“Çocuklarınızı Korkutmayın”

6 Ağustos 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
94 defa okundu.
“Çocuklarınızı Korkutmayın”

Çocukların soyut düşünme yeteneğinin henüz gelişmediği dönemlerde sünnet edilmelerinin daha az travma etkisi oluşturabileceğine dikkat çeken uzmanlar, ebeveynlere ise “Çocuğu korkutmayın” dedi
Kırşehir’de özellikle yaz ayları itibarı ile sünnet sezonu da açılmış oldu. Aileler uzmanlara danışarak çocuğun sünnete hazır olup olmadığı konusunda uzmanlardan da bilgiler alıyorlar. Konu ile ilgili olarak Ahi Evran üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzmanları hem sünneti gerçekleştiren ailelere hem de sünnet yapmayı düşünen ebeveynlere bazı uyarılarda bulunuyorlar. Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzmanları sünnet yaşı ile ilgili birbirinden farklı pek çok görüş olduğunu belirterek, yapılan araştırmalar sonucu yaygın olarak sünnetin 7 yaş öncesinde ve mümkünse doğumdan sonraki ilk üç yıl içerisinde yapılmasının önerildiğini söyledi.
Yapılacak büyük karşılaştırmalı çalışmalarla ideal sünnet yaşının daha fazla aydınlatılacağını belirten uzmanlar çocukların soyut düşünme yeteneğinin henüz gelişmediği dönemlerde sünnet edilmelerinin daha az travma etkisi oluşturabileceğini kaydetti. Sünnetin mümkün olan en erken dönemde yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, “Çocukta soyut düşünme yeteneğinin gelişimi tamamlanmadan ve özellikle okul arkadaşlarıyla etkileşim başlamadan sünnet gerçekleştirilmelidir” diye konuştu.
BEBEKLİK DÖNEMİNİ TERCİH EDİN
“Sünnet, çocuklarda az ya da çok psikolojik bir travmaya yol açar” diyen uzmanlar, şunları söyledi: “Okula giden ve gitmeyen çocukların sünnet tepkileri arasında son derece büyük farklılıklar vardır. Okulda duyduğu sünnet hikâyeleri veya balta şakaları çocukları son derece korkutur. Şunu asla unutmamak gerekir ki sünnet çocuklarda az ya da çok psikolojik bir travmaya yol açar. Bu etkilenmenin hangi yaşta ne düzeyde olduğu veya kalıcı olup olmadığı net olarak bilinmemektedir. Tüm bu tartışmalardan uzak kalmak isteyen ve psikolojik etkilenme açısından risk almak istemeyen ailelere önerim, sünnet için bebeklik dönemini tercih etmeleri yönünde olacaktır.”
OLUMSUZ ŞAKA YAPMAYIN
Uzmanlar, çocuğu kaygılandıracak, korkutacak detayların kontrol altına alınması ve sünnetin çocuk için travmatik olmaktan çıkması için dikkat edilmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı: “Asla sünnet konusunda olumsuz şakalar yapmayın. Hatta olumlu da yapmayın. Çocuğun cinsel organını kaybetme endişesine kapılmaması için sünnet normal bir doktor kontrolü gibi sunulmalıdır. Hatta sünnet kelimesi geçmemelidir. Sünnetin kültürel olarak törenle kutlanması konusunda çocuğa yapılacak açıklama, ‘aynı ilk dişin çıktığında yaptığımız kutlama gibi bir kutlama yapacağız’ olabilir. Doktora giderken durum abartılmamalı ve normal bir doktor kontrolüne gider gibi gidilmelidir. Çocuk bu operasyondan sonra acı ve rahatsızlık duyarsa doğru şekilde teselli edilmelidir. Örneğin, duyacağı acının çabucak geçeceği söylenebilir. Çocuk eve döndüğünde cinsel organıyla ilgili olumsuz şakalar kesinlikle yapılmamalı ve sünnet sonrası bakımına dikkat edilmelidir

(Haber Merkezi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN