Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’den ‘Baba-Kız Fetvası’ Hakkında  Açıklama Yaptı

15 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
675 defa okundu.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’den ‘Baba-Kız Fetvası’ Hakkında  Açıklama Yaptı

diyanet-ten-fetva-babanin-oz-kizina-sehvet-duymasi-haram-degil-102798-1    Geçtiğimiz Günlerde Diyanet internet sayfasında Baba kız ilişkisini cevaplandıran sayfa Tüm Türkiye’de Olduğu gibi Kırşehirde’de büyük bir infiale yol açmıştı.Bu durum Kırşehirde İmamlara Vaizlere ve din adamlarına şüpheci güzüyle bakılmaktaydı.40 Arena gazetemizde böyle bir olayı kınayarak haber yapmıştı.Diyanet işleri Başkanının günler sonrada bir açıklama yapması yüreklere bir nebzede olsa su serpmiş oldu.

Diyanet’in “bir babanın öz kızını öperken şehvet duyabileceğini” onaylayan fetvasıyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez açıklamalarda bulundu. Görmez, kendisi ve kurumuyla ilgili suçlamalara cevap olarak: “Bu öyle bir itibarsızlaştırma kampanyası ki, Diyanet’i, hocaları, imamları toplumun yüzüne bakmaktan bile alıkoyan bir iftiradır bu. Bizi bütün babalarımıza, kızlarımıza, ailelerimize mahcup etmeyi hedefleyen bir iftiradır bu. Ben bu konu hakkında ilk defa konuşuyorum. Ama nasıl bir üzüntü duyduğumu, her şeyi nasıl içime akıttığımı size anlatamam. Bu bir islamofobik bir nefret içeren gayri ahlaki bir haber mühendisliğidir” dedi.

DİYANETE YOĞUN ELEŞTİRİ

Türkiye’de Olduğu gibi İlimiz Kırşehir’de de Kadınların yoğun eleştirisine hedef olan diyanet açıklama yayınlamak zorunda kaldı.

Diyanet’ten skandal ‘baba kızına şehvet duyarsa’ fetvası

Diyanet’e bağlı fetva hattının, internet sitesine yöneltilen sapkın soruya ‘Din referansı’ ile en az onun kadar sapkın bir cevap verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Dini bilgilendirme Platformu’nun inanç, ibadet, ahlak ve sosyal hayat ile ilgili güncel fetva ve kararları sitesine yöneltilen bir soruya verilen cevap hayret verecek nitelikte. Fetva hattının internet sitesine yöneltilen bir soru, Türkiye’de ahlaki yozlaşmanın hangi boyutta olduğunu gözler önüne seriyor.

Fetva hattına gönderilen metinde, “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşür mü?” diye soruldu. Diyanetin Fetva birimi, bu soruyu cevapsız bırakmak ya da soranla ilgili suç duyurusunda bulunmak yerine, soruyu dini açıdan yanıtlamayı uygun buldu.

Birgün’den Erk Acarer’in haberine göre; Soru, İslam kaynaklarının farklı görüşlerine göre yanıtlanırken, “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur” ve “Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duyması, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir” gibi ifadeler kullanıldı.

AKIL ALMAZ İFADELER

Büyük tepki çeken fetva için Diyanet İşleri Başkanlığı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada rezil fetva için ne özür dilendi ne de bir soruşturmadan bahsedildi. Diyanet, haberi yapan gazetecileri, ‘dava açmakla’ tehdit etti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez.

Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir  akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez.

Bazı medya kuruluşları tarafından bu tür sapkın, çarpık yorum ve değerlendirmelerin bütün bir topluma Başkanlığımızın görüşü olarak takdim edilmesi hiçbir ahlaki temelle ve duyarlılıkla ilişkilendirilemez.

Söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On