DOĞALGAZDAN KAÇAN SOBAYA KOŞUYOR

22 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
307 defa okundu.
DOĞALGAZDAN KAÇAN SOBAYA KOŞUYOR

img-20161022-wa0002Doğalgaz Faturalarının Pahalı Geldiğini İfade Eden Vatandaşlar Soba Alımına Başladı

Kış yaklaştı soğuklar göründü… Kışın soğuktan korunmak isteyen ve henüz doğalgazın uğramadığı ya da kendilerine pahalı gelen mahallelerde ve köylerde ilçelerde yaşayanlar çareyi sobalarda arıyor. Soğuklar tam olarak kapıya dayanmadan kolları sıvayan vatandaşlar soba almak için Uzun Çarşıya ve soba satışı yapan hırdavatçılara akın etmeye başladı

Gazetemiz 40 Arena haber merkezi sizin Uzun Çarşı ve Kuşdilli Mahallesinde Sobacılık yapan esnaflarla görüştü. Görüşmede bir laf söyleyip bin ah işittik. Uzmanların “Bu yıl kış ayının sert geçecek” uyarıları vatandaşı harekete geçirdi. Doğalgaz el yakmaya başlıyor. Aile bütçesinden kısıtlama yapmak ısınmadan da başladı. Doğalgazın olmadığı yerlerde ya da Doğalgazı pahalı bulan vatandaşlar ise çareyi sobalarda arıyor. Görüşüne başvurduğumuz sobacılar her keseye uygun sobaların bulunduğu çarşıda, sobaların özellikleri de dikkatten kaçmıyor. Sobanın baca tarafından çıkışlara hazneler yapıldı. Yapılan haznelerin, fırın olarak kullanıla bilinen, soğuk kış ayında çay suyunun kaynatılabileceği semaverler ve daha akıllara gelebilecek birçok çeşidi var.  Vatandaşın genellikle baca kısmında haznesi olan sobaları aldığını söyleyen Sobacılar, çarşıda her keseye uygun sobaların mevcut olduğunu söyledi. Yapılan her sobada el işçiliği olduğunun altını çizen esnaflar, şunları kaydetti;” Bakırcılar pazarında her türlü soba mevcut. Buraya gelen vatandaşlar genelde sobanın baca tarafına takılan hazneli sobaları alıyor. Burada vatandaşlar için kolaylık sağlıyoruz. Semaverlerin üst kısmındaki su olan kısmı sobaya uygun bir şekilde yaptık. Gelen vatandaşlar gördüğünde yanındakine ‘ Bak ne güzel sıcak suyumuzu da buradan alırız çayımızı demleriz’ diyor.

FİYATLAR UYGUN

Havalar soğudu. Haliyle vatandaşlar üşüdü. Doğalgazlı evlerde oturanlar bir düğme ile ısınıyor. Doğalgazı olmayan evlerde oturanlarda pazara gelip soba alıyor. Sobalar her keseye uygun. 200 liradan 600 liraya kadar değişen sobalar ver. Bu sobalar genelde tuğla kalitesine ve kullanılan malzeme kalitesine göre değişiyor. Malzemelerin bir kısmı kalitesiz denilemez. Sadece bir soba sadece ısınmak için alınır. Üzerine işleme yapılmış bir sobaya harcanan zaman ve işçilik ile işlemesiz bir sobaya harcanan işçilik ve zaman aynı değil. Aynı olmadığı içinde zaten fiyatlar o noktada değişiyor.

SOBACILAR AZALIYOR

Sobalar eskisine göre iyi satılmıyor. Önceden bu çarşıda her taraf sobacıydı. Şimdi sadece bir elin parmakları kadar kaldık. Çoğumuz soba satımının yanında başka işlerle uğraşıyoruz. Sobacılık genelde tercih edilmeyen bir meslek olduğu için eleman yetiştiremiyoruz. Elemem bulamıyoruz. Küçük çocuk yanımıza geldiğinde, bizimle çalışır mısın diye soruyoruz. Ama çocuk hayır cevabını veriyor. O da biliyor bu mesleğin bir iki sene sonra öleceğini.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN