Dünyanın Düzeni Bozuldu mu ?

6 Eylül 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1909 defa okundu.
Dünyanın Düzeni Bozuldu mu ?

Dünyanın Düzeni Bozuldu mu?
Bu gün yine Antalya çok sıcak. Şu Eylül ayını dört gözle beklemiştim. Hava serinler diye. Yine çok sıcak. Daha da ısınıp 40derecelere yükseleceği söyleniyor.
Yağmur da yağmuyor. Bazı bölgelerde yağmur, sel felaketi olurken buraya hiç yağmıyor. Allahım felaketlerden korusun da, “yine yağmurlar yağacak
Yine şimşekler çakacak.
Yine deli gönlüm seni özleyecek.”
Aklıma çocukluğum geldi. Mucur’a yağmur yağmadığı zamanlar belediyenin hoparlöründen yağmur duası yapılacak diye anons ederler. Yağmur duası Tepe Cami’nin yan tarafında yapılırdı. Burası bir mezarlıktı. Öyle isimleri yazılan mermerden yapılmış, etrafı çevrilmiş bir mezarlık değil, baş taraflarında büyük taşlar olan mezarlar. Bu mezarlar yıllar sonra oradan taşındı. Mezarlıkta çayır , çimen, madımak ve üzerlik ( bilir misiniz bilmem. Nazar için dizilebilen yuvarlak tohumlar ) her evin duvarında bulunan bir bitki.
Yağmur duasına tüm erkekler, kadınlar ve çocuklar toplanırız hocalar okurlar hepimiz ellerimizi havaya kaldırır, yapılan dualara amin derdik. Dua bittikten sonra evlerimize dağılırdık. Bu yağmur dualarında dana, koyun kesildiğini duyardık ama eti nerde pişer, kimler yer hiç görmedim.
Ha yağmur mu çoģu zaman dualardan hemen sonra, ya da ertesi günlerde yağardı.
Yine yağmurlar yağacak.
Yine şimşekler çakacak.
Yine deli gönlüm seni özleyecek. Evet özledim işte yine, memleketimin yağmurunu, karını, taşını toprağını.
Çocukluğumda derelerin kuruduğunu, sokakta ki ya da çayırdaki Osman pınarının kuruduğunu, çeşmelerin kesildiğini hiç görmedim, duymadım. Ne zaman ki insanlar iyice bencilleşip, yeni yaptıkları bahçelerine suları pervasızca çevirinceye kadar.
Geçen gün de tv de izledim. Derenin suyunu gözü çok açıkların bahçelerini sulama amaçlı gelişi güzel çevirince, yağmurda yağmayınca balıkların hepsi ölmüş. Çok acıydı. Yaşlı bir adamcağızda ektiği, diktiği ne varsa hepsinin kuruduğunu anlatıyordu. Ağlamaklı.
İnsanlar bu kadar bencil olmasa sırayla yeteri kadar sulayıp diğer kişiye bıraksa bu şekilde herkesin bahçesi sulanır. O zaman o adam da emeklerim boşa gitti diye yanmayacak.
Sadece bizde mi bu afetler? Dünyanın çeşitli yerlerinde iklim değişikliği nedeniyle yağmur, sel, depremler, toprak kaymaları can yakıyor. Dünyanın düzeni bozuldu da bizde yaşlandık.
“Yine mevsimler dönecek.
Yine yapraklar düşecek.
Giden gençliğimiz geri gelmeyecek.”
Anlaşılıyor ki biz bu treni kaçırdık da bari çocuklarımız, torunlarımız, tüm gençlerimiz için dünyanın düzeni düzelsin.
Sağlık, saygı ve selamlar canım arkadaşlarım.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN