Dış Ticaret Açığı Nedir ? Cari İşlemler Açığı Nedir ?

4 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2566 defa okundu.
Dış Ticaret Açığı Nedir ? Cari İşlemler Açığı Nedir ?

Ekonomimizin temel problemi ve diğer problemlerin de kaynağı olan iki kavram

DIŞ TİCARET AÇIĞI NEDİR ? CARİ İŞLEMLER AÇIĞI NEDİR ?

Bir ülkenin dış dünya ile yaptığı bütün ekonomik işlemlerin gösterildiği ‘’ÖDEMELER DENGESİ ‘’ olarak adlandırılan bir ‘’BİLANÇO ‘’ da izlenir.

Bu bilançoda ülkenin dış dünyadan kazandığı döviz gelirlerinin ve döviz giderlerinin dönem içinde döviz açığı ya da döviz fazlası verdiğini ve bu açığı nasıl finanse ettiğini açıklar. Ödemeler dengesi dört temel kalemden oluşur. Bunlardan en önemlisi ‘’ CARİ İŞLEMLER HESABI ‘’ dır.

Cari işlemler hesabı açık verdiğinde ülke yurtdışından gelen paradan fazlasını, yurtdışına göndermiş demektir. Bu açık ya yurtdışından borçlanarak ya da yurtiçi varlıkların satılması şeklinde kapatılır.

Cari işlemler hesabı kendi içinde dört alt kalemden oluşur en önemlisi yani DIŞ TİCARET AÇIĞI verilen yer MAL DENGESİ dediğimiz bölümdür. Yani ihracat ile ithalat arasındaki farktır.

İşte Dış Ticaret Açığı Cari Açığın yalnızca bir alt bölümü olan mal dengesi kısmından oluşmaktadır. Yani cari açık daha kapsamlı dört kalemi kapsayan bir ifadedir. Bu dört kalem ; Mal Ticareti ( dış ticaret dengesi ) , hizmet ticareti, yatırım gelir gider hesapları ve cari transfer hesaplarıdır.

Peki Türkiye Neden Dış Ticaret Açığı Vermektedir ?

Bu soruyu cevaplayabilmemiz için bilinmesi, gereken ilk unsur; hangi mal ve ürün grubunda dış ticarette açık vermiş olduğumuzdur.

Petrol ve petrol türevleri, makine – teçhizat – mekanik ve elektrikli cihazlar, demir – çelik, tıbbi ve cerrahi alet ve cihazlar, eczacılık ürünleri ve ilaçlar, hava taşıtları – uzay araçları ve bunların parçaları.

Petrol ve petrol türevleri ( mineral yakıtlar ve yağlar ) bunlar dış ticaret açığının yaklaşık % 58 ‘ ini oluşturmaktadır.

Dış ticaret açığı ; 2017 Eylül ayı itibarıyle bir önceki döneme göre % 85 artışla 8,14 milyar dolar oldu.

ihracat yatay bir seyir izlerken ithalatta artış meydana geldi.

Eylül ihracat rakamı ; 11,85 milyar dolar , ithalat rakamı ; 19,99 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bakan Zeybekçi ‘ nin açıklaması ise;

İlk 9 ayda ihracat : 115,2 milyar dolar , ithalat ise 168,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

KAYNAK : dönemin basın yayın organlarından izlenimler ( Hürriyet , sözcü ) ve TÜİK verileri

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On