, ücret gelirinden dolayı beyanda bulunanlar veya gayrimenkul sermaye iradı diye tabir ettiğimiz kira geliri verenler için böyle bir zorunluluk yok. Bu kapsama giren Kurumlar Vergisi mükellefleri en geç yılbaşına kadar EK-1 diye tabir edilen Elektronik Tebligat Talep Formu’nu doldurarak yetkili kişi, Vergi Dairesi tarafından elektronik tebligat kullanıcı kodu, parola ve şifresini almak zorunda. Yine gerçek usulde mükelleflerde, yani gerçek kişi diye tabir ettiğimiz şirketler dışındakiler, daha önce Vergi Dairesi’nden bir şifre almışlar ise elektronik ortamda internet vasıtasıyla Vergi Dairesi’ne gitmeden de bu müracaatlarını yapabilmekteler. Sisteme girmesi gerektiği halde müracaat etmeyen mükellefler Özel Usulsüzlük Cezası’na muhatap olacakları gibi, ayrıca Vergi Dairesi tarafından resen, müracaat etmiş gibi işlemleri yapılarak kendilerine elektronik tebligat uygulanacaktır.Elektronik tebligatın uygulanmasında tebligatın gönderilmesini takip eden 5 iş günü içerisinde mükellefe tebligat ulaştırılmış sayılacak ve buna göre işlem yapılacaktır. Bundan sonra ki süreçte Vergi Dairesi’nin mükelleflere göndereceği ödeme emirleri veya vergilendirmeyi ilgilendiren diğer belgeler mükellefin cep telefonuna veya elektronik ortamda elektronik posta yoluyla gönderilecek ve mükellefin ben bunu tebliğ etmedim demek gibi bir şansı olmayacak. Dolayısıyla bu kapsama giren vergi mükelleflerimizin yılbaşı yoğunluğunu beklemeden mali müşavirlerinden yardım alarak elektronik tebligat için bir an önce şifrelerini almalarında fayda vardır.
“Sistem genel anlamda olumlu olmakla birlikte özellikle küçük esnaf diye tabir ettiğimiz esnafımızın birçoğunun henüz internet altyapısının olmaması, ayrıca nakliyeci diye tabir ettiğimiz esnafımızın da sabit bir işyeri olmadığından dolayı elektronik tebligat konusunda sıkıntılar yaşanacağı kanısındayız. Ayrıca bu genel tebliğin Tebligat Yasası ile ilgili birbiriyle çelişen bazı hükümleri de var. Dolayısıyla kurumlar için elektronik tebligatın uygun olacağı kanısındayız. Çünkü belli çaptaki kurumların zaten oturmuş bir muhasebe düzenleri ve internet altyapıları var. Ancak çok küçük esnaf olarak tabir ettiğimiz bakkal, şarküteri, manav, berber gibi birçok esnafımızın henüz elektronik tebligatı uygulayabileceği internet altyapısı ve bununla ilgili yeterli bilgi donanımı yok. Yine nakliyeci esnafının da tebligatı alsa dahi 5 günlük süre zarfı bu esnafımız için elektronik tebligatta ciddi sıkıntılar doğuracağı kanısındayız. Dolayısıyla ilk geçiş yılı olan 2016’da kapsamın sadece kurumlar için yürürlüğe girmesi, ilerleyen süreçte de küçük esnaf ve nakliyeciler için yürürlüğe girmesinde fayda var görüşündeyiz.” ifadelerine yervedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN