Dünya Ekonomisinde Yeni Para Birimi

23 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Dünya Ekonomisinde Yeni Para Birimi

Bu haftaki yazımda sizlere son dönemlerde adını sık sık duyduğumuz, İnternet dünyasında popüler bir hale gelen ve yeni para birimi olarak görülen Bitcoin yani ilk kripto para biriminden söz edeceğim.

Bizde de değeri son dönemde inanılmaz bir şekilde artarak yatırımcıların ilgi odağı haline gelen bu para birimi ile ilgili konulara değinerek bilgiler vereceğim.

Sanal dünyanın olanaklarının günlük hayat üzerinde etkili bir şekilde kullanılmasına yönelik sürekli gelişmeler yaşanmakta ve bu süreçte gerçek dünyadaki pek çok masraftan, zaman kaybından ve iş yükünden kurtulmak mümkün olurken sanal dünyanın avantajlarından yararlanılmaktadır. Özellikle alışveriş, para transferi, paranın kontrol edilmesi ve birikim yapılması konusunda sanal dünyanın sunduğu fırsatlar giderek artmaktadır.

Ancak bu durum beraberinde çeşitli güvenlik problemlerinin yaşamasına da sebep olmaktadır. İşte bitcoin doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde en güvenli para birimlerinden biri haline gelmektedir diyebiliriz.

Bitcoin değeri nasıl belirlenmektedir?

Bitcoin’in bağlı olduğu bir güç veya merkez bulunmadığı için fiyatını tamamen arz ve talep koşulları belirliyor yani normal ekonomi şartlarında talep kanunu olduğu gibi talep artınca fiyat yükselirken, talep azalınca fiyat düşmektedir.

Bitcoin, son yıllarda ciddi bir düşüş yaşamış olsa da, tekrar yükselişe geçtiği rahatlıkla söyleyebilir Uzmanlar, Bitcoin’in halen hak ettiği seviyede olmadığını ve yükselmeye devam edeceğini savunmaktadırlar. Bu hafta rekor yükseliş yaşayarak 4.450 doları aşan bitcoin, bugün itibarıyla 4.320 dolar seviyesinde.

1 bitcoin 15.850 TL değerinde işlem görmektedir.

Bitcoin Yasal mı ? Yasa dışı mı ?

Bitcoin gelişme aşamasında olan bir teknolojidir. Fiyatı çok aşırı artmış olabilir ama Bitcoin’in başarısını fiyatıyla karşılaştırmamak gerekir. Bitcoin ağının kullanım oranı her geçen gün artmakta ve devletlerin de ilgisini çekmektedir yani ülke için bir potansiyel mi yoksa bir tehdit mi ? bunu düşünmektedirler.

Ülkemizdeki duruma bakacak olursak SPK’ nın ( sermaye piyasası kurulu ) kendi sitesinde Bitcoin’le ilgili hazırlanmış bir rapor mevcuttur. BDDK’nın sitesinden ise legal veya illegal olduğuna dair net bir şey yoktur.Bitcoin transferlerinde, Bitcoin hesapları herhangi bir merkezi kuruluşa bağlı olmadığından birisine yanlışlıkla atarsanız, hesabınızı çaldırırsanız, yüzünden başınıza kötü bir şey gelirse devletten yardım alamazsınız. Sadece böyle kısa bir açıklama bulunmaktadır.

Bitcoin de dahil olmak üzere dijital para birimlerine ilişkin Türk kanunlarında herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Bu da beraberinde Türk Ceza Kanunu’nda yer alan kanunların suç saymadığı fillerin ceza gerektirmediği maddesinden hareketle işlemin illegal olmadığının bir ispatı olarak öne sürülmektedir.

Kişilerin bitcoini doğru bir şekilde kullanmaları, dolandırıcılık yapmadan sistemin avantajlarından yararlanmaları halinde sorunsuz bir şekilde sistem işletilebilmektedir. Dolandırıcılık gibi hususlar

ortaya çıktığı takdirde Türk kanunları bunun nasıl bir yöntemle gerçekleştiğine bakmadan ceza kararı verdiği için dikkatli olmak gerekmektedir.

Bitcoin yani Kripto Paranın Sistemi Nasıl İşler?

Bu para birimlerinin transferlerinin yapılması olanağına sahip olmasında Blockchain adıyla bilinen bir teknolojinin kullanılıyor olması hem güvenlik açısından endişeler yaşayan kişilerin sorunlarını kaldırmakta hem de gerçek dünyaya ait kredi kartı, banka kartı, banka şubeleri gibi somut eşyalarda işlem yapmadan alışveriş ve para transferi yapmaya olanak sağlamaktadır.

Blockchain teknolojisi nedir?

Bitcoin altyapsında kullanılan, son dönemde pek çok farklı sektörün ilgisini çeken bir teknolojidir. Blok zinciri yapısı şeklinde her hesap hareketi dijital olarak imzalanır ve değiştirilmesi imkansız kılınır. Bu her bir blok internet üzerinde tek bir bilgisayar yerine dağınık şekilde farklı yapılarda bulunacağından güvenilirdir. Kısacası sahtekarlığın ve dolandırıcılığın önüne geçilmektedir. Ana merkez bir teknoloji otoritesi tarafından geliştirilmediğinden maliyeti düşük, zincir yapısından işlemleri takip etmek daha kolaydır yani bir çeşit güvenlik sistemidir. Bitcin i kendi yapısından dolayı güvenli kılmaktadır.

Bitcoin Mining ya da Bitcoin Madencilik Nedir?

Bitcoin sistemini kullananların bu alana paralarını yatırmalarındaki en temel sebeplerin başında mining adıyla bilinen madencilik işlemi gelmektedir. Bitcoin sistemi üzerinde kişilerin para yaratmalarına olanak sağlayan madencilik, çok daha teknik bir alan üzerinden ifade edilmektedir.

Aslında madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir şans oyunu ya da rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan bir iğne aratmak gibi düşünün.

Burada her bir yaptığınız arama hamlesini de, işlemci gücünüzle doğru orantılı olduğunu varsayın. Bu durumda bu işe ne kadar çok işlemci gücü yatırırsanız, saman yığınında bir iğne bulma olasılığınız o kadar artacaktır.

Mining için kullanılan bir başka benzetme ise bilgisayarınıza kura çektirmek. Teknik olarak daha doğru olsa da, akla “şanslı olanın kazanacağı” bir sistem getirdiği için ben bunu tercih etmedim. Çok fazla şansa dayalı olmamasının sebebi ise, kura çekilen havuzun çok büyük olması ki, sadece ve sadece kura çekimi işine yüklü miktarda emek (işlemci gücü) yatıranların bu sözde “çekilişi” sürekli kazanacağı gerçeğidir.

Bitcoin Madencilik yaptığını söyleyen ve para isteyen siteler tamamen dolandırıcıdır.

Bu kadar büyük bir piyasada sadece bize 100 TL ver sana ömür boyu her gün 1 TL vereceğiz, Bitcoin üretiyoruz diye reklam yapan tüm siteler aslında Bitcoin madenciliği yapmamakta, saadet zinciri (ponzi) sistemi ile insanları sisteme çekip dolandırmaya çalışmaktadır.

Bitcoin’in başarısını örnek göstererek bizim ürettiğimiz coin Bitcoin’den daha iyi, teknolojik bu yüzden fiyatı artacak şeklinde öne çıkan bazı şirketlerde maalesef halkı kandırmaya çalışmaktadır. Bitcoin’in en temel özelliği zaten bir şirket, merkez bulunmamasıdır.

Kaynak : Digital yayıncılık / Cointürk

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com