DÜNDEN BUGÜNE BEDENSEL ENGELLİER DERNEĞİ

2 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
513 defa okundu.
DÜNDEN BUGÜNE BEDENSEL ENGELLİER DERNEĞİ

2--web-tasarim-kursu-acilacak

Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avakapan 3 yıl önce göreve geldiği derneklerinin dününü v bugününü Kırşehir kamuoyuna değerlendirdi. Dünden bugüne derneklerinde pek çok şeyin değiştiğini söyleyen Avkapan, derneklerinin son 3 dönemdir 500 bin liralık bütçeye ulaştığını açıkladı.

 

Kırşehir’de 2010 yılında seçimle Bedensel Engelliler Dernek Başkanlığı görevine gelen Servet Avkapan, “2010 yılında Bedensel Engelliler Derneği başkanlığını aldım. Üç dönemdir de başkanlık görevini icra etmekteyim.  Göreve geldiğimde derneğimizde bir kişi bile yoktu. Görevi devraldığımda bütçesi dahi olmayan dernek üç dönemde 500 bin liralık bütçeye ulaştı. Bu dönemde  hayırseverlerimiz  derneğimize 350 üzerinde tekerlekli sandalye bağışında bulunurken 150 üzerinde de akülü araba dağıtımını gerçekleştirdik.

2013 yılında İş Adamı Bülent Sungur, Makissos Oteli aldıktan sonra bizimle birebir görüşerek bize Ahi Evran Mahallesi’nde 160 metrekare bir bina hibe etti. Daha önce derneğimizin bir yeri yoktu, 350 üzerinde tekerlekli sandalye hayırseverler tarafından bağış yapılarak 150 adet de akülü araç dağıtımına katkı sunuldu. Gençlik ve Spor Hizmetleri tarafından 70 bin liralık hibe projesi kapsamında derneğe web tasarım atölyesi kurulumu yapıldı.  İş-Kur Genel Müdürlüğü tarafından engellilere yönelik 80 bin liralık bütçe ile kurs açıldı. 80 engelli kardeşimiz bu proje kapsamında aylık 400 lira maaş alıyor.

Zamanla derneğimizin düzenini oturttuktan sonra geniş üye katılımlı iftar programları düzenledik. 3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında Kırşehir’de konserler verildi.  Şehrin yöneticileri ile bir arada engellerin sorunlarının anlatıldığı kahvaltılar organize edildi. Dilek fenerleri ile otizmlilerin sorunlarını anlatmaya çalıştık. Birçok engelli kardeşimizin haklarına kavuşması adına maaş alımlarını sağlanırken duyurularımızla da birebirde kendilerine iletti.” dedi.

Açıklamalarında Engelli Kamu Personeli kursları açtıklarına da değinen Avkapan, “Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile derneğimiz EKPSS kursları açarak bu kurslardan 160 engelli kardeşimiz faydalandı. Kurslar sonunda 45 engelli kardeşimiz ise kamu kurumlarına memur olarak atandı. Engeli yüzünden 2000 yılı öncesinde okula gidemeyen ve okuma-yazması olmayan kardeşlerimizin okur- yazarlık belgesi alması kazandırıldı. Kırşehir’de 40 kardeşimizde KOSGEB İl Müdürlüğü ile yapılan çalışma ile girişimcilik belgesi almaya hak kazandı.  Evlerinden çıkamayan engellileri biz yılda iki defa gezi düzenleyerek tatile götürme imkanı sunduk. Yaptığımız çalışmalardan dolayı Vali Necati Şentürk’e, Kırşehir Belediye Başkanı ve derneğimizin de fahri başkanı Yaşar Bahçeci’ye Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Şaban Güneş’e İş-Kur İl Müdürü Ömer Faruk Akyol’a, KOSGEB Müdürü Hasan Akgümüş’e , Bülent Sungur’a, Yüksel Mermer’e ve derneğimize alakalarını esirgemeyen hayırseverlere teşekkür ederim.” ifadesine yer verdi.

Dernek Başkanı Servet Avkapan ayrıca, dernek bünyesinde bir atölye kurulumunun yapılacağını, 50 engellinin istihdamı ile ilgili çalışmalarında taslak olarak bittiğini ve bu çalışmanın aralık ayı içerisinde kamuoyuna tanıtılacağını söyledi.

Kırşehir’e üç yıl önce gelen Bedensel Engelli Bülent Yıldız ise Kırşehir’de yapılan çalışmaların bir çok ilde yapılmadığını dile getirdi. Yıldız, “Kırşehir’e geleli üç yıl oldu. Engelliler adına bu denli titiz bir şekilde ilgilenen şehir ile karşılaşmadım. Engelliler birçok ilde evlerinden çıkmakta zorlanıyor. Yöneticiler de Kırşehir’de olduğu kadar ilgili değil, bu ise Kırşehir’de bulunan engelliler için büyük bir fırsat.” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN