Düğünlerdeki bilinmeyen gelenek, kırmızı kuşak

11 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3627 defa okundu.
Düğünlerdeki bilinmeyen gelenek, kırmızı kuşak

Düğünlerde bilinmeyen gelenek olan kırmızı kuşak artık gelenek haline geldi.

Düğünlerdeki bilinmeyen gelenek, kırmızı kuşakYeni evlenen genç kızların baba evinden çıkmadan önce erkek kardeşi ya da erkek kuzenleri tarafından beline bağlanan kırmızı kuşak geleneği sürerken, insanlar geleneği nereden geldiğini bilmemelerine rağmen devam ettiriyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’de düğünlerin çoğunda gelinlerin beline kırmızı kuşak bağlanıyor.

Kırşehir’de tuhafiye işletmeciliği yapan Rıza Kocaman (50), yaklaşan düğün mevsimlerinde gün içerisinde ortalama 20 kuşak satıldığını, gelinin ailesinin kuşağı aldığını söyledi.

Kuşağın bir gelenek haline geldiğini söyleyen Rıza Kocaman , “Bu gelenek nereden ve nasıl bize geldi bilmiyoruz, ancak toplum arasında bekaretin, temizliğin ve saflığın sembolü haline gelerek modernizmin bir öğesi olmuştur. Kuşak bağlama gelinin saf, temiz ve bekaretini temsil eder diye düşünmekteyiz. Kuşak da bir gelenek haline geldi. Gelin kız evinden çıkarken gelinliğin beline kırmızı kurdeleden kuşak bağlanır. Bu kuşağı varsa kardeşi yoksa babası duasını okuyarak beline üç kere atıp çözer ve dördüncüde bağlar. Bu kuşağın esas anlamı babam evinden kız olarak gelin gidiyorum anlamına gelir. Gelin olarak evden çıkarken babası veya abisi tarafından kapıda damada teslim edilir” diye konuştu.

Haber: Fahrettin TOKER

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN