CÜZZAMDAN ERKEN TEŞHİS İLE KURTULUN

3 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1319 defa okundu.
CÜZZAMDAN ERKEN TEŞHİS İLE KURTULUN

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde Görevli Uzm. Dr. Serpil Çorum Şirin:

“Cüzzam Hastalığında Geç Tanı; Kalıcı Hasar Ve Sakatlıklara Sebep Olduğundan, Toplumda Korku Uyandırmıştır. Oysa Cüzzamda Erken Tanı Konulduğunda; Herhangi Bir Sakatlığa, Kalıcı Bir Hasara Sebep Olmaksızın Kesin Olarak Tedavi Edilen Bir Hastalıktır.

CÜZZAMDAN ERKEN TEŞHİS İLE KURTULUN

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Uzm. Dr. Serpil ÇORUM ŞİRİN “Lepra (Cüzzam) Hastalığı”ndan bahsetti Uzman Dr. Serpil Çorum Şirin açıklamasında: “Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl Ocak ayının son pazar günü, Dünya Cüzzam Günü, son haftası ise Cüzzam Haftası olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de bu bağlamlı, çeşitli etkinlik ve kampanyalar düzenlenmektedir. Cüzzam hastalığı aynı zamanda Lepra veya hansen hastalığı olarak da adlandırılmaktadır.

BİLDİRİMİZ ZORUNLU BULAŞICI BİR HASTALIKLAR ARASINDA

Mycobacterium leprae adında bir bakterinin neden olduğu bu hastalık tüm dünyada ve ülkemizde bildirimiz zorunlu bulaşıcı bir hastalıklar arasında yer alan kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Yol açtığı fonksiyon bozuklukları sosyal damgalanma ve toplumdan dışlanma sonuçları nedeniyle Cüzzam halk sağlığı problemidir. Bu basilin tek kaynağı insandır. Dolayısıyla lepra insandan insana bulaşır. En sık ağız ve burun salgılarıyla yakın ve uzun süreli temas sonucu bulaşan hastalıkta kuluçka süresi oldukça değişken olabildiği için hastalık belirtilerinin ortaya çıkması da 2-25 yıl arasında değişebilmektedir. Ayrıca hastalığın ter, yağ salgıları ve anne sütüyle bulaşabileceği düşünülmektedir.

TÜM YAŞ GURUPLARINDA ORTAYA ÇIKABİLMEKTEDİR

Hastalık tüm yaş guruplarında ortaya çıkabilmektedir. Ancak yakın çevresinde cüzam hastalığı bulunan sosyoekonomik durumu kötü çocuklar özellikle risk altındadır. Cüzzam kişinin bağışıklık sistemine göre farklı klinik bulgular seyredebilir. Bu hastalığın başlıca etkilediği organlar periferik sinirler, deri göz ve kemiktir. İlk deri bulgusu ise genellikle kalça, kol, bacak gibi soğuk deri bölgelerinde oval yada yuvarlak, normal deriye göre daha açık bazen de his kaybının eşlik ettiği lekelerdir. Bu hastaların büyük çoğunlukla bağışıklık sistemi normal olduğu için hastalık tedavisiz kendisi iyileşmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ise basil yok edilemediği için cüzzam ileri evre hastalık olarak karşımıza çıkar. Burada gördüğümüz başlıca bulgular sinir hasarına bağlı düşük el, pençe el, düşük ayak gibi şekil ve fonksiyon bozuklukları, his kusurları, burun tıkanıklığı, burun kökünde çökme, kaşların dış kısmından dökülmesi alt göz kapağının kapanmaması , ve çok daha yaygın simetrik olarak yerleşmiş parlak, bakır kırmızısı  nohut veya ceviz büyüklüğünde olabilen deri lezyonlarıdır. Lepron adını verdiğimiz bu lezyonlar yüze yerleştiği zaman aslan yüzü adını verdiğimiz kaba yüz görünümüne neden olur. Bu hastalarda saçlar gür, sakal ve bıyık ise seyrektir. Genellikle koltuk altı, kasık ve vücudun orta hattı tutulmamıştır. Bu durumun sebebi ise basilin vücudun sıcak deri bölgelerini sevmemsi olarak bildirilmesidir. Cüzzam hastalığı tanısı klinik bulgular ile birlikte burun mukozası veya deri örneklerinde basilin gösterilmesi ile konur.

6-12 AY’DA, BAŞARI İLE TEDAVİ EDİLMEKTEDİR.

Cüzzam hastalığında geç tanı konulması, yetersiz tedavi seçenekleri nedeniyle kalıcı hasar ve sakatlıklara sebep olmuş ve yıllarca toplumda korku uyandırmıştır. Oysa cüzzamda erken tanı konulduğunda herhangi bir sakatlığa, kalıcı bir hasara sebep olmaksızın kesin olarak tedavi edilen bir hastalıktır. Özellikle 1980’li yıllardan sonra çoklu ilaç rejiminin kullanılmaya başlanmasıyla 6-12 ay gibi kısa sürelerde bile hastalar başarı ile tedavi edilmektedir. İlk dozdan itibaren bulaşıcılık ortadan kalkmakta, hastalar tecrit edilmeksizin hastalar ayakta tedavi edilebilmektedirler. 2017 yılı itibariyle Türkiye’de kayıtlı Cüzzam hastası sayısı 605 olup geçtiğimiz yıl içinde yalnız 2 yeni vaka tespit edilmiştir. Ayrıca şu an ülkemizde Lepra Pelevası Dünya Sağlık Örgütü’nün Lepra Elimasyonu için tanımlamış olduğu on binde bir vakanın altına inmiştir. Ülke olarak Cüzzam hastalığı ile mücadelede gelmiş olduğumuz bu başarılı noktanın altında son yıllarda ülkemizde toplumun refah düzeyinin ve tedaviye erişim odaklarının artmasıyla birlikte Sağlık Bakanlığımız ve Sivil Toplum Kuruluşlarınca başarılı bir şekilde yürütülen Cüzzam Haftası etkinlikleri ve kampanyasının rolü büyüktür.” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On