Doğan’dan Kadınlar Günü Mesaj

6 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
288 defa okundu.
Doğan’dan Kadınlar Günü Mesaj

 

turk-ocaklari-kirsehir-sube-baskani-suleyman--7265244_x_o

Kırşehir Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan: “Kadın, Türk Milletinin Tek Bereket Kaynağıdır”

Kırşehir Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, kadınların gününü kutladı.

Mesajında, Türk Devletleri’nde ve İslam’da kadına verilen değeri dikkat çeken Türk Ocağı Reisi Süleyman Doğan, Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, kadının bereket kaynağı olduğunu belirtti.

Hem Türk töresinde, hem de İslamiyet’te kadına verilen önem ve kadın hakları konusunda dünyanın hiçbir yerinde ve kültüründe bulunamayacak kadar geniş haklar sağlandığına dikkati çeken Süleyman Doğan: “8 Mart, kadınların eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma ve doğum izni talepleriyle 1857 yılında başlattıkları eşitlik mücadelesinde, hakları uğruna can verdiği gündür. Günümüzde 8 Mart’lar, kadın sorunlarına çözüm önerilerinin kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin; bir kez daha dile getirildiği gündür.

Türkiye’de kadına yönelik şiddetle ilgili yapılan istatistiksel çalışmalarda kadınların % 25’inin fiziksel şiddete uğradığı. Şiddete uğrayan kadınların % 75’inin eşi tarafından şiddete uğradığı, cinayet sonucu ölen kadınların % 40-70’nin eşi tarafında öldürüldüğü. Tecavüze uğrayan kadınların % 50’si 18 yaş altında. Ayrıca her 4 kız çocuktan birinin cinsel şiddete uğradığı belirlenmiştir.

Yıllar boyunca bir köle, hatta bir eşyadan farksız olarak yaşamaya mahkûm edilen kadını, gerçek benliğine, ancak kâinata rahmet olarak gönderilen Hazret-i Muhammed Mustafa’nın Allah tarafından getirip insanlara tebliğ buyurmuş olduğu İslam dini kavuşturmuş, kadına gerçek değer ve itibarını vermiştir.

Aile binasının kurulmasında emsalsiz bir yeri bulunan kadına gerçek değerini veren ve onu düştüğü yerden kurtaran, toplumda kendisine layık olan yeri veren İslam dini, kendisine verilen bu mevkii koruyabilmesi, eskiden düştüğü kötü durumlara bir daha sürüklenmemesi için, her zaman şerefli, her yerde kıymetli ve itibarlı olması, herkes tarafından kendisine saygı gösterilmesi ve toplumda kendisine yaraşır bir şekilde dimdik kalabilmesi için önemli görevler yüklemiştir.

“İslam Dini, cahiliyet devrindeki batıl inançları ve adetleri kökünden kaldırmıştır. Kız çocuklarının öldürülmesine şiddetle karşı çıkmış ve kız evlatlarının herhangi bir sebepten dolayı öldürülmesini yasaklamıştır. Peygamberimiz “Cennet anaların ayakları altındadır” sözü ile kadının toplumdaki yerini ne güzel tayin buyurmaktadır. İslam terbiyesiyle yetişen bir çocuk anasına bu gözle bakar.

“İslam öncesi Türk topluluklarında aile en önemli sosyal birlik olduğundan, ailenin temelini teşkil eden kadın, Türk destanlarında ve Türk felsefesinde öyle yüce bir mertebeye kurulmuştur ki kadını öylesine yüce bir varlık haline getiren töreye ve kültüre hayran olmamanın imkânı yoktur. Kadın, erkeğin biricik yoldaşı ve çocuklarının anası olmak gibi önemli bir vazifeyle görevlendirilmiştir. Daha da önemlisi Türk milletinin tek bereket kaynağıdır. Kendisine verilen bir takım haklardan dolayı hanların, hakanların, cengâverlerin önünde saygıyla eğildikleri bir şeref abidesidir. Türk kadını, diğer toplumlarda olduğu gibi baskı altında tutulmamış, aşağılanmamıştır. Kadının yüceliği Altay Dağları’nın en yüksek tepesine ‘Kadınbaşı’ ismi verilerek, sanki çağlar sonrasına bir mesaj gibidir. İşte bu dönemlerde, Türk kızları ve kadınları, toplumun şerefli bir ferdi olarak itibar görmüşlerdir. Türk kadınının böyle ihtişam içinde ve saygı görerek yaşaması Türk karakter ve kültürünün yüksek değerini ifade eder. İslam öncesi Türk topluluklarında kadına böyle bir bakış açısı var iken, Türk toplumu dışında kalan milletlerde kadının durumu ise acınacak bir haldedir.

Cumhuriyet döneminde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı İnkılaplarla toplum içerisindeki değerini muhafaza ettiği görülmektedir.

Sonuç olarak hem Türk töresi, hem de İslamiyet kadına verilen önem ve kadın hakları konusunda dünyanın hiçbir yerinde ve kültüründe bulunamayacak kadar geniş haklar sağlamaktadır. Bu da Türk-İslam medeniyetinin ne kadar yüce ve ulaşılamaz bir özellikte olduğunun bir göstergesidir.

Kırşehir Türk Ocağı şubesi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar saygılar sunarız. Ne mutlu Türk’üm diyene.” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN