Diş Çarpıklığı İçin Diş Teli Şart

30 Haziran 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
86 defa okundu.
Diş Çarpıklığı İçin Diş Teli Şart

Çarpık diş ve yanlış hizalanmış diş problemleri pek çok kişinin yaşadığı ortak sorun haline gelmiştir. İskeletinde bir problem olmadığı takdirde yamuk ve ayrık dişlerin tedavileri her yaşta mümkündür. Daha düz ve orantılı dişlere sahip olmak herkesin hayalidir diyen Uzman Doktor Davut Göktekin Diş yamukluğu tedavisinde yapılması gerekenleri gazetemiz muhabirine anlattı. Göktekin açıklamasında şunları kaydetti;

İyi bir şekilde hizalanmış dişler kendinizi daha hissettirecek. Ayrıca gülümserken daha çekici ve güzel görünmenizi sağlayacaktır. Yamuk dişler ve ayrık dişler yemek yeme gibi durumlarda size rahatsızlık verebilir ya da konuşmanızı etkileyebilir. Tıbbi bir yardım ile çarpık diş problemlerinizden kurtulup hayal ettiğiniz dişlere kavuşabilirsiniz.

Diş yamukluğu ve ayrıklığı özellikle diş aralarında alınan besinlerin birikmesine yol açar. Bu nedenle dişlerde çürümeye yol açar. Bunu nasıl anlarız; öncelikle diş eti kanamaları başlar ve soğuk sıcak içeceklerde tüketirken hassasiyetler ortaya çıkar. Kişiden kişiye değişiklik gösteren diş yamukluğunun tedavi yöntemleri ve süresi yine kişiye bağlı olarak değişmektedir. Diş yamukluğunun fazla olmadığı hastalarda kliniğimizde bonding veya lamine gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Büyük çaplı yamuk olan diş problemlerinde değişen tedavi süresine bağlı olarak ortodonti tedavisi yani tel tedavisi uygulanmaktadır.

Küçük çocuklarda özellikle süt dişlerinde yamukluk ve çarpıklıklar görülebilir. Çocukların bu dönemlerde emzik kullanmalarını ve parmak emme gibi durumları dişlerin yamulmasına neden olur. Dişlerin çarpıklaşmanın nedenlerinden biri de genetik özelliktir.

Zamanla oluşan yamuk ve çarpık diş tedavileri için genellikle tel, düzeltici plaklar ve braket tedavisi uygulanmaktadır. Halk arasında en bilinen tedavi yöntemleri bunlardır. Fakat invisalign tedavi yöntemi ile dişlerinizi kısa sürede tedavi ettirebilirsiniz. İnvisalign tedavi yöntemi ile estetik ve mükemmel hizalanmış dişlere sahip olabilirsiniz. İnvisalign tedavi tekniği ile her plak 2 hafta kullanılır. Bu tedavi yöntemi ile 2 haftada bir dişlerin durumuna göre küçük değişiklikler yapılmaktadır. İnvisalign tedavi yöntemi diş çarpıklığı ve yamukluğuna bağlı olarak 9 ve 15 ay arası sürmektedir.

Farklı bir tedavi yöntemi olarak diş çapraşıklığında kaplama tedavisi yapılmaktadır. Diş çapraşıklığının tedavisi her yaşta sorun olmaksızın yapılmaktadır. Yamuk ve ayrık ön dişlerin tedavisi ortodonti uzmanları tarafından yapılmaktadır. Hastanın diş yamukluğuna bağlı olarak tedavi yöntemler

i değişmektedir. Tel takmadan yamuk dişlerden kurtulmanız tedavi seçeneklerimiz sayesinde mümkündür. Pek çok hastanın tercihi olan kaplama tedavisi, estetik kaygısını ortadan kaldırmaktadır. Diş çapraşıklığına yapılan kaplama tedavisi, zirkonyum ve lamine gibi yöntemler ile yapılmaktadır. Ağız sağlığına ve diş temizliğine dikkat eden hastaların yaptırmış oldukları kaplama tedavisi, hastaların uzun süre sıkıntı yaşamadan kullandıkları bir tedavi yöntemidir.(Ferhat Yıldırım)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN