ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI BU YÜZDEN DÜŞMÜŞ OLABİLİR!

13 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
418 defa okundu.
ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI BU YÜZDEN DÜŞMÜŞ OLABİLİR!

laught1                Çocuğunuzun Başarısı Bu Yüzden Düşmüş Olabilir! 40 Arena Gazetesi Kırşehirli Vatandaşlar İçin Araştırdı

Çocuğunuzun Başarısı Bu Yüzden Düşmüş Olabilir! 40 Arena Gazetesi Kırşehirli Vatandaşlar İçin Araştırdı. İşte sonuçlar;

Çocukların okul başarısı sadece zeka ve çabaya endeksli değil. Fark edilemeyen hastalıkların da çocukların okul başarısı üzerinde ciddi derecede etkisi bulunuyor. İşte uzmanlardan anne-babalara tavsiyeler…

Çocuğunuzun başarısı bu yüzden düşüyor olabilir!

Op. Dr. Remzi Tınazlı, “Çocuğunuzun başarısının düşmesinin sebebi orta kulakta sıvı toplanması olabilir” dedi; orta kulak sıvı toplanmasını, nedenlerini ve erken teşhisin önemini anlattı.

Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Uzmanı Op. Dr. Remzi Tınazlı, çocukların televizyonun sesini çok açması, yakından seyretmesi veya seslenildiğinde birkaç defa tekrarlatıyorsa ve derslerindeki başarılarında azalmalar olmaya başladıysa, ağrısız orta kulak iltihabı geçiriyor olabilirler diyerek, “Özellikle sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren, burun tıkanıklığı şikâyetleri olan, uyku sırasında ağzı açık uyuyan veya horlayan bir çocuğunuz varsa orta kulakta sıvı toplanmış olma olasılığı yüksektir” ifadelerinde bulundu.

“Okul Öncesi Çocukluk Çağında Orta Kulakta Sıvı Toplanması Oldukça Sık Görülenbir Hastalıktır”

“Orta kulak boşluğu normalde hava ile doludur ve bu havanın basıncı dış ortamdaki hava basıncı ile eşit olmalıdır” diyen Op. Dr. Remzi Tınazlı, “Burnumuzun arkasında genzimizle orta kulak arasında havalanma görevi yapan östaki borusu sayesinde orta kulaktaki hava basıncı ile dış ortamdaki hava basıncı eşitlenir. Bu boru normalde kapalıdır.

Yutkunma sırasında ve çenemizi açıp kapatma hareketleri sırasında östaki borusu açılır ve basınç eşitlenir” açıklamalarında bulundu.

Tınazlı, “Uçakta veya dağlarda ani irtifa farkları yaşarken kulağımızda hissettiğimiz basınç hissi, ani değişimleri bu sistemin çalışmasına fırsat kalmadan dış ortam basıncı ile orta kulak basıncının eşitlenememesine bağlı gelişir. Nezle olduğumuzda da kulağımız ayni mekanizma ile tıkanabilir. Özellikle okul öncesi çocukluk çağında orta kulakta sıvı toplanması, tıptaki ismi ile seröz otit oldukça sık görülen bir hastalıktır” dedi.

“Aileler Belirtileri Fark Edemeyebilir”

Tınazlı, “Çocuklarda geniz eti büyüklüğü ve östaki borusunun yetişkinlere göre daha kısa ve düz oluşu, allerjik yapı ve sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmeleri gibi nedenler sayılabilir” diyerek sözlerine şu ifadeleri ekledi;
“Hastalığın erken evrelerinde çocukta hafif bir işitme kaybı başlar. Burun tıkanıklığı belirtileri, ağız açık uyuma, televizyonun sesini çok açma veya televizyonu yakından izleme, derslerde öğretmenin söylediklerini duyamama, sürekli burun akıntısı gibi yakınmalar olur. Aileler bu yakınmaları her zaman fark edemeyebilirler. Çoğu zaman çocuğun az işittiği, okuldaki öğretmenleri tarafından fark edilmektedir.”

“Erken Dönemde Tedavi İle Düzeltilebilen Bir Durumdur”

Orta kulakta sıvı birikmesini, erken dönemde fark edilebilir ve nedene yönelik tedavi uygulanırsa düzeltilebileceğini ifade eden Tınazlı, “2-3 haftalık ilaç tedavileriyle sıklıkla sorun ortadan kaldırılabilir. Ancak östaki borusunun tıkanmasına neden olan geniz eti büyüklüğü durumlarında ve ilaç tedavisinin etki etmediği durumlarda, cerrahi tedavi gereklidir ve sonuç son derece yüz güldürücüdür. Tedavi edilmeyen gecikilmiş durumlarda geçirilen sık orta kulak enfeksiyonlarına bağlı ve kulak zarındaki negatif basınç ile zarda çökme nedeniyle kalıcı işitme bozuklukları ortaya çıkabilir” dedi.

“İşitme Azlığından Şüphe Duyduğunuz Durumlarda Mutlaka Bir Uzmana Başvurun”

Orta kulakta sıvı birikmesi durumlarında kulak ağrısı, ateş, kulak akıntısı gibi yakınmaların olmadığının da altını çizen Op. Dr. Remzi Tınazlı,“Çocuğun derslerdeki başarısının düşmesi, huzursuzluk,arkadaşları ile ilişkilerinin bozulması, denge bozukluğu gibi yakınmalar kimi zaman ana yakınmalar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Tüm bunlar orta kulaktaki basınç ile dış ortamdaki basınç arasındaki farka bağlı olarak oluşan işitme azlığına bağlıdır. Bu nedenle anne ve babaların işitme azlığı olduğundan şüphe duydukları çocukları mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına götürmeleri gereklidir” açıklamalarında bulundu.

“İşitme Konusunda Uyanık Olunmalı Ve Geç Kalmadan Doktora Başvurulmalı”

Op. Dr. Remzi Tınazlı son olarak, “Kulak Burun Boğaz uzmanı, hastalığa neyin neden olduğunu araştıracak ve nedene yönelik tedavi uygulayacaktır. Bu çocuklarda alerjik zeminde burun akıntısı ve geniz eti büyümesi oldukça sık karşılaşılan durumlar olduğundan alerji yönünden de değerlendirilmeleri gerekir. Orta kulakta sıvı toplanması nedeniyle kulak zarına yerleştirilen havalanma tüpü ameliyatları sık yapılan ve işitmeyi düzelten bir operasyondur.

Yerleştirilen tüp 6 ay gibi bir süre sonunda sıklıkla kendiliğinden çıkmakta, ikinci bir müdahaleye gerek kalmamaktadır. İleride kalıcı bir işitme bozukluğuna yol açmamak, çocuklarımızı yaşıtlarından geri bırakmamak, okulda başarısız olmalarını engellemek için, işitme konusunda uyanık olunmalı ve geç kalmadan doktora başvurulmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

40 Arena Gazetesi olarak Kırşehirli vatandaşlarla çocuk gelişimi hakkında sohbet ettik. Yaptığımız sohbetlerde vatandaşlar;” çocukların gelişim süreci her şeyden önemli. çocuklar hem fiziki hem de psikolojıik olarak çok çabuk etkilenir bir yapıya sahip olabilir. Buda zekalarına yansıyabilir. Belki bir doktor değilim ama bir anne olarak çocuğumun sonuna kadar yanında olabilirim. İster zeka geriliği ister başka bir hastalık mutlka çocuklar için çabalamalıyız.” Dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN