ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÇOCUKLARA ALTIN TAVSİYELER

18 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
982 defa okundu.
ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÇOCUKLARA ALTIN TAVSİYELER

bariyer

Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü, Çocuk Şube Müdürlüğü yaklaşan kurban bayramı sebebiyle çocukları ve ailelerini karşılaşacakları tehlikeler konusunda uyarıyor.

 

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü Kurban Bayramı’nda da Kırşehir’in huzur ve güven ortamını koruması, çocukların bayramı aileleriyle birlikte en mutlu şekilde geçirmelerini sağlamak için dur durak bilmeden çalışıyor. Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da çocuk ve aileleri uyaran Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri aileleri 10 altın kuraldan bahsetti. Huzurlu bir bayram geçirmek için bunları yapın, yaptırın diyen Çocuk Şube Müdürlüğü şu açıklamalarda bulundu:

“Bayram dendiği zaman yüzünde mutluluk ve uzaklarda kalan bir çocukluğun hüznüyle gülümsemeyen kimse yoktur. Bayramlar hep çocukluklarını anımsatır insana. Çünkü en çok çocuklar bayramda hoş tutulur, bir dedikleri iki edilmez. Hayatın telaşıyla henüz tanışmamış masum ve temiz çocuklar mutlu olur en çok bayramlarda. Çocuk ve bayram herkes için birbirleriyle çok yakın iki kelime olmuştur.

Bayramlar çocuğun sosyalleşmesi, kişiliğinin gelişmesi açısından da çok güzel fırsatlar sunar. Ziyaretler ve el öpmeler, hal hatır sormalar, bayram namazları, sosyal ve duygusal birliktelik çocuğun sosyal hayatının zenginleşmesine, aktif olmasına, geniş bir sosyal çevre içerisinde sağlıklı bir kimlik gelişimine katkıda bulunur.

Bayramda yapılan bu tür faaliyetler çocuğun sosyal beceriler kazanmasını sağlar ve kişilik gelişimine katkıda bulunur. Çocukta sosyalleşme ve özgüven gelişimini sağlayan bayram fırsatlarından biri de çocukların ev ev gezerek şeker ve çikolata toplamalarıdır.

Çocukların bayramda şeker toplamaları, Türk toplumunun vazgeçilmez kültürlerinden biridir. Fakat çocuklarımız için açılan her kapı güvenli olmayabilir. Kırşehir, asayiş yönünden güvenli, yaşanılası iller arasında yer almaktadır. Bugüne kadar Kırşehir genelinde çocuk kaçırma, çocuklara karşı taciz ve tecavüz gibi toplumu derinden yaralayan olaylar olmamıştır.

Bu huzurlu ortamın devamını sağlamak ve üzücü olayların meydana gelmeden önünü almak amacıyla Kırşehir Çocuk Şube Müdürlüğü olarak çocuklarımızı ve ailelerini bilgilendirme faaliyetlerinde bulunuyoruz.

Bu bayramı da güvenli ve huzurlu bir ortamda geçirmek ve en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı korumak için ailelerin çocuklarını kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

Çocuklarımızı her türlü tehlikeden uzak tutmak adına  Kırşehir Çocuk Şube Müdürlüğü olarak anne ve babalardan bu 10 altın kuralı çocuklarına öğretmelerini istiyoruz!!!

1-Çocuklarınızı, ebeveynleri, komşuları ve akrabaları haricinde tanımadıkları kişilerin sözlerine itibar etmemelerini ve bu kişilerden bayram şekeri almamaları konusunda uyarınız.

2-Çocuklarınızın kendi mevkilerinden ayrılmamaları ve şeker toplamak için gittikleri insanların evlerine girmemeleri konusunda uyarınız.

3-Art niyetli kişilerin, tatil dönemlerini ve çocukların sokaklarda, oyun parklarında daha fazla vakit geçirdikleri dönemleri seçtiklerini unutmayınız ve bu dönemlerde çocuklarınızı denetimsiz ve başıboş bırakmayınız.

4-Çocuklarınıza tanımadıkları kişilerle iletişim kurmamaları ve onlardan herhangi bir şekilde yiyecek içecek almamaları gerektiğini öğretiniz.

5-Çocuklarınızı yalnız başına dışarıya göndermeyiniz. Oyun parkında oynarken bile gözünüzü üzerinden ayırmayınız.

6-Sesin bir imdat çağrısı olabileceğini çocuklarınıza anlatın. Zor durumlarda bağırarak yardım istemesi hakkında bilgi veriniz.Çocuklara kaçırılma durumunda veya birilerinin bir yere yönlendirmeye çalışması durumunda POLİS İMDAT diye bağırmaları gerektiğini anlatınız.

7-Şüpheli herhangi bir olay ya da kişiyle karşılaştığınızda 155 POLİS İMDAT hattına mutlaka bildiriniz.

8-Çocuklarınıza sakıncalı yerler hakkında bilgi verin, ıssız sokaklar, inşaat ve terk edilmiş yerlere gitmemeleri gerektiğini öğretiniz.

9- Çocuklarınıza adını, soyadını, aile bireylerinin ad, soyadı ve adreslerini öğretin. Kimlik bilgilerini yanında taşımasını sağlayınız.

10- Çocuklarınıza tanıdığı bir kişiyle bile olsa hiçbir yere sizin onayınız olmadan gitmemesi gerektiğini anlatınız.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN