DEĞİŞEN YÜZÜYLE HİZMETİNE DEVAM EDİYOR

18 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
556 defa okundu.
DEĞİŞEN YÜZÜYLE HİZMETİNE DEVAM EDİYOR

20150811_kyk-yurtlari-icin-basvurular-basladi

Kırşehir Kredi Yurtlar Kurumu değişen çehresiyle hizmetin en güzelini yerine getirmeye devam ediyor.

 

Haziran ayında çıkan Torba Yasa Türkiye genelindeki Yurt Müdürlükleri, İl Müdürlüğü’ne dönüştürüldü. Bu çerçevede Kırşehir Kredi Yurtlar Kurumu’nun teşkilat yapısı Haziran ayında çıkan Torba Yası ile yeniden şekillendi.

Teşkilat yapılanmasındaki değişiklikle Kırşehir’de bulunan 3 yurt müdürlüğü, 4 kız, 2 de erkek yurt müdürlüğü olarak yeniden kendi içinde bölünerek hizmet etmeye devam ediyor.
Kırşehir il genelinde hizmet veren ve faaliyete geçecek yurtlarla birlikte 5 bin 200 öğrencinin barınma ihtiyacı karşılanıyor. Kredi Yurtlar Kurumu’nun teşkilat yapılanmasındaki değişiklik ve Kırşehir’deki yurtların kapasitesine ilişkin Kervansaray Yurt Müdürü Faruk Şahin, Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı hizmet veren Kredi Yurtlar Kurumu’nun şu anda barınmanın yanında sosyal ve kültürel yönden de öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını en iyi şekilde gidermeye çalışan güvenilir bir kurum olarak hizmet verdiğini söyledi.

Şahin basına yaptığı açıklamada;“Kredi Yurtlar Kurumu’nun illerdeki teşkilat yapılanması bilindiği gibi daha önce Yurt Müdürlükleri şeklinde devam ediyordu. Haziran ayında çıkan Torba Yasa ile Türkiye genelindeki olan tüm yurtlar İl Müdürlüğümüze dönüştü. Daha önce Kırşehir’imiz Kayseri Bölge Müdürlüğü’ne bağlı birim olarak temsil etmekteyken Haziran ayında çıkan yasadan sonra da artık biz illerde bağımsız İl Müdürlükleri olarak hizmet vermeye başladık. İleri ki dönemlerde tüm birimlere atanacak olan memurlar var. Bir anlamda da yeniden istihdam alanı doğmuş oluyor. Daha önce ki dönemlerde biz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıydık. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sonra Başbakanlığa bağlandık. Şimdi de Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı bir birim olarak hizmet vermeye devam ediyoruz.
İlimizde bu yapılanmadan sonra 3 yurt müdürlüğü var iken şimdi 4 kız, 2 tane de erkek yurt müdürlüğü olarak yeniden kendi içimizde bölündük. Bu bölünmeyle beraber hem hizmet kalitemizi, hem de öğrencilerimize yapacağımız olan diğer nitelikli işleri de daha sağlıklı yapmamızın önü açılmış oldu. Bu müdürlüklerimize de atamalar daha yapılmadı, sadece bir erkek yurdu müdürlüğümüzün yurt müdürü atanmış oldu. Önümüzde okullar açılmadan da diğer müdürlükler ve teşkilat yapısı tam oturmuş olacak.
İlimiz merkezde bin 300 erkek kapasitemiz var. 2 bin 700 de bayan öğrenci kapasitemiz var. Toplamda da 3 bin 900 oluyor. İlçelerimizde Mucur ilçemizde bir yurdumuz var. Kaman ilçemizde bir kız, bir erkek yurdumuz var. Çiçekdağı’ndaki yurdumuz da henüz inşaat aşamasında, önümüzdeki Eylül ayını sonunda ya da en geç Kasım ayında faaliyete geçecek. Bunun dışında Mucur’da kiralık binamız vardı, yine 300 kişilik bir yurt binası daha yapıldı. Bunlar da eğitim-öğretime hazır olacak. Dolayısıyla Kaman ilçemize geldiği zaman öğrenciler sıkıntı çekmeyecek. Mucur ilçemizde de bu yeni yurtla beraber gelen öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılamış olacağız. Tüm yurtlar faaliyete geçtiği zaman bizim toplam il genelindeki yurt nüfusumuz 5 bin 200 olacak. Üniversitemizde öğrencinin durumuna göre biz yüzde 45 gibi bir rakamla yurt barınma ihtiyacını karşılıyoruz.
Dışarıdan gelen öğrenciler için şayet yurt başvurularında eğer Kredi Yurtlara giremezse Kırşehir’de bir şansımız da apartların, özel yurtların çoğunluğundan dolayı da gelen öğrenciler burada herhangi bir sıkıntı çekmemekte. Dolayısıyla ilimiz diğer illere göre biraz daha şanslı durumda. Bu sene alacağımız ilçelerdeki toplam öğrenci sayımız bin 900. Bunun 800’ü bayan, 900’ü de erkek öğrenci. Alacağımız öğrenciler ilk defa üniversiteye kayıt yaptıranlarla, ara sınıf dediğimiz 2 ve 3. sınıftaki öğrencilere başvuru elde etme hakları oluyor.
Yurt başvurusu, öğrenim katkı kredisi gibi başvuru yapacak öğrencilerimizin kyk.gov.tr internet sayfamızdan takip edecekler. Öğrencilerimiz yurt başvurularını, öğrenim kredisi ve burs başvurularını internetten bizzat yapabilecekler. Sonuçlar da en geç Ağustos ayının sonunda burs ya da öğrenim kredisi kazananlar, yurt hakkı kazananlar açıklanacak. İnternet sayfamızdan sonuçları öğrenilecek. Okula başlamadan da yurt hakkı elde eden öğrencilerimiz de kendi durumlarını görmüş olacaklar.
Yurtlarımız son 10 yılda konfor olarak en zirveye çıkan bir dönemde. Eskiden ranza olan yurtlarımız şimdi bazalı dediğimiz ikişer, üçer, dörder ve beşer kişilik yurt ortamına sahip oldu. Ücretsiz internet imkanları sağlandı. Yemekhanelerimizde de zaten hem kahvaltı, hem yemek parası verdikleri için biz bunların genel ya da yüksek ücretli yurtlardan farklı fiyat uygulamamız oluyordu. Genel yurtlardan aylık 130 lira alıyorduk öğrencilerimizden. Ama biz hem yemek parası, hem de akşam yemeği katkısı olarak da geri 2 bin lira veriyoruz. Yani çocuk burada bir anlamda bedava kalmış oluyor. Yüksek ücretli bilinen yurtlarımızda, bazalı olan yurtlarımızda 80-190 lira ücret alıyorduk ki burada da çocuklara hem kahvaltı, hem yemek parası olarak da geri 200 TL iade etmiş oluyoruz. Bizim vermiş olduğumuz öğrenim kredisiyle, biz 2015 döneminde bütün öğrencilere aylık 330 lira veriyoruz. Biz de kalan bir öğrenci 130, 190 lira gibi yurdun durumuna göre bir anlamda ailesine muhtaç olmadan Kırşehir gibi yerlerde çok rahat bir şekilde hem yurtta kalabilir, hem de ailesine yük olmadan barınabilir ki bu da Kredi Yurtların sunmuş olduğu büyük hizmetlerden biridir.
Kredi Yurtlar Kurumumuzda, bu hizmetlerinin dışında sosyal faaliyet anlamında çocuklara çeşitli geziler, çeşitli yarışmalar, soysam ve kültürel etkinliklerde her ay düzenli şekilde yapılıyor. Öğrencinin ihtiyacına göre herhangi bir faaliyeti biz yurdumuzda görmek istiyoruz dedikleri zaman da biz çocuklarımıza bu imkanları sağlıyoruz. Yurtlara giriş-çıkış biraz daha zorlaştı. Şöyle ki öğrencilerimiz belli saatlerde girmeleri gerekiyor. Dolayısıyla bir çocuk yurda girdiği zamanda biz onun burada olup olmadığını, ne zaman gittiğini rahatlıkla görme şansımız oluyor. Ailelerin de bu anlamda Kredi Yurtlara güveni her geçen gün artıyor. Kredi Yurtların hizmetlerinin önümüzdeki yıllarda daha da artarak devam edeceği, örneğin merkezde şu anda kiralayacağımız yer yok. Yurt imkanı olabilecek olan şehirdeki bütün yerlerde kiralamış durumdayız ki şu anda 3 tane böyle kiraladığımız binalar var. Bir anlamda da şehrimiz esnafına ya da müteşebbisine Kredi Yurtlar böyle bir sağlamış oluyor.” diye konuştu.

Kırşehir Kredi Yurtlar Kurumu son 10 yılda yaptığı çalışmalarla konfor noktasında zirveye ulaşmış durumda.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN