Dulkadirli Köyü Cehalete Direniyor

14 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1371 defa okundu.
Dulkadirli Köyü Cehalete Direniyor

Dulkadirli Köyü Cehalete Direniyor

Dulkadirli Köyü Çocuklarını Ağlatmayın!

Dulkadirli ilkokulu öğrenci velileri şikayetlerinde şunları kaydetti; “Ben Dulkadirli Köyü’nde ikamet ediyorum. Öğrencilerimiz Dulkadirli İlköğretim Okuluna gidiyor. Dulkadirli Köyümüze 11 pare köyden taşımalı öğrenci sistemiyle eğitim veriliyor. Daha Önce Belediye idik Belediyemiz kapatıldı. Belediyenin ardından Sağlık Ocağımız kapatıldı. Daha önce Yarımkale köyümüzdeki ortaokulumuz da kapatıldı. Yarımkaleli muhtarlığımız elimizden gitti. Daha önce Dulkadirli’de 4 muhtarlık vardı. Şimdi tek bir muhtarlığa düştü.

GÜN GEÇTİKÇE DULKADİRLİ ERİTİLİYOR

Dulkadirli’nin sorunlarına bakılmıyor. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Dulkadirli okulunun kapatılmasını okulun eski olmasına ve öğrenci sayısına bağlıyorlar ama biz inanmıyoruz. Bizce bu okulun eski olması eğer mümkünse okulumuz bu önümüzdeki yaz tatili süresince eksiklerinin tamamlanmasını istiyoruz. Biz çocuklarımızın başka yere gidip eğitim almasını istemiyoruz. Okulumuzun ne eksiği varsa biz veliler ve tüm köy halkı gereken desteği yapacağız. Restore, ısıtma ve tuvalet sorunları için de elimizden geleni yapmaya hazırız.

DULKADİRLİ’DEN NE İSTİYORLAR ANLAMIYORUZ

Dulkadirli okulu öğrencisinin azlığı ya da çokluğu ile gündeme gelmemeli Dulkadirli Kırşehir Merkeze bağlı 47 km. Çicekdağı’na 30, Akçakent’e 20, Yerköy’e 35, Akpınar’a 22 ve Başkent Ankara’ya 167 km uzaklıkta bulunan köyümüz Kırşehir, Çiçekdağı, Akpınar üçgeninde yer almaktadır. Burada bin yıllık Bizans İmparatorluğundan kalma yer altı şehrimiz var. Gelin görün ne Nevşehir ne de başka bir yer buranın önüne geçemez. Dulkadirli’nin yöresel önemi unutulmamalıdır. Dulkadirli’nin Merkez köylere ve yol üstünde daha önce de Samsun yolu geçecek denildi ama Akçakenti de bağlayan Dulkadirli Köyüdür. Bir öğretmenimiz bir memurumuz servisi kaçırmış dahi olsa başka bir araca binip Dulkadirli’ye gelebilir. Fakat Yukarı Homurlu Köyüne gidemez. Çünkü yolu çok ters.

BEN VE DİĞER TÜM VELİLER OKULUMUZUN KAPATILMASINI İSTEMİYORUZ

Geçen yıl yine böyle bir konu geçti ama biz veliler dilekçe yazıp imza toplayarak bunun önüne geçtik. Bir sene gecikmeli olarak durduruldu. Geçtiğimiz hafta gelen resmi yazı üzerine okulumuzun tamamen kapatılacak olması bizi olumsuz etkiliyor. Dulkadirli’deki öğrencilerimizin gözlerinin ışığı sönmesin istiyoruz. Biz Dulkadirlileri bu kadar üzmeye kimsenin hakkı yok. Biz okulumuzu geri istiyoruz. Ama şuan yine yeniden gündemde.

DULKADİRLİ BELEDİYE İDİ KÖY OLDU, KÖYDÜ MEZRA YAPMAK İSTİYORLAR

Ankara İmrahor’da Kıbrıs Köy’de bir okulda sadece 17 tane öğrenci var ve okul kapatılmıyor. Ankara’da başka okul mu yok? Kapatılamaz mı? Elbette kapatılır. Başka bir yere taşınamaz mı? Taşınır. Fakat burada değerlere sahip çıkılıyor. 17 Öğrenci ile Başkentte bir okul kapatılmıyor ama 71 kişilik öğrencisi ile Dulkadirli Okulu kapatılıyor. Bir öğrenci velisi olarak Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere Milletvekillerimiz; Mustafa Kendirli, Metin İlhan, İl Başkanlarımız; Baran Genç, Muzaffer Aslan, Arif Kılıç’tan, Kırşehir Valisi İbrahim Akın’dan ve Milli Eğitim Bakanlığından yardım istiyoruz. Dulkadirli Köyümüze davet ediyoruz. Bu bayram içimize zehir oldu, bakanlıktan bu konuyla ilgilenmesini ve turizm kültür şehri olan Dulkadirli’yi YERALTI ŞEHRİMİZİ gelip bir kez görsünler, zaten okulun kapatılma kararı her ne sebepten olursa olsun bu kararın yanlış olduğunu kendileri gorecekler. Dulkadirli, tarihi ve kültürüyle önemli bir bölgede yer almaktadır.

GELECEK VE UMUT VADEDEN OKULUMUZUN KAPANMASINI İSTEMİYORUZ

Dulkadirli Köyü Muhtarı Sıttık Ateş gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Dulkadirli’de tüm öğrenci velileri ayaklandı. Köy okulunun kapatılacağını duyan veliler tedirgin oldu. Yetkililer tarafından Dulkadirli Okulunun çok eski olması ve öğrenci sayısının azlığı nedeniyle katıldığı ileri sürüldü. Köy halkı bu okulun kapanmasını istemiyor. Bu tür okulların kapanması için acilen ilkokul ve ortaokullarla ilgili yönetmeliğin değişmesi gerekir. Köylerde çocuk sayısı giderek azaldı. Neredeyse köyler boşalıyor. Geçen yıl 96 kişilik okul kayıtlarımız bu yıl 71’e indi. Tarım ve hayvancılık olacaksa köyde yaşam olacaksa köy okullarını yeniden yaşatmamız gerekiyor. Şehirlerden köylere göç edilmesini tavsiye eden hükümet köy okullarını kapatarak köylülerin “ÇOCUKLARIM DAHA İYİ EĞİTİM ALSIN” düşüncesini köylüye aşılamasıyla şehirlere göçü arttırıyor. Velilerimizin ve köy halkımızın tedirgin olmasını istemiyoruz. Dulkadirli Köyü muhtarı olarak bize bu konuda destek veren bazı çevre köy muhtarlarıyla birlikte bugün Kırşehir Valisi İbrahim Akın’a bir takım ziyarette bulunup halimizi ve önerilerimizi sunacağız. Dulkadirli Köyü muhtarı olarak yetkililer tarafından gereğinin yapılmasını arz ederim”

DULKADİRLİ YER ALTI ŞEHRİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER;

Kırşehir merkeze 47 km. Çiçekdağı’na 30 km., Akçakent’e 20 km., Yerköy’e 35 km., Akpınar’a 22 km. ve Başkent Ankara’ya 167 km. uzaklıkta bulunan köyümüz Kırşehir, Çiçekdağı, Akpınar üçgeninde yeralmaktadır.

Dulkadirli Yeraltı Şehrinin, Hitit İmparatorluğu ile Kapadokya Krallığının Eyalet Başkentliğini yaptığı, Hıristiyanlığın yasaklı döneminde sığınma, savunma, barınma, korunma yeri olarak kullanıldığı Arkeologlarca tespit edilmiştir.

Dulkadirli Yeraltı Şehri Kırşehir merkezine 47 km.,Avanos’a 120 km., Urgüp’e 140 km., Ankara’ya 167 km. uzaklıkta 2570 nüfuslu, 1150 rakımlı, 1999 yılında kasaba kimliği kazanmış olan şirin bir beldedir.

Kapadokya Bölgesindeki Yeraltı Şehirlerinin en önemlisine sahip bulunmaktadır. Buradaki Yeraltı Şehri, bir Yeraltı Şehirleri Sitesi halinde geniş bir bölgeye yayılmıştır. Tarihi geçmişinin Prehistorik dönemlere kadar uzandığı tahmin ediliyor. Bu Yeraltı Kenti’nin henüz 2 katına temizlik çalışmaları ile ulaşılmıştır. Daha bir çok katlarına ve yüzlerce odalarına, yeraltı galerilerine, gizli geçitlerine henüz ulaşılamamıştır. Dulkadirli Antik Bölgesi 3 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Kasabamız, 3 km. doğusunda Dulkadirli Yarımkale Yerüstü Şehri, 6 km. güneyinde ilk resmi Roma Kilisesi olan Uçayak Kilisesi, 5 km. kuzeydoğusunda Kilise Fakılısı tarihi Roma şehir kalıntıları ile aynı bölgede bulunmaktadır.

16 yüzvılda Kırşehir’e gelen Dulkadiroğulları, Dulkadirli Köylerini meydana getirmişlerdir. Bu topraklarda Dulkadirli ismini taşıyan 6 köy bulunmaktadır. Bunlar; D. Inlimurat, D. Karşıyaka, D. Yarımkale, D. Hashöyük, D. Kaırtalkaya ve D. Karaisa köyleridir.

Yazılı tarih öncesi Tunç Çağının en görkemli ölümsüz eserlerinden biri de Dulkadirli Yeraltı Şehri’dir. 1931 ‘de Lous Delaperte’nin Kırşehir Dulkadirli Hashüyük’te 1943’te Halet Çamlıbel’in Kırşehir’in değişik yörelerinde yaptıkları çalışmalar ile Hermut D. Bossev’in yaptığı kazılar sonucu elde edilen tarihi eserler bu bölgenin M.Ö. 332 M.S. 18 yıllarında yaşayan Kapadokya (Güzel Atlar Ülkesi) Krallığı ile M.O. 1650-1200 yıllarında yaşamış Hitit İmparatorluğu uygarlık alanında kalmaktadır. Hitit İmparatorluğu Başkenti Hattuşaş başta olmak üzere Kırşehir Kaman Çağırkan Kalehöyük’te Japonlarca yapılan kazıda çıkan Öküz Başı, Çorum Alacahöyük, Yozgat Alişar, Kayseri Kültepe, Gaziantep Karkamış, Konya İvri.z’de bulunan tarihi eserler ve Dulkadirli Yeraltı Sitesi’nin bu dönemin en önemli tarihi miraslarından olduğu bilim adamlarınca doğrulanmaktadır.

Dulkadirli Belediye iken sahip olduklarımız:

Bağlı Olduğu İl : Kırşehir

İlçesi : Merkez

Kuruluşu : 1998

Nüfusu : 2606

Rakim : 1150

Posta Kodu :40170

Adresi : İnlimurat Mahallesi No: 1 Dulkadirli Kasabası KIRŞEHIR

VergiNo  :3130134082

Memur Sayısı         : 1

işçi Sayısı : 7

İş Makineleri          : 4×4 Kanal Kazıcı Yükleyici Kepçe, Damperli Kamyon, Traktör, Vidanjör,

Tel/Faks : 03862262110

Sağlık Ocağı Personeli : 1 Doktor, 1 Ebe, 1 Sağlık Memuru, 1 Şofor, 1 Hızmetlı

İlk Öğretim Personeli : 16 Oğretmen, 2 Hizmetli

Tarım Kredi Kooperatifi Personeli; 1 Müdür, 1 Memur. 1 Hizmetli

Türk Telekom Binası, petrol İstasyonu: Çalışan İşçi Sayısı:4

Demirci, Kaynakçı : Çalışan İşçi Sayısı:6

Oto Tamir Atölyesi : Çalışan İşçi Sayısı; 2

Tarım Kredi Kooperatifine Ait Akaryakıt İstasyonu

3 ad. Kahvehane : Çalışan İşçi Sayısı; 6

Kuran Kursu : Personeli; 1 Oğretmen, 18 Oğrenci,

3 ad. Bakkal : Çalışan İşçi sayısı; 3

Ekmek Fırını : Çalışan işçi Sayısı;5

Halk Kütüphanesi

Tarihi ve Turistik Yerleri :

Dulkadirli Yer altı Şehirleri

Dulkadirli Göleti

Ilıca

Sülüklü Göl

Dulkadirli Yarım Kale Çok Katlı Yer Üstü Şehri

Üç Ayak Kilisesi

Dernekler :

Hollanda’da Dulkadirli Köyleri Deneği

Ankara Keçiören Dulkadirli Karşıyaka Derneği

Ankara Keçiören Dulkadirliler Derneği

Ankara Keçiören Dulkadirli Yarımkale Derneği

Ankara Keçiören Dulkadirli Karaisa Derneği

Ankara Çankaya Dulkadirliler Derneği

Kırşehir Dulkadirliler Derneği

Kırşehir Dulkadirli Yarımkale Derneği

Köyümüzde bulunan Kırşehir Dulkadirli Köyü Cenaze Kaldırma ve Yardım derneği (Cenazenin yemek ve diğer ihtiyaçlarını karşılıyor)

 (HABER: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On