DÜNYANIN EN YAŞLI, SON ÇANAKKALE GAZİSİ SERGİLERDE YAŞIYOR

12 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
38 defa okundu.
DÜNYANIN EN YAŞLI, SON ÇANAKKALE GAZİSİ SERGİLERDE YAŞIYOR

        

DÜNYANIN EN YAŞLI, SON ÇANAKKALE GAZİSİ SERGİLERDE YAŞIYOR

1994 yılında 110 yaşındayken vefat eden Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında Toplam 14 Yıl Savaşan İstiklal Madalyası Sahibi, “dünyanın en yaşlı, son Çanakkale gazisi” Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu emekli öğretmen Turgut Kaçmaz, Ahi Evran-ı Veli Külliyesinde açılan “Buram Buram Çanakkale Destanı” adlı sergiye katıldı.

Fotoğraf, silah, kılıç, savaş malzemesi ve mermilerin yer aldığı “Buram Buram Çanakkale Destanı” adlı serginin açılışının ardından açıklama yapan Balkan, Çanakkale ve İstiklal Savaşlarına katılan Mustafa Kemal Atatürk’ün Askeri Dünyanın en yaşlı son Çanakkale Gazisi Çanakkale 57. Alay Şehitliğinde Heykeli olan Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Araştırmacı Dünya Barış Elçisi Turgut Kaçmaz,

“BABAM BALKAN HARBİNDEN BOYNU BÜKÜK OLARAK KÖYÜNE DÖNER”

“Babam bu vatan bu millet, bu millet, bayrak, bu din uğruna 14 yıl savaşmış. Çanakkale’de savaşırken yaralanıp gazi olur. Dumlupınar meydan savaşında Zafer tepesinde büyük başarı gösterdiği için Atatürk Tarafından İstiklal madalyası verilir.  1994 yılında 110 yaşında vefat eden dünyanın en yaşlı Çanakkale gazisi. Babam balkan harbinden boynu bükük olarak köyüne döner. Çanakkale savaşları başladığı zaman arkadaşlarıyla birlikte savaşlara katılırken anası şu öğütleri verir; Oğul; “vatan, millet, bayrak, din için harbe gidiyorsun. Unutma ki Balkanlar da alnımıza sürülen kara lekeyi silmeden köyüne dönersen ak sütüm sana haram olsun der.”

1991 yılında İngiltere’de Anzaklar için yapılan törene davet edildik ve üzerinde, “Çanakkale Savaşı’nın en yaşlı gazisi” yazan zırhlı bir resmi araçla törene getirildik diyen Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Araştırmacı Dünya Barış Elçisi Turgut Kaçmaz,

“ONLAR KENDİ MİLLETLERİNİN MENFAATİ İÇİN DÜNYAYI SOYUYORLAR”

 “Ne kadar büyük ilgi gösteriyorlar değil mi baba?” diye sorduğumda; “Ah evlat ah! Onlar kendi milletlerinin menfaati için dünyayı soyuyorlar, bizdekiler ise kendi menfaatleri için milletimizi soyuyorlar. Ah evlat ah! Bu savaş bunun için yapılmadı. Bu insanlar boşuna şehit olmadılar.” diyerek başını öne eğdi ve bir şeyler mırıldandı.”

“MUSTAFA KEMAL’İN ASKERİYİM, YÜRÜRÜM’ DİYEREK BUNA KARŞI ÇIKMIŞTIR”

76 yıl önce çarpıştığı İngiliz, Avusturya ve Yeni Zelandalılarda tanışma fırsatı bulan babasının yaşadıklarını anlatan Kaçmaz, “Babam tören programına göre 100 metrelik bir mesafeyi yürümesi gerekiyordu. Savaşa katılan diğer tüm gazilere olduğu gibi kendisinden de tekerlekli sandalye ile tören alanından geçmesi istenmişti. Ancak babam: ‘Ben galip bir devletin askeriyim. Mustafa Kemal’in askeriyim, yürürüm’ diyerek buna karşı çıkmıştır. Geçiş sırasında da bastonuyla izleyenleri selamlamış, ayakta alkışlanmıştı” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com