“Döviz Arttıkça Fiyatlar Da Artıyor”

19 Ocak 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
93 defa okundu.
“Döviz Arttıkça Fiyatlar Da Artıyor”

15  yıldır ambalaj kağıt, poşet ve karton çanta işi yapan Kırşehirli Recep Kımçak, son dönemlerde ekonomide yaşanan sıkıntılar ve pandemi nedeniyle küçük esnafın zor durumda olduğunu söyledi.

Döviz artışı nedeniyle son dönemde ürünlere aşırı zamlar geldiğini belirten Kımçak, “Karton çanta, ambalaj kağıdı, hazır hediye paketi, ince pelür kağıt ve poşetlerin her türlüsünün satışını yapıyoruz. Tüm ürünlere aşırı zam geldi. 12,5 liraya sattığım poşet şu anda 35 lira. Ürünlerin hepsi dövize bağlı. Döviz arttıkça fiyatlar da artıyor. Ürünler Türkiye’de üretiliyor ama ham madde dışarıdan geliyor.  Bu da fiyatlara yansıyor.”dedi.

Kımçak, ürünlerin fiyatının düşmesinin şu anda mümkün olmadığını ifade ederek, “Ben malı yılbaşından önce dolar/TL kuru 18 lira iken aldım. Şimdi dolar düştü ama ben bu fiyatı nasıl indireyim. Kimse pahalı aldığı ürünün fiyatını indiremez.” ifadelerini kullandı. 

Vatandaşın alım gücü yok

Vatandaşın alım gücünün düştüğünü söyleyen Kımçak, şöyle konuştu:

“Vatandaşın alım gücü yok. Önceden toptan satıyorduk ama şu an o da kalmadı. Ürün sattığımız 3-5 şirketimiz vardı onlar da iflas ettiler. Biz de tek tek müşteri bekliyoruz. Satış yok. Emekliyim dükkana kira vermediğim için ayakta duruyorum.  Normal şartlarda dayanamam bırakırım. Hayat çok zorlaştı.  Dükkanına kira vermeyen ve emekli olan esnaf dayanabildiği kadar dayanır. Yoksa biz de mecburen iş yapmadığımız yerde kapatıp, gideceğiz.

Pandemi esnafı maddi ve manevi yıprattı

Kımçak, ekonomik sıkıntıların pandemi sürecinde daha da derinleştiğini belirtti. Pandeminin maddi ve manevi yönden esnafı yıprattığını vurgulayan Kımçak, “Önümüzü göremiyoruz. Bir belirsizlik var. Bugün iki müşteri geldi, yarın gelir mi onu düşünüyoruz. Esnaf şu an para kazanmanın değil günü kurtarmanın derdinde.  Sektörün geneli böyle. Küçük esnaf büyük darbe aldı. Birkaç esnaf arkadaşım dayanamayınca bıraktı.  Ekonomide büyük sıkıntı var. Canı gönülden istiyoruz ki ülkemiz çok çok iyi olsun. Herkes iş yapsın, geçimini sağlasın.”ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On