Depresyondan 11 Adımda Kurtulun

22 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1813 defa okundu.

mustafa kılınç resim

Merhabalar sizinle; günümüzde patlamaya yapan sorunlardan birisi olan “Depresyon” sorununu oluşturan ve kurtuluşa götüren stratejileri paylaşacağım.

“Kontrolünüzü verirseniz huzurunuzu da verirsiniz.”

Mustafa KILINÇ

3 ÇEŞİT DEPRESYON

Depresyon sorunu üç şekilde bizimle tanışıyor. Gerçek ortaya çıkış sebebi; kıskançlık, eleştirel içsel sesin kontrolsüzlüğü, hep daha fazlasına sahip olmaya çalışmak, sürekli yarış atı konumunda olmak bu sorunun bizimle buluşmasını sağlıyor. Kişilerin yarışma, kıskançlık, duygu yoğunluğuna bağlı olarak:

1-Hafif Depresyon

2-Orta Depresyon

3-Ağır Depresyon kimliğinde ortaya çıkıyor. Şimdi sizlere sadece 10 adımda depresyona elveda demenin yollarını sunacağım.

“Mutluluk, istediklerinize sahip olmak değil, sahip olduklarınızı istemektir.”

Mustafa KILINÇ

DEPRESYONA 10 ADIMDA SON

1-OLUMLU BAKIŞ AÇISINA SAHİP OLUN

Depresyon tetikleyici kötümserliktir. Karamsar ruh halinde olmak, olumsuz düşünce kalıbı içinde dönüp durmak sizi duygusal ve davranışsal anlamda çıkmaz sokağa götürür. Buradan en kolay ve güçlü çıkmanın yolu “iyimser olmak” ve olumlu bakış açısına sahip olmaktır.

İyimser olun. Depresyona elveda deyin.

2-BEDENİNİZİN DİNLENMEYE BEYNİNİZİN UYUMAYA İHTİYACI VARDIR

Uykuya dalma, ya da gecenin bir yarısında uyanıp tekrar uyuyamama hali ile aşırı uyku düşkünlüğü dengesizlik yaratır. Her iki durumda da uykusuzluk hali ile bıkkınlık duygusu sizi etkisi altına alır.

Depresyona elveda demek için uyku dengenizi sağlayın. Zihinsel ve davranışsal boşaltımın bir yolunu bulun. Her bireyin kendine özgü bir şarj alma durumu vardır. Kendinizi şarj edin.

Bedeninizi dinlendirin, beyninizi uyutun. Depresyona elveda deyin.

3-KENDİNİZE GÜVENİN

Kendini yeterlik ve özgüvensiz hissetme, kendini suçlama ve yargılama, boş vermişlik duygusu depresyon sorunu ortaya çıkarır.

İşe önce kendinize güvenerek başlayın. Kendinizi sorun olarak gördüğünüzde içinizdeki çözüm kaynaklarına ve güce ulaşırsınız.

Kendinize güvenin ve inanın. Bunu başardığınızda hiçbir şey sizi engelleyemez. Özgüven herşeydir. Eğer özgüveniniz yoksa yola yalnız çıkarsınız. Düşünceleriniz, duygularınız ve davranışlarınız sizi olumsuz duygu çemberinde tutar.

Önce kendinize güvenin. Depresyon sorununa elveda deyin.

4-ENERJİNİZİ YÜKSELTİN

Sürekli yorgunluk, üzerinde ağırlık hissi, bıkkınlık, bunalım hali, karar vermede zorlanmak, ileri düzeyde kararsızlık davranışları depresyon sorunu ortaya çıkarır.

Sadece düşünmek yetmez. Önemli olan eyleme geçmek ve enerji üretmektir. İçsel dünyanızda sizi aşağıya çeken olumsuz ruh halinden kurtulmanın en etkin yolu içinizdeki olumlu enerji çemberinin açmaktır. Kişiler; ıslık çaldığı için mi mutlu olur? Yoksa mutlu olduğu zaman mı ıslık çalar? Ne dersiniz.

Fizyolojinizi değiştirin. Söylemlerinizi değiştirin. Enerji seviyenizi değiştirirsiniz. Enerjinizi yükseltin depresyon sorununa elveda deyin.

5-ODAKLANMAK YARATMAKTIR

Çok fazla kafa karışıklığı, kısa kısa sürede unutma, odaklanmada güçlük yaşama, dikkatinizin çok fazla dağılması, kişileri algılama ve dinlemede zorlanma depresyon sorununu ortaya çıkarır. Siz ancak düşündüğünüzü ve hissettiklerinizi yaratırsınız. Neye odaklanırsanız onu büyütür ve güçlendirirsiniz.

Güçlü bir gelecek için odaklanma ve hatırlama gücünüzü artırın; depresyon sorununa elveda deyin.

6-DAVRANIŞLARINIZI KONTROL EDİN

Küçük olaylara abartılı öfke davranışlarında bulunmak sürekli “ağlak” bir konumda gezmek, duygu durum bozuklukları yaşamak depresyon sorununu ortaya çıkarır.

Ne istediğinizi ve hayat amacınızı bildiğinizde davranışlarınıza ve duygularınıza hükmedersiniz. Duygularınız yönetin. Bu öğrenilebilir bir durumdur. Öğrenilmiş çaresizlik çemberini kırın.

Davranışlarınızı kontrol edin depresyon sorunuza elveda deyin.

7-ÇEVRENİZLE İLGİLENİN

Çevreden soyutlanmak, insanlara karşı ilgisiz olmak, insanlardan kaçmak, hayatı kendi içsel dünyasına kapanarak yaşamak, sanal alemde kalmak depresyon sorununu ortaya çıkarır.

Merak etmek, ilgilenmek, kendini sevmek yaşama yelken açmanın ilk adımlarıdır.

Yaşam sizden korkmuyor? Öyleyse siz neden yaşamdan korkuyorsunuz?

İlgi ve sevgi ancak beslenerek büyütülür. Onları besleyin. Çünkü onlara her zaman ihtiyacınız var. Çevrenizle ilgilenin depresyon sorununa elveda deyin.

8-SAĞLIKLI BESLENİN

Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmek esastır. Tatlılara, karbonhidratlara fazlaca düşkün olmak ya da tersine yemeden içmeden kesilme hallerinin ortaya çıkması hali depresyon sorununu ortaya çıkarır.

Hayatta esas olan şey “denge” dir. Beslenme düzeyinizi dengeleyin. Bedeninizin bir beyni olduğunu bilin. İhtiyaç duyduğunuz şeyleri bedeniniz size söyler. Onu dinleyin. Sizin için yeterlidir.

Sağlıklı beslenin. Depresyon sorununa elveda deyin.

9-CİNSEL İSTEĞİNİZİ KORUYUN

Cinsel fonksiyonunuz yerinde olmasına rağmen “istek” kısmı ve “arzulama” bölümünde ertelemeler yaşamak sexs yapmaktan uzak durmak depresyon sorununun ortaya çıkmasını sağlar.

Cinsel yaşamınızda etkin ve etkili olmak, zihinsel, ruhsal ve duygusal anlamda güçlü olmanızı sağlar. Duygularınızı koruyun.

Cinsel isteğinizi koruyun, yaşayın; depresyon sorununa elveda deyin.

10-MUTLU YAŞAMAYA KARAR VERİN

Derin yas süreçleri; olayları durumları ve kişileri hüzünle karşılama, mutsuzluk kalıbının içinde yaşama depresyon sorununun ortaya çıkmasını sağlar.

Israrlı bir şekilde “mutlu” olmaya karar verin. Mutlu ya da mutsuz olmak bir seçimdir. Mutlu olmaya karar verin. Bu seçim hakkınızı kullanın. Mutsuz olmaya hakkını yok.

Mutlu yaşamaya karar verin. Depresyon sorununa elveda deyin.

11-GÜÇLÜ “NİÇİN” LERE SAHİP OLUN

Ne istediğinizi bilmiyorsanız sizi eyleme geçirecek güçten yoksun olursunuz. Yaşam yolculuğunda yeterince güçlü “Niçin”leriniz olursa her zaman güçlü, başarılı ve sevgi dolu olacağınıza garanti veririm. Algı her zaman amacı takip eder. Büyük amaçlarınız olsun.

Güçlü “Niçin” lere sahip olun depresyon sorununa elveda deyin.

Evet bilinçli zihninizle vermiş olduğunuz kararı uygulamayı başardığınızda hayatınızdan depresyon sorununu çıkarırsınız. Ancak ben bilinçli düzeyde karar vermeme rağmen bu kararları uygulamada istikrarlı olamıyorum diyorsanız; çözüm “nlpdap” teknikleriyle tanışmaktır. Bilinçaltı düzeyde eski barkodların silinip yeni barkodların kodlanmasıyla depresyon sorununu hayatınızdan çıkarmış olursunuz. İnsanda en önemli faktör “Düşünce+Duygu+Davranış” 3D bütünlüğüdür. Yaşamınızda içinizde ve dışınızda uyumu yakalayın.

“Biz insanlar, kendimizi nasıl hissettiğimiz, kendimizi nasıl gördüğümüz ve diğer insanlara nasıl göründüğümüz gibi pek çok faktörden kolaylıkla etkilenen varlıklarız.”

Mustafa KILINÇ

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN