Döviz Bozdurma Telaşı!

25 Kasım 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
62 defa okundu.
Döviz Bozdurma Telaşı!

Önceki gün ülke genelinde döviz ve altında yaşanan sert yükseliş nedeniyle vatandaşlar elinde altın, dolar ve Euro’yu bozdurma telaşına girdi. Bozdurma nedeniyle birçok bankada alımlar kapanırken döviz büroları ise alım yapmadı sadece satım yaptı. Kırşehir’de ise döviz bürolarında benzer durumlar yaşandı. Birçok büro döviz alımı yapmazken birkaçı sadece alım yaptı. Alım yapan bürolarda ise uzun kuyrukların oluştuğu görüldü. Döviz bürolarındaki benzer durumlar kuyumcular da görüldü.

Döviz kurunda yaşanan yükseliş sonraki günü yerini düşüşe bıraktı. Elindeki altın ve dövizi bozdurmaya çalışan vatandaşlar döviz bürolarında kuyruklar oluşturdu. Dövizdeki yükseliş iddiaya göre ithal edilen gübre satışlarını da durduğu ifade edildi.

“SAĞLIKSIZ FİYAT OLUŞUMLARI GÖZLEMLENMEKTEDİR”
“Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir” diyen Merkez Bankası olası kayıplara karşı vatandaşları uyardı.

Duyuruda şu ifadeler yer aldı:
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur” denildi.

GÜBRE SATIŞLARI DURDU!
Doların, Türk Lirası karşısında rekor kırmasıyla birlikte birçok firma vadeli satışlarını durdururken gübre fiyatlarının da satışlarını kapattığı öne sürüldü.

Doların, önceki gün 13,50 lirayı görmesiyle birlikte birçok firma vadeli satışlarını durdurdu. Bu gelişmenin ardından gübre fiyatları da artışa geçti. Son günlerde gübrenin ton fiyatı 11 binin üzerine çıkmıştı. Doların sürekli artması karşısında gübre firmalarının da satışı durdurduğu öne sürüldü. Bu iddiayı sosyal medya hesabından duyuran Tarımdan Haber Yazarı ve Ziraat Mühendisi Faik Toy,
“Gübre firmaları gübre satışlarını kapatmış diye haber aldım, gübrenin satışa kapatılması yeni zamların geleceği demektir” ifadelerini kullandı.

ALTIN BOZDURMA TELAŞI YAŞANDI
Bir gün içerisinde gram cinsinden 100 lira değer kazanan altın ise vatandaşların kuyumculara yönelmesine neden oldu. Vatandaşlar elindeki altını bozdurmak kuyumculara yönelince döviz bürolarında benzer kalabalıklar burada da yaşandı.

Haber Cemre Bayram

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On