DAĞCILARDAN KARDA ARAMA KURTARMA TATBİKAT ÇALIŞMASI

16 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
346 defa okundu.
DAĞCILARDAN KARDA ARAMA KURTARMA TATBİKAT ÇALIŞMASI

baran-daglari_tdf-kirsehir-10Kırşehir İl Temsilciği Tarafından “Kış Koşullarında Arama, Kurtarma Ve Sığınma” Konularında Uygulamalı Eğitim Tertip Edildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleştirilen faaliyete, Kırşehir’de faaliyet gösteren çeşitli spor kulüplerinden lisanslı 8 dağcı katıldı. Gönül Dağı Demirli Kasabasının kuzeyinde bulunan dağ silsilesinde yer alan çeşitli mevkilerde yapılan uygulamalı eğitimlerde; karda yön tayini ve rota bulma, kar evi yapımı ve sığınma, yaralıya ilk müdahale ve taşıma, kar içerisinde insan/eşya arama, gece yön bulma konularında eğitici çalışmalar yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğünden tam teçhizatlı 3 kişilik bir UMKE ekibi de eğitime katıldı.

Dağcılar  yağmurlu bir havada Kırşehir il merkezinden hareket ettikleri belirlendi. Demirli’ye ulaşan dağcılar son hazırlıklar ve kontrollerin tamamlanmasının ardından köyden hareket ettikleri belirtildi. Önce 1410 m. ardından 1455 m. mola veren dağcılar yoğun kar yağışı altında  1646 m yükseklikteki eğitim alanlarına ulaştığı öğrenildi. Karlık Çeşmesi mevki olarak bilinen bu alanda “Arama Ekibi” ve “Kurtarma Ekibi” olmak üzere iki ekibe ayrılan dağcılar senaryolaştırdıkları eğitim planına göre yoğun kar yağışı ve sert rüzgar eşliğinde çeşitli eğitim uygulamaları yaptıkları bilirildi.

Uygulamalar esnasında bazı dağcılar zor kış koşulları nedeniyle faaliyeti yarıda bırakarak ana kampa dönmek zorunda kaldıkları öğrenildi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Kırşehir İl Temsilciliğince organize edilen faaliyet dağcıların senaryo gereği ayak bileğinden yaralandığı için yardım isteyen bir arkadaşlarını bularak Demirli Köyüne intikal ettirmeleriyle akşam sona erdi.Dağcılar sorunsuz bir şekilde aynı gün 20.00’da il merkezine döndü.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN