E-FATURA DÖNEMİ 1 OCAK’TA BAŞLAYACAK

12 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
303 defa okundu.
E-FATURA DÖNEMİ 1 OCAK’TA BAŞLAYACAK

MUSTAFA-İZZET-DOĞAN.avi_snapshot_04.14_2015.07.07_15.48.38-copy

Kırşehir ‘de e-ticaret yapan firmalar, artık müşterilerine kâğıt fatura yerine e-fatura düzenleyecek.

Kırşehir Muhasebeci, Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa İzzet Doğan, e-ticaret yapan firmaların, artık müşterilerine kâğıt fatura yerine e-fatura düzenleyeceklerini açıkladı.

Başkan Mustafa İzzet Doğan, yaptığı açıklamada, “Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen e-Arşiv Uygulaması’nın yürürlüğe girmesi ile internet satışları daha hızlı, güvenli ve düşük maliyetle yapılabilecek. Uygulamadan, başlangıç aşamasında gerekli şartları yerine getiren mükellefler yararlanabilecek ancak uygulama, 1 Ocak 2015 itibariyle internet üzerinden satış yapan tüm mükelleflere zorunlu hale gelecek” dedi.
Kırşehir Muhasebeci, Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa İzzet Doğan, uygulamanın, tüketicilerin internet alışverişlerine ait faturalarının güvenli şekilde alınmasını sağlayacağını ve sahte fatura riskini ortadan kaldıracağını bildirdi. Doğan uygulamanın hayata geçmesiyle internet üzerinden gerçekleşen işlemlerin izlenmesinin yanında, bu alanda ortaya çıkabilecek vergi kayıp ve kaçağını önlemede de önemli bir adım atılmış olacağını belirtti ve konu ile ilgili tebliğ taslağının Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresinde yayınlanacağını ifade etti.
Mustafa İzzet Doğan; “Düzenleme öncesi mevzuat hükümlerine göre bu firmalar düzenledikleri e-faturaları 10 yıl süre ile kâğıt ortamında saklamak zorundaydılar. Tebliğle yapılan düzenlemelere göre ise e-ticaret firmaları bundan böyle e-faturalarını elektronik ortamda muhafaza edebilecekler. e-ticaret firmalarının yapılan bu düzenleme ile önemli ölçüde bir maliyet avantajı sağlamaları bekleniyor. e-fatura düzenlemek isteyen e-ticaret firmalarının, bunun için Maliye Bakanlığından izin almaları gerekecek. Düzenleme, internet sitelerinden alışveriş yapan tüketicileri de yakından ilgilendirecek. Bu kişilerin de alışveriş yaptıklarında faturalarını cep telefonlarına veya e-posta adreslerine gönderilmesini talep edebilecek. İlgili sitelerce gönderilecek bu faturaların, kanuni olarak geçerli bir belge kabul edilecek.” ifadelerinde bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN