DELLAL ‘TEMEL LİSE’ UYGULAMASINA SERT ÇIKTI

5 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
576 defa okundu.
DELLAL ‘TEMEL LİSE’ UYGULAMASINA SERT ÇIKTI

eğitimiş

Kırşehir Eğitim-İş Şube Başkanı Ferhat Dellal, anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının ardından yaptığı açıklamada ‘Temel Lise’ uygulamasına karşı çıkarak ‘Devlet Okullarına’ sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

 

Kırşehir Eğitim-İş Şube Başkanı Ferhat Dellal, anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının ardından bir açıklama yaparak, eğitimdeki çözümün devlet okullarına sahip çıkmakla olacağını vurguladı.

“Ne dershane ne temel lise; çözüm devlet okullarına sahip çıkmak” diyen Ferhat Dellal, temel lise uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Dellal açıklamasında; “Anayasa Mahkemesi, dershanelerin özel okula dönüştürülmesini, dönüşmeyen dershanelerin ise kapatılmasını öngören düzenlemeyi oy çokluğuyla iptal etti. Bu kararla dershaneler kapatılmayacak. 13 yıllık iktidarı döneminde eğitim alanında piyasa merkezli bir ‘işletmecilik’ anlayışı yerleştirmeye çalışan AKP hükümeti, kamusal eğitim alanını daha da daraltırken, özel okullara yönelik doğrudan teşvik uygulamalarında ciddi adımlar atmıştır. AKP, kendi döneminde sayıları iki kat artan dershaneleri ‘paralelle mücadele’ bahanesiyle özel okullara dönüşmeye zorlarken, devlet okullarına vermediği kaynağı, yandaş özel okullara peşkeş çekmiştir.
AKP iktidarının dershanelerin kapatılması ve özel okula dönüştürülmesi girişimlerini, kamusal kaynakların, eğitimin ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılması için özel sermayeye aktarılması çabası olduğunu defalarca dile getirdik. Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararı, her ne kadar eğitimin sınav odaklı olmaktan çıkarılıp, eğitimde kalitenin arttırılması konusunda fayda sağlamayacak olsa da MEB’in dayatmacı ve hukuksuz girişimlerine bir darbe olarak değerlendirilebilir.
Yine AYM’nin kararına göre, ‘temel lise’ye dönüşen dershaneler okul olarak kalabilecektir. Sadece tabela değişikliğiyle dönüşümü gerçekleştirecek ve yine dershanecilik faaliyeti yapılacak ‘Temel lise’ uygulamasından vazgeçilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı, özel liselere kayıtlar tamamlanmış olduğu için, bu okullara kayıtlarını yaptıran çocukların mağdur olmaması için devlet liselerine geçişlerini sağlamalıdır.
Önümüzdeki süreçte de eğitimin tarafları bir araya gelerek ezberci, eleyici, seçkinci, sınav odaklı eğitim sistemine son vermek için çözüm önerileri geliştirmelidir.
Nitelikli bir eğitim için öncelikle piyasacı ve özelleştirmeci eğitim anlayışı terk edilmeli, eğitimin her aşaması parasız olmalıdır. Bilimsel, laik, demokratik, kamusal ve parasız eğitim her yurttaşımızın ayağına eşit bir şekilde götürülmeli, eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Eğitim-İş bunun mücadelesini meşru zeminlerde ve her platformda verecektir.” özdeyişinde bulundu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN