Deve sütüne dikkat (Mers Virüsü)

29 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
612 defa okundu.

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliğinde görevli Uzm. Dr. Ramazan KESKİNER “Mers Virüsü” konulu basın açıklamasında şunları söyledi;

Mers hastalığı açılımıyla Ortadoğu kaynaklı solunum sendromu dediğimiz hastalık tablosunu oluşturan corona virüsü grubundan bir mikrop tarafından oluşturulan hastalığı ifade etmektedir. Daha önceki yıllarda kulak aşinalığı olan sars hastalığındaki mikroba benzemekle beraber aynı mikrop olmayıp farklı mikrop tarafından oluşturulan viral hastalıktır.

Tüm yaş grupları bu hastalığa açıktır ama özellikle erken çocukluk dönemi ve ileri yaş hastalıkları aynı zamanda kanser ve böbrek yetmezliği gibi kenjestif kalp hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar bu hastalığa daha yatkındır, daha ağır seyretmektedir ve ölümcül sonuçlanmaktadır.

Hastalığın çıkış yeri özellikle Arap Yarımadası dediğimiz bölgedir.

İlk vaka 2012 yılı Eylül ayında Ürdün’de ve akabinde Suudi Arabistan’da ortaya çıkan hastalar olmuştur bu yüzden Amerikan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Avrupa Birliği Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ve Ulusal Sağlık Bakanlıklarıyla Sağlık Kuruluşlarının tetkik ve hasta takipleri sonucunda kaynakların Suudi Arabistan’dan olduğu Suudi Arabistandaki deve çiftliklerine ziyarette bulunanlar ve çiğ deve sütü içenlerin bu hastalığın kaynağını oluşturduğunu büyük oranda tespit etmiştir.

Bu hastalığın diğer viral hastalıkların çoğunda olduğu gibi özel, spesifik doğrudan doğruya etkili olup hastalığı tam anlamıyla bitiren bir tedavi henüz söz konusu değildir.

Hastalığın tedavisinde oksijen desteği, ısı ve elektronik desteği, beslenme desteği, solunum sıkıntısına girdiğinde veya organ yetmezliği gibi tablolarla karşılaşıldığında destek tedavisi dediğimiz tedaviyle müdehale edilmektedir.

Şehrimizde henüz böyle bir hastalıkla karşılaşılmamıştır ama Kutsal Topraklardan veya diğer Afrika ülkelerinden gelen vatandaşların o ülkelerde deve sütü içmeleri bu hastalığın ülkemize gelmesine sebep olabilir.

Bu tür vakalarda en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek kontrol edilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN