Cumhuriyet Tarihinin İlk Külliyesi İçin 2.Destek Protokolü İmzalandı

9 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
419 defa okundu.
Cumhuriyet Tarihinin İlk Külliyesi İçin 2.Destek Protokolü İmzalandı

Kırşehir Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle imzalandı.

Cumhuriyet Tarihinin İlk Külliyesi İçin 2.Destek Protokolü İmzalandıİmza törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Kırşehir Milletvekilleri Muzaffer Aslan, Abdullah Çalışkan ,TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken , Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Başkanı Kadir Akgül, Bakanlık Bürokratları, Birlik Bürokratları, Kırşehir’den içerisinde sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin de olduğu kalabalık bir heyet ve basın mensupları katıldı.

Törende konuşan Hayati Yazıcı, Ahi Evran Külliyesi’nin 4 etaptan oluştuğunu belirterek, şu anda 2. etap çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Külliyede yapılacak müze ve benzeri yapılara finansman sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)  ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) ile protokol imzaladıklarını belirten Yazıcı, “Bugünkü protokolden sonra inşallah size bir daha gelmeyeceğiz” şeklinde espri yaptı.

Projeye TOBB, TESKOMB ve TESK tarafından sağlanan 12 milyon liralık finansman ile başlandığını ifade eden Yazıcı,”Bu protokolle TOBB 10 milyon lira, TESK 4 milyon lira, TESKOMB 6 milyon lira daha verecek. İnşallah tahsis edilen bu bütçelerle Kırşehir’de Ahi Evren pratiğine uygun, 2023 hedeflerini ortaya koyan hükümet perspektifine uygun bir külliyeyi insanlığa kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Ahiliğin tarihin en değerli hazinelerinden biri olduğuna dikkati çeken Yazıcı, “Ahilik kardeşlik, bilgiyle hikmetin buluşması, ticaret ile ahlakın renklenmesi, harmanlanması demektir. Ahilik standarttır, kalitedir, çırak, usta ilişkisidir. Ahilik öğretilerini, Türkiye’de ve dünyada tanıtımını sağlamak suretiyle insanlığa armağan etmeye çalışıyoruz” ifadesini kullandı.  Projenin 2. etabında Esnaf ve Zanaatkârlar Çarşısı ve çevre düzenlemesi ile Ahilik Müzesinin tamamı bitirilecek. Çalışmalar, ekim ayının ilk haftasında başlayacak. 2013 yılı haziran ayında başlatılan projenin 2. etabının 2015 yılı kasım ayında bitirilmesi planlanıyor.

Geçen sene imzalanan “Kırşehir Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolü” ile TOBB, TESKOMB ve TESK, 12 milyon liralık destek sağlamıştı. Külliye için şu ana kadar 12 milyon lira harcandı. Konuşmaların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Başkanı Kadir Akgül, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak ve Kırşehir Belediye Başkanı Bahçeci protokolü imzaladı.  Ardından, projede emeği geçenler ile toplu fotoğraf çektirildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN