Diş Sağlığı deyip geçmeyin!

9 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
705 defa okundu.
Diş Sağlığı deyip geçmeyin!

Diş Sağlığı deyip geçmeyin!Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde görevli Dt. Funda Durandurdu “Diş Temizliği ve Ağız Bakımı” konulu bir basın açıklaması yaptı.

Bir çok diş çürüğünün oluşumunun aylar sürdüğünü söyleyen Dt. Funda Durandurdu, diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemelidir dedi.

Vatandaşlarımıza diş temizliği ve ağız bakımı konusunda önemli bilgiler veren Durandurdu şöyle konuştu;

“Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalıdır. Diş eti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli C, A ve D vitamini eksikliği olmamalıdır. Süt, süt ürünleri ve taze meyveler özellikle yararlıdır. Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalıdır. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir. Öğün aralarında rastgele yemekten ve şekerlemelerden kaçınmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla çalkalanmalıdır. Asit, kola, gazoz gibi içeceklerden kaçınmalıdır. Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarak fırçalanmalıdır. Dişler kürdan dahil hiç bir şeyle karıştırılmamalıdır. Diş araları temizliğinde diş ipi kullanılabilir. Sigara ve alkol diş sağlığı için çok zararlıdır. Fındık, ceviz gibi şeyler dişlerle kırılmamalıdır. Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma, özellikle ilk okul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıkların dişler ve çene için zararlı olduğu unutulmamalı, bunlardan kaçınmalıdır. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Diş hekimi gerekli görmedikçe diş çektirmemeli, özellikle bilgisiz kişilere diş çektirmekten kaçınılmalıdır. Çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme, biberon kullandırtmamalıdır. Ağzı açık uyuma dişlere zararlı olduğundan burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalıdır.”

Diş minesinin direncini artıran en önemli maddelerden birisi flordur diyen Dt. Funda Durandurdu, “İçilen suda yeterli flor varsa sorun yoktur. Eğer flor azsa dişler çürür. Flor fazlalığı dişlerin sararmasına yol açar. Sularında flor eksikliği olan yerlerde sağlık kuruluşları gerekli önlemleri alır. İçilen suların ve yemek tuzunun florla zenginleştirilmesi sağlanır. Bunlar sağlanana kadar flor çözeltisiyle kişisel florlama yapılır” diye konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN