DİKKAT, ERKAM KARAFİL KIRŞEHİR’İ UYARIYOR!

6 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
534 defa okundu.
DİKKAT, ERKAM KARAFİL KIRŞEHİR’İ UYARIYOR!

internet_bankaciligi_kullanicilari_dikkat_h6008

İnternet bankacılığı kullanan herkes mutlaka okusun bilmeyenler bilgilendirilsin!

 

Son dönemde internet bankacılığı kullanıcılarının; kullanıcı kodu, şifre, parola, güvenlik sorusu vb. gizli bilgilerini elde etmeye yönelik son derece tehlikeli bir virüs (torpig türevi) tespit edildi. Banka müşterilerinin internet bankacılığına giriş için kullandıkları bilgisayarlara yerleştirilen söz konusu virüsle müşterilere ait bilgiler ele geçiriliyor. Müşterilerin bu tip virüslerden etkilenmemeleri için aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri büyük önem arz ediyor. Online işlemler gerçekleştirirken, işlem yapılan sayfada, daha önceki bağlantılardan farklı bir görünüm veya ifade varsa, hiçbir işlem yapılmadan ilgili banka ile irtibata geçilmeli. Güvenli olmayan internet sitelerine giriş yapılmamalı ve bu tür sitelerden dosya indirilmemesi tavsiye ediliyor. Bilinmeyen adreslerden gelen e-postalar açılmadan silinmeli, mümkünse bu tür e -postaları engelleyici tedbirler alınması gerekiyor. Bilgisayarlarda kullanılan yazılımlara ait güvenlik güncellemeleri mutlaka yüklenilmeli. Antivirüs yazılımları kullanılmalı ve düzenli olarak güncellenmeli. Kişisel güvenlik duvarları (firewall) kullanılmalı. Kişisel bilgileri ele geçirmek üzere bilgisayara sızan casus yazılımlara karşı “antispyware” yazılımları kullanılmalı.

Söz konusu konu ile ilgili olarak gazetemiz 40 Arena okurlarından Erkam Karafil internet bankacılığı kullanıcısı olarak, şifrelerinizin ve bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için bankanızın internet sitesindeki güvenlik açıklamalarını dikkatle okumanızı öneriyor. Okurumuz Erkam Karafil’in yaptığı açıklamada; “Bugün bizzat başıma geldi ve az kalsın banka hesaplarım ele geçiriliyordu. Eğer bilgisayarınıza Virüs bulaşmış ise sizde bu sırada İnternet bankacılığını kullanmak üzere giriş yapıyorsanız mevcut kullanıcı bilgilerinizi girip Cep telefonunuza gelen SMS şifrenizi girdikten sonra bankanızın menüsü her zamanki gibi açılıyor, fakat aşağıdaki resimde yer alan “IRON Telefon Güvenlik Modülü” başlıklı Telefon bilgilerinizi girmenizi isteyen bir menü açılıyor.
Sizde sanki bunu bankanın bir hizmeti sanıp dolduruyorsunuz ve bu işlem bir kaç adımda sizin telefonunuza gelen SMS’ i siz görmeden Virüsün ya da Hackerlerin kendine çekmesini sağlıyor. Ben bugün bunların hepsini adım adım yaptım ve bir anlık dalgınlığımdan dolayı bütün işlemleri tamamladıktan sonra ayıldım! Hemen müdahale ettim ve banka hesabıma bloke koydurup en azından geçici bir çözüm ürettim. Siz siz olun internet bankacılığına girerken böyle bir menü görürseniz asla doldurmayın ve işleminizi farklı bir bilgisayardan yapıp bu mesajı veren bilgisayarınızı formatlatın.
İşin en enteresan tarafı Virüslü bilgisayarınızdan hangi internet bankacılığını kullanırsanız kullanın bütün bankalarda çıkıyor bu menü.
Banka görevlileri ile yaptığım görüşmede hiçbir İnternet Bankacılığı menüsünde telefonunuzun markası ve modeli sorulmaz bilgisi verildi. Fakat bu menü öyle bir menüdeki banka menüsü sanıp dolduruyorsunuz. Sakın bu hataya düşmeyin çok üzülebilirsiniz!” uyarılarında bulunarak Kırşehir halkını dikkatli olmaya davet etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN