DİKKAT! BU ÜRÜNLER TEHLİKE SAÇIYOR

18 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
450 defa okundu.
DİKKAT! BU ÜRÜNLER TEHLİKE SAÇIYOR

yasak

Bakanlık tehlikeli kozmetik ürünleri açıkladı. 877 adet üründen 211’i uygunsuz, 30’u ise güvensiz olarak teyit edildi.

 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan aldığı bilgiye göre, bu yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen kozmetik ve tıbbi cihaz denetimleri tamamlandı. Sağlık Bakanlınca, 877 adet kozmetik ürün ve tıbbi cihazın denetimi yapıldı. Denetimlerde 211 ürün uygunsuz, 30 ürün ise güvensiz bulundu.

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yürütülen kozmetik ve tıbbi cihazların piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri kapsamında, 2015 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen denetimlerde; çeşitli firmalar tarafından piyasaya arz edilmiş teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürün olduğu tespit edilen ürünlere idari yaptırımlar uygulandı.

Buna göre, 2015 yılının ikinci çeyreğinde; 877 adet ürün denetlendi. Bu ürünlerden 211’i uygunsuz, 30’u ise güvensiz ürün olarak tespit edildi. Gerçekleştirilen denetim faaliyetleri sonucunda 846 bin 935 lira ceza uygulandı.

İşte o ürünlerin bazıları:

Jaleriz Organic Bebek Şampuanı: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Ela Talk Pudrası Pişik ve Banyo Pudrası 75g.: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para

cezası) uygulanmıştır.

Wee Baby Bebek Pudrası (İmal ve Son Kullanma Tarihi:25.08.2014/Üretim tarihinden itibaren 5 yıldır.) : Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Naturel Kil Maskesi: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Lüx Kelebek Doğal Kil Maskesi: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Lüx Kelebek Peeling Maske: Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Lüx Kelebek Rose Water (Gül Suyu): Ürünün ilgili serisinde analiz sonucu mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Rephair Saç Serumu: Analiz sonucuna göre güvensizlik tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Rephair Saç Losyonu: Analiz sonucuna göre güvensizlik tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Rephair Şampuan: Analiz sonucuna göre güvensizlik tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme ve idari para cezası) uygulanmıştır.

Global Keratin Hair Taming System With Juvexin Chocolate Light Wave 1000 ml: Analiz sonucunda Kozmetik Mevzuatına aykırılık tespit edilmiştir. İdari yaptırım (geri çekme, imha ve idari para cezası) uygulanmıştır.

 

Sağlığa zararlı olan diğer ürünleri Sağlık Bakanlığı’nın resmi web sitesinden bulabilirsiniz.

Söz konusu ürünler hakkında Kırşehir halkı ile yaptığımız görüşmelerde yukarıdaki ürünlerden özellikle yüz maskesi ve şampuanları kullanan pek çok vatandaşla karşılaştık. Vatandaşların çoğu kullandıkları ürünlerin tehlike saçtığına inanamadı. Zira yukarıdaki şampuan ve maskelerden sürekli kullandıklarını ancak şimdiye kadar kendilerinde olası bir değişiklik görmediklerini söyledi. Ancak vatandaşlar bundan sonra bu ürünleri kullanmayacaklarını hatta Sağlık Bakanlığı sitesine girerek diğer ürünlerin de adını kaydedeceklerini dile getirdi. Ürünün adını duyan ve o ürünü kullanmakta olan pek çok kişi de olası sağlık sorunlarına karşın Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yolunu tuttu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN