Çocuklara gezici tır’la ücretsiz diş taraması yapılacak

9 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
508 defa okundu.

dişşKırşehir başta olmak üzere 81 ilde gezici tırla diş bakımı yapılacak.

Diş bakımı ücretsiz olduğu bildirilirken tüm vatandaşlarımızın Çocuklarını getirerek gezici tır’da ücretsiz diş bakımlarını yaptırmalarını ve ücretsiz olarak dağıtılan diş macunu ve diş fırçalarını almalarını söylendi.

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında gezici tırla, Kırşehir ile birlikte 81 ilde 5,5 milyondan fazla çocuğa ağız ve diş sağlığı taraması yapılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Günde iki kez iki dakika” Ağız ve Diş Sağlığı Projesi kapsamında gezici tırla, Kırşehir ile birlikte 81 ilde 5,5 milyondan fazla çocuğa ağız ve diş sağlığı taraması gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakanlığı, topluma ağız ve diş sağlığı bilincini kazandırmak için “Günde iki kez iki dakika” projesi başlattı.

Proje kapsamında Batıkent Refika Aksoy İlköğretim Okulu’nda öğrencilere içinde fırça ve macun bulunan ağız ve diş sağlığı seti dağıtıldı. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, her işin başının sağlık olduğunu, ancak Türkiye’de sağlıklı bir yaşam kültürü için bilinç düzeyinde sıkıntı bulunduğunu söyledi.

Bunlardan birinin ağız ve diş sağlığı olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Özellikle aile düzeyinde toplumumuzun yüzde 50’sinden fazlasında diş fırçalama ve ağız diş sağlığına dikkat etmekte sorun var” diye konuştu.

Müezzinoğlu, “hanelerin yüzde 50’sinden fazlasına diş fırçası ve diş macununun girmemiş durumda olduğunu” ifade ederek, şunları kaydetti: “Bunu bir kültüre dönüştürme sorumluluğumuz var.

O nedenle bu yıl Bakanlık, sekiz milyon diş fırçası ve diş macunu dağıtım programını başlattı. İnşallah seneye bunu 10 milyonlu rakamlara çıkartacağız.

Bu yıl ilk defa ilköğretim çağındaki 5,5 milyonu aşkın öğrencimize diş fırçası ve diş macunu dağıtacağız.

Uygulamalı ağız diş sağlığı eğitimi verecek, ağız diş sağlığı muayeneleri yapacak tırlarla, Türkiye genelinde 81 ilimizi ilçe ilçe, ilkokul çağındaki öğrencilerimize bir taraftan eğitim verilecek, diğer taraftan da onların ağız ve diş sağlığı kontrolleri yapılacak. İnanıyorum ki ağız ve diş sağlığında yakalayacağımız başarı, bizim diğer sağlık sorunlarının önüne geçmede önemli katkı ve faydası olacaktır.”

Birçok sağlık sorununun önce ağız sağlığından başladığını vurgulayan Müezzinoğlu, sağlıklı bir hayat için el, ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Müezzinoğlu, bu bilincin çocuklukta kazanılmasının önemine değinerek, bu duyarlılığa, sizden de sahiplenme bekliyoruz.

İnanıyorum ki çocuklarımızın tamamı ‘günde 2 defa en az iki dakika’ diyecek ve akşam yatmadan önce, sabah evden çıkmadan önce yapacağı işlerin başında dişlerini fırçalamayı getirecek” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN