Çocuk Gözlüğü Seçiminde Çerçeve Önemli

26 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
223 defa okundu.
Çocuk Gözlüğü Seçiminde Çerçeve Önemli

Uzun süredir gözlük sektörü içerisinde yer alan Lider Optik yetkilisi Habip Acar  Bekçibaşı, birbirinden farklı gözlüklerle hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap ediyor. Özellikle çocukların göz tedavisinde ihtiyaç duyduğu gözlüklere ulaşabilmesini, çocuğun gözlük seçerken travma yaşamamasını ve gözlük kullanımına olumsuz yaklaşmamasını amaçlıyor. 

40 Arena Gazetesi Olarak bir araya geldiğimiz, Habip Acar, ile çocuklara alınacak gözlüklerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini konuştuk.

Çocuk gözlüklerinde öncelik; çerçeve
Özellikle çocuklarda gözlük seçiminin önemli olduğuna değinen Acar, çocuklarda göz tedavisinde kullanılacak gözlüklerin seçiminde çerçevenin önemine vurgu yaptı. 
“Çocuk gözlüklerinde çerçeve, birinci öncelik” diyen Acar, “Özellikle tedavi gören çocuklarda çerçeve seçimine dikkat edilmeli. Çünkü, her çerçevenin kendi pediatrik özelliği var. Gözlük kullanımı sadece göz yapısını değil, burun yapısını da etkiliyor. Bu nedenle çerçevenin doğru seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle de çocukların palet gözlük kullanmaları daha sağlıklı. Kemik çerçeveler, çocukların burun yapısını olumsuz etkileyebiliyor” diye konuştu. 

Çocuklarda özellikle şaşılık, göz tembelliği gibi rahatsızlıklarda gözlük seçiminin doğru yapılması gerekir
Acar, ailelerin kimi zaman çocuklarına yanlış gözlük seçebildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Çocuklarda şaşılık, göz tembelliği gibi rahatsızlıklar varsa gözlük seçimi doğru bir şekilde yapılmalı. Aileler kimi zaman çocuklarına yanlış gözlük tercih edebiliyor. Bu da çocuğun göz yapısını bozarak ilerde başka sorunlar yaşamasına sebep olabiliyor. Bu nedenle de az önce dediğim gibi gözlük seçiminde öncelikle çerçeve önem taşıyor. Çünkü, her çocuk her modeldeki çerçeveyi kullanamıyor. Özellikle de şaşılık ve göz tembelliği gibi rahatsızlıklarda kullanılabilecek çerçevelerin sayısı da sınırlı.” 

İşportadan alınan güneş gözlükleri kesinlikle kullanılmamalı
Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmanın da önemli olduğuna değinen Acar, “Aslında çocuklarda güneş gözlüğü kullanmak yetişkinlerle aynı öneme sahip. Herkes için doğru ve kaliteli camlara sahip bir güneş gözlüğü kullanmak önem taşır. İşportadan alınan güneş gözlükleri kesinlikle kullanılmamalı” dedi. 
Acar, özellikle gözünde rahatsızlık olan çocukların güneş gözlüğü kullanırken mutlaka optik bir cam kullanması gerektiğini belirtti. 

İki aydan itibaren gözlük kullanılabiliyor
Acar, çocukların iki aydan itibaren gözlük kullanabildiğini de söyleyerek, “Zaten ailelerin de çocuklarına ilk iki aydan itibaren göz muayenesi yaptırması gerekiyor. ‘Çocuk yaşına girsin sonra göz muayenesine gidilsin’ deniyor ama artık göz tedavisinde erken tanı önem taşıyor. Erken tanı alan ve tedaviye erken başlayan çocukların gözdeki rahatsızlığı da gözlük tedavisiyle durdurulabiliyor” dedi. 

“Gözlük takmak istemeyen çocuklar elbet oluyor” diyen Acar, “Çünkü çocuğun alışmadığı ve kendisine yabancı gelen bir şey. Ancak, bizim burada gözlemlediğimiz kadarıyla çocuk kullanması gereken gözlüğün camları yapıldığında ve onu kullanıp görmeye başladığını fark ettiğinde zaten çıkarmıyor.  Sadece çok eskiden beri gözlük kullanmış, sonuç alamamış veya yüzde 90 yanlış yapılmış gözlük kullanan çocuklarda travma oluşmuş olabiliyor. Önemli olan çocuklardaki bu travmayı atlatabilmek” diye konuştu. 

İnternetten gözlük alışverişi yapılmasını tavsiye etmiyorum
İnternetten yapılan gözlük satışlarına da değinen Acar, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Kimsenin internetten gözlük alışverişi yapmasını tavsiye etmiyorum. Elbet internette orijinal olmayan gözlüklerin yanında orijinalleri de mutlaka vardır. İnternette satılan gözlüklerin hepsi sahte diyemeyiz, ama ortada ‘sahte’ olma ihtimali var. 

Dolayısıyla bu ihtimal bile sakıncalı. Zaten internetten gözlük alışverişini yetişkinlerde görüyoruz. Bu konuda yetişkinliklerin dikkatli davranması lazım. Çocuklar için internetten gözlük alışverişi yapılamıyor, çünkü öyle bir pazar zaten yok.” 

Göz sağlığı ihmal edilmemeli
Hem yetişkinlerin hem çocukların göz sağlığını ihmal etmemesi gerektiğine de değinen Acar, “Özellikle kullanılan gözlük camları belli bir süre sonra değiştirilsin” dedi.

 Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On