DERNEKLER MÜDÜRÜ CEMALETTİN DURAN UYARDI!

14 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1256 defa okundu.
DERNEKLER MÜDÜRÜ CEMALETTİN DURAN UYARDI!

kirsehir-de-16-dernek-kuruldu

Dernekler İl Müdürü Cemalettin Duran, Kırşehir halkını çeşitli dernek adı altında yardım toplayanlara karşı dikkatli olmaya çağırdı.

 

Kırşehir Dernekler İl Müdürü Cemalettin Duran Kırşehir halkını uyardı. Duran Kırşehir dışından gelerek çeşitli denekler adı altında yardım toplayan kişilere itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Duran söz konusu faaliyette bulunacak olan derneklerin Kırşehir Valiliği’nden izinli olması gerektiğinin altını çizerek, dernek faaliyetini yürüten kişilere verilen kimlikleri vatandaşların sorgulamasını istedi.

Kırşehir Dernekler İl Müdürü Cemalettin Duran, “İlimizde zaman zaman başka illerde faaliyet yürüten derneklere ilişkin engelliler ya da kanser hastalarına yardım topluyoruz amaçlı bazı insanların vatandaşlardan yardım topladıkları bilinmektedir. Yardım toplama bir ilin mülke amiri tarafından verilen izin doğrultusunda yapılan bir faaliyettir. Bu tür yardım toplayan insanlardan kimlik belgesi ile izin belgesi olup olmadığını soralım, öğrenelim. Çünkü bir ilde faaliyet yürüten bir dernek ülke genelinde veya il genelinde böyle bir faaliyet yürütebilmesi için mevzuat çerçevesinde müracaat ederek izin alması gerekiyor.
Müracaatta yapılan işlemde hangi amaç için yardım toplanmak isteniyorsa o doğrultuda yapılan müracaatlar Valilik olarak İl Dernekler Müdürlüğü sekretaryasında yapılmaktadır. Valilik olarak mevzuat çerçevesinde belgeler incelendikten sonra il genelinde veya ülke genelinde faaliyet yürütmesine ilişkin İlin Valisi tarafından izin verilir. Bu izinler en fazla bir yıla kadar verilir. Bu izinler verildikten sonra da il genelinde veya ülke genelinde yürüteceği faaliyetler doğrultusunda bu faaliyeti yürütecek dernek yöneticilerine, temsilcilerine Valilik tarafından düzenlenen kimlik belgesi verilir. Bu kimlik belgesi fotoğraflı olup şahsa ait nüfus kimlik bilgileri bulunduğu gibi Valilik onayının hangi amaçla verildiği, Yardım Toplama Kanunu çerçevesinde hangi amaçla izin verildiği ve ne kadar süreyle izin verildiği o kimlik belgesinde mevcuttur.
Vatandaşlarımız şu konuda dikkat etsinler; kendilerinden ‘kanserle mücadele derneği veya engelliler derneğimize ilişkin yardım topluyoruz’ talebinde bulunan şahıslarla karşılaştıkları zaman geldiği ilin Valisi tarafından verilmiş olan kimlik belgesini sorsunlar. Kimlik belgesinde de yardım toplama süresine dikkat etmeleri önemlidir. Çünkü süresi geçmiş de olabilir, sahte de olabilir. Farklı amaçla da yardım toplama faaliyeti yürütüyor olabilirler. İtibar etmemeye dikkat etsinler. Özellikle engelli derneklerimize ilişkin başka yerlerden gelerek dergi satışı, kalem satışı, mendil satışı yapan dernek adına gelen şahıslar zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. Yine bu tür satış faaliyetleri derneklerin ticari faaliyeti alanına girer. Bunların bizlerden izin alma zorunluluğu yok, ancak bulunduklara ile bildirimde bulunmak suretiyle İl Defterdarlığı’ndan o işi yürütebileceklerine dair izin alabilirler. Stopajını, vergisini vermek ve çalışanın vergisini vermek, Maliye Bakanlığı’nın damgalı makbuzlarını bulundurmak suretiyle böyle bir satış yapabilirler. Bu insanlar satışlarını yaparken vatandaşlarımız kesinlikle Maliye Bakanlığı’nın mühürlü makbuzunun bulunup bulunmadığına dikkat etsinler. Bu insanlar her ne kadar zaman zaman kanuna uygun bir şekilde başka illerde ticari faaliyet yürütebilseler de pek fazla itibar edilmemesini öneriyoruz. Ben vatandaşların duyarlı davranmalarını önemle rica ediyorum.” uyarı ve tavsiyelerinde bulundu.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN