DAVUL ZURNA YASAKLANINCA İŞSİZ KALDILAR

7 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2562 defa okundu.
DAVUL ZURNA YASAKLANINCA İŞSİZ KALDILAR

ramazan-davul

Kırşehir’de düğünlerde davul zurna yasaklandı. Abdal geleneğini yaşatan üstatlar isyan etti.

 

Kırşehir’de 2011 yılında alınmış olan kararın emniyet görevlileri tarafından orkestra kullananlara tebliğinin ardından Merhum Neşet Ertaş’ın akrabaları düğünlerde orkestra kullanımının yasaklanmaması için istişare görüşmelerine başladı.
Kırşehir’de eski Tavuk Pazarı mevkiinde toplanan Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın akrabaları, düğünlerde elektro sazın yasaklanması uygulamasının kaldırılması için Kırşehir Belediyesi yetkilileri ve Vali Necati Şentürk ile görüşme talebinde olduklarını dile getirdi. Geçimlerini çaldıkları düğünlerden kazanan Garip lakaplı Hüseyin Çakıcı, yapılan uygulamayla aç kalacaklarını ve şehri terk edeceklerini ifade ederek, “Ekmek paramıza engel olunuyor” dedi.

Alınan kararın tebliğinin ardından Kırşehir Belediyesi’ne giderek yaşadıkları sıkıntıları anlatan Abdal Geleneği temsilcileri adına da konuşan Hüseyin Çakıcı, Kırşehir’e yapılan yatırımların yüzde 90’ının Neşet Ertaş sayesinde olduğunu belirtti.
Çakıcı, “Bu memlekete yapılan yatırımların yüzde 90’ı Merhum Neşet Ertaş sayesinde. Bizler Kırşehir’den Neşet Ertaş’ın da Muharrem Ertaş’ın da mezarını alır gideriz. Orada sadece taşları kalır. Bizleri seven ve isteyen çok memleketler var. Lütfen bunu yapmayalım. Biz bu memleketin öz evlatlarıyız. ” dedi.
Kırşehir Belediyesi’nde yaptığı konuşmada kış mevsimi için dahi düğün aldıklarını söyleyen Çakıcı,  “Düğünlere temiz gitmek için dahi aldığımız veresiye kıyafetlerimiz var. Kışın siparişini aldığımız düğünlerimiz oldu. O insanlara da mahcup olacağız ne yapacağımızı şaşırdık. Düğünler ve cihazlar aldık. Bunların borçlarının nasıl ödeneceğini kimse bizlere sormuyor. 10 tane davul-zurna rahatsız etmiyor da insanımızı kurduğumuz bir tane cihaz mı rahatsız ediyor? Bir buçuk ay bizleri idare etsinler ondan sonra memleket bizi sevmeyenlerin olsun. Bu memlekette de sünni abdallar çalsın, bu uygulama bizleri tefecilerin kucağına atar.” ifadelerini kullandı.
Görüşmelerde Kırşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Derviş Aslan ve Belediye Başkan Yardımcıları Halil Tan ile Emre Şahinci, yapılan uygulamanın Kırşehir Belediyesi ile alakası olmadığını abdal geleneği temsilcilerine anlattı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN