Doya Doya Spor

21 Temmuz 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
242 defa okundu.
Doya Doya Spor

Kırşehir’de geçtiğimiz gün açılışı gerçekleştirilen Yaz Spor Okullarında çocuklar spora doyacak.

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin “ 20 Haziran 2022 tarihinde başlayan başvuruların, sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezinde yapılacağını belirtti. Müracaatta bulunacakların başvuru formunu doldurarak 1 adet fotoğraf ile kayıt yaptırabileceklerini ifade eden Şahin, yaz spor okullarında uygulanacak olan spor dallarının tamamen ücretsiz olacağını, söyledi.

Yaz spor okullarının çocukların spor yapması için bir şans olduğunu vurgulayan Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Numan Nafiz Şahin, “ Görev, amaç ve sorumlulukları içerisinde yer alan sporu, her yaştaki insanlara yayarak onlara sağlıklı bir yaşam sunmak, okulların tatile girmesi ile birlikte gençlerimizin ve çocuklarımızın boş zamanlarını değerlendirerek, onları zararlı alışkanlıklardan ve kahve köşelerinden koruyarak spor alışkanlığını kazandırmak, iyiyi kötüyü ayırt edebilecek sevgi ve saygı çerçevesi içerisinde geleceğine güvenle bakan bir nesil yetiştirmek ve aynı zamanda da yetenekli gençlerimizi tespit ederek Türk sporuna geleceğin elit sporcularını kazandırmak amacıyla yaz spor okulların da , Atıcılık, Atletizm, Badminton, Basketbol, Bocce, Bisiklet, Boks, Cimnastik, Engelliler, Futbol, Güreş, Halk Oyunları, Halter, Hentbol, Judo, Kano, Karate, Kick Boks, Kürek, Masa Tenisi, Muay Thai, Okçuluk, Rafting, Satranç, Taekwondo, Tenis, Voleybol, Wushu (AİKİDO),, Yüzme”  dallarında hizmet vereceğiz “ dedi.

Okullar kapandı üç aylık tatil boyunca çocukların boş zamanlarını nasıl değerlendirecekleri ailelerin en büyük sorunu olmaya devam ediyor. Son yıllarda ülkemizde hızla artan yaz spor okulları çocuklar ve aileleri için iyi bir fırsat haline geldi.

Yaz spor okullarının çocuklara sosyal, kültürel, fizyolojik ve psikolojik olarak yararı çoktur. Tatile çıkan öğrencilerin boş zamanlarını daha iyi ve spor yaparak değerlendirmeleri sağlıklı gelişmeleri ve spor yapma alışkanlığı kazanarak sporu bir yaşam biçimi haline getirmeleri için spor okulları önemlidir.

Yaz spor kamplarında çocukları oniki yaşına kadar değişik spor dalları ile tanıştırmak gereklidir ki çocuk daha sonra spor dallarında ilerleyebilsin. Ailelerin; çocukların hem spor yapıp hem eğlenebilecekleri programlarında 3-4 değişik spor dalının bulunduğu yaz spor kamplarını seçmeleri uygun olacaktır. Yaz okullarında gelişme çağındaki çocukları yüzme ile başlayan jimnastik, tenis, voleybol, basketbol, futbol gibi sporlara çocuğun yaşına uygun olarak yönlendirmek önemlidir.

Ekonomik imkânlar elverdiğince çocukları altı yaşından itibaren içerisinde her türlü spor türünün bulunduğu yaz okullarına yönlendirmek gerekir. On-oniki yaşından itibaren daha çok sevdiği ve daha çok kabiliyetinin olduğu spor türlerine yönelebilir.

Bir sporu öğrenmek düşünme, hissetme ve yapma olarak belirli aşamalardan geçer bunu yapan çocuk kendini psikolojik olarak iyi hisseden, fiziki görünümünden memnun, öz güveni olan disiplinli bir birey olmaya adaydır. Yaz sporu okulları aileler ve çocuklar için bulunmaz bir fırsattır. Çevre ile uyumlu, kendine güvenli, düşünce ile uygulamayı aynı anda yapabilen, strateji kurabilen,  kendini frenleyebilen mutlu toplumsal barışa katkı koyan gençlerin yetişmesinde spor son derece önemli bir eğitim aracıdır.

zamanda sosyal, duygusal ve yeteneksel gelişimlerine katkıda bulunmaktır.

YAZ OKULUNA GİDEN ÖĞRENCİ NELER KAZANIR?

***Çocuklar aynı ortamda yaşayarak birbirlerine destek olur ve arkadaşlık kavramının önemini anlarlar.

***Okullarda öğretilen becerilerle sorumluluk duygusu kazanan çocukların özgüveni artar, ileride anlatacak anılara sahip olurlar.

***Spor ya da diğer aktiviteler aracılığıyla yeteneklerini geliştiren çocuklar, daha sağlıklı bir bünyeye kavuşurlar.

***Özellikle doğayla iç içe yapılan aktiviteler ile çocuklara tabiat sevgisi aşılanır.

***Kendi ilgi alanlarını daha iyi anlayan çocuklar, kariyerlerine yönelik daha iyi plan yaparlar.

***Çocukların paylaşımcı, maceracı ve araştırmacı yönleri ortaya çıkar.

“Ayrıca Yaz okulları, çocuğunuzun liderlik, özgüven ve yaratıcılıklarını geliştirmek, grup içerisinde iletişimi ve ekip çalışmasını güçlendirmek için hazırlanmıştır. “ diyen Antrenör Demir yaz okulunun önemini vurguladı.

SPOR OKULLARININ ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİNE KATKILARI NELERDİR?

BAŞKALARINA SAYGI: Sosyal aktivitelere katılan öğrenciler birbirlerine saygı duymayı, aldıkları sorumluluklar ve edindikleri deneyimler sayesinde birlikte çalışmayı öğrenirler. Ekiple yapılan aktivitelerde hedeflere ulaşan ve başarı gösteren gençler, ödüllendirilir ve dayanışmanın yanında birbirlerine saygı duymayı da öğrenirler.

KENDİLERİNE SAYGI: Öğrencinin sosyal ve güvenilir bir ortamda katıldığı aktiviteler pozitif bir kişilik edinmesini, başarıyı yakalamasını ve kendisine saygı duymasını sağlar.

HOŞGÖRÜ: Grup ile yapılan aktivitelerde değişik kültürlerden gelen öğrenciler aralarındaki farkın aşılamaz olmadığını yaşayarak öğrenirler. Bu deneyim, farklılıklara saygı duymayı öğretirken hoşgörülü olmalarını da sağlar.

KİŞİLİKLERİNİ BULMAK: Sosyal aktiviteleri iyi hazırlanmış bir yaz kampı programı, çocuklara ve gençlere kendilerini ifade etme özgürlüğü ve daha iyi tanıma fırsatı verir. Öğrencilerin, ailelerinden uzakta kendilerini her türlü ifade edebilecekleri bir ortamda bulunmaları onlara, kendi ayakları üzerinde durmayı öğretirken ruhsal gelişimlerinde ve kişiliklerini bulmada da olumlu katkılar sağlar.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN