Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

30 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
367 defa okundu.
Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

b (9)Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 92. Yıldönümü, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen törenlerle kutlandı.

28 Ekim Çarşamba günü Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan törenler, 29 Ekim Perşembe günü Vali Necati Şentürk’ün Makamında tebrikleri kabulü ile devam etti.

Vali Necati Şentürk beraberinde Garnizon Komutanı Jan. Alb. Murat Bulut ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile katılanların bayramlarını kutlamaları ile devam eden törenlere, Milletvekillerimiz Salih Çetinkaya ve Yıldırım Türk, ilimiz protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Program, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması ile başladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajı şöyle:

“Bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümüdür. 81 ilimizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümü coşkusunu, millet olarak hep birlikte paylaşıyoruz.

Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir.

600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Aziz Atatürk’ün veciz bir şekilde ifade ettiği “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır.

Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır.

1919’da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, inşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak geride bırakacağız.

Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.

78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, Cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır.

Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir.

Geçtiğimiz yıllarda, devletle milletin, tıpkı 92 yıl önce olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yöneldiği bir dönemi hep birlikte inşa ettik.

Önümüzdeki dönemde, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da, yine hep beraber sahip çıkmalıyız.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış, hem de birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize yürekten inanıyorum.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Mesajın okunmasının ardından bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, tarihimizin şanlı zaferlerle dolu olduğunu, milletimizin bunun en güzel örneğini de yaklaşık bir asır öncesinde kendisine esaret zinciri vurmak isteyen güçlere karşı yeni kurduğu Türk Devletini Cumhuriyetle taçlandırarak gösterdiğini söyledi.

Cumhuriyetin, büyük bir inançla sürdürdüğümüz kurtuluş mücadelemizin bir sonucu olduğunu ifade eden Vali Necati Şentürk; ” Bugün Cumhuriyetimizin 92. kuruluş yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Kan ve irfanla kurduğumuz bu devletin yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğu, 92 yıl önce 101 pare top atışıyla dünyaya ilan edildi. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, Türk Milletinin her ferdi bir bedenin organları gibidir. Türk, bir milletinin ırkının adı değil koskoca bir milletin adıdır. Bu cumhuriyet, bir buçuk milyon vatan evladının Balkan Savaşlarından Kurtuluş Savaşına kadar şehit olmasıyla kuruldu. O günden bugüne kadar, iç ve dış düşmanlarımız bu devleti yıkmak, milletimizi parçalamak, vatan topraklarını bölmek istiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti bizim son kalemizdir. Buradan bir karış toprak koparttırmamaya andımız var. Ülkenin dört bir yanından tüm insanlarımızla topyekün bir millet olarak yeminimiz var. O millet ki şanla ve şerefle tarihin şeref defterlerine kaydolmuştur. Cesaretiyle, medeniyetiyle, adaletiyle, ahlakıyla, inancıyla, imanıyla, vatan, bayrak, ezan sevgisiyle donatılmış milletimiz, dünyaya şeref vermiştir. Zafer, vatan için, millet için, devlet için, bayrak için, Allah yolunda can verenlerindir,” şeklinde konuştu.

Öğrencilerinin şiirlerini okuduğu program, Mehtaran Bölüğü konserinin ardından tören geçişi ile sona erdi.

Törenin sona ermesinin ardından Vali Necati Şentürk ve beraberindekiler Malul Gaziler Derneğini ziyaret ettiler.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Makissos Otel’de Vali Necati Şentürk ve eşi Sevim Şentürk tarafından verilen Cumhuriyet Resepsiyonu ile devam etti

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN