Çocuklarınızın Sizlere İhtiyaçları Var

20 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
514 defa okundu.

aslıBir anne babanın en kıymetli varlığı çocuklarıdır. Eğer anne baba olmuşsak bazı sorumlulukları görmezden gelemeyiz. Aile eğer çocuğa verdiği değeri göstermezse, ilgisiz davranırsa çocuk kendini yalnız hisseder ve her hatayı yapmaya müsait bir şekilde büyür. Hepimiz haberlerde görmüşüzdür. Çocukların en çokta gençlerin uyuşturucu bağımlısı olup ne hale geldiklerini. Sizce bu gençler neden böyle oluyor, suçlu tek onlar mı hiç düşündünüz mü? Kendi çocuğunuzu onların yerine koyarak neler yaşadığınızı fark ettiniz mi?

Her çocuk her genç sevgiye, ilgiye muhtaçtır. En sevgiye ilgiye muhtaç olan da kız evlatlarıdır. Siz ailelerin onların yanında olduğunuzu hissettirmeniz çok önemli bir durumdur aslında. Şuan oturup düşünmelisiniz bir kız evladınızın olduğunu. İlgi, sevgi, şefkat göstermediğiniz takdirde sevgiyi dışarıda aramaya başlayacaklardır.  Belki de yanlış arkadaş çevresi edineceklerdir. Arkadaş çevresi bir kişi için önemlidir. Hayatının en kötü anlarına adım attıranda arkadaştır, kötü anlardan kurtarmaya çalışan da arkadaştır aslında. Arkadaş çevresi yanlış işlerle uğraşıyorsa çocuklarınızın da o hataya düşmesi an meselesidir. Bir arkadaş ölüme götürebilir çocuğunuzu.

 

Bazı aileler vardır çocuklarıyla ilgilenmez ama en tehlikesi de çocukların üstünde sıkı yönetim kurulmasıdır. Çocuk hep kurtulmak ister kurtulduğunda da hata yapar.

Kırşehir gibi bir şehirde yaşamak aslında kız çocukları için yaşamak kolay değildir. Fakat bu sizin çocuklarınız için sıkı yönetim uygulama gerektiğiniz anlamına gelmez. Çocuklarınız sizden uzaklaşması yerine oturup sakince sorunlarını dinlemeniz, arkadaş çevresinden uzak tutmanız yerine arkadaşlarını tanımanız onları daha çok mutlu eder.

Annelerimiz bize her zaman yakın gelmektedir. Anne sevgisini almayan çocuklar her zaman yanlış yola düşmüşlerdir. Biz gençlerin en çok muhtaç olduğu sevgiyi esirgenmesi yanlış arkadaş, yanlış sevgili, yanlış eş seçimine sürükler. Anneler, babalar çocukların yanlışlarını onlarda değil kendilerinde aramaları gerekir. Çocuk veya genç bir suç işliyorsa bu suç tek taraflı değildir. Suçu kendinizde de aramanız gerekir aslında.

Çocukların eline birkaç kuruş vermek değildir sevgi. Sevgi onları korumak korurkende bazı duygulardan mahrum etmemektir. Unutulmaması gereken bir konudur her çocuğun sevgiye ilgiye ihtiyacı olması. Çocuklar siz anne ve babaların aynasıdır.

Uzun lafın kısası siz çocuklarınıza değer verirseniz o çocuğun hata yapma payı azalır. Onları dinlemelisiniz. Dertlerine sevinçlerine ortak  olmalısınız. Onlarla konuşurken anne baba olmayı bildiğiniz gibi bir arkadaş olmayı da bilmeniz gerekir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN