Çocuğunuzu Takip Etmeyi Unutmayın

17 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
377 defa okundu.
Çocuğunuzu Takip Etmeyi Unutmayın

Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Madde kullanan öğrenciye doğru yaklaşmalısınız. Madde kullanımını kontrol etmekte güçlük çekmeyin. Bağımlı kişiyi yakından izleyin” dedi.
Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, çocuğunuzun madde kullanmasını önlemek için yapılması gerekenleri açıklarken, “Madde kullanan öğrenciye doğru yaklaşmalısınız. Madde kullanımını kontrol etmekte güçlük çekmeyin. Bağımlı kişiyi yakından izleyin” diye konuştu.
Kırşehir’de vatandaşları ve Toplum Destekli Polislerin hazırladıkları broşürle uyardıklarını belirten Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, madde kullanımında şüphelenme sürecini anlatırken şunları kaydetti: “Çaktırmadan izleyin. Kendiniz konuşmalısınız. Bunun için kendinizi hazır hissedin. İyi bir ortam hazırlayın. Duygularınızı ve düşüncelerinizi paylaşın. Konuşmaya kendinizi hazır hissediyorsanız, bir uzmandan destek alın ve tedaviye başvurun. Çocukla kendisi konuşarak onu yönlendirmeye çalışır; gizlilik ilkelerine uyarak, rehber öğretmene bildirin.”
Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Demirbaş, şu bilgileri verdi: “Madde kullanan çocuğu dinlenin. Eğer sizinle konuşmak istediği sırada bir işle meşgulseniz işinize ara verin, onunla göz kontağı kurarak dinleyin. Söylediği şeyleri doğru anladığınızdan emin olmak için ona sorular sorun. Problemleri paylaşmaya çalıştığınız gibi iyi vakitlerini de paylaşın.
Onunla konuşun. Sadece maddelerin olumsuz etkileri hakkında değil, hayatına ve geleceğine dair düşünceleri hakkında da sohbetler edin. Düşüncelere saygı gösterdiğinizi hissettirerek ona gerçek bilgileri aktarın. Çocuğunuza karşı açık olmanız ve kendi hatalarınızı nasihat dili kullanmadan aktarmanız faydalı olacaktır. Bunları yaparken çocuğunuzun yaşını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmayı unutmayın.
Hayır demesini öğretin. Israrlarla başa çıkması için çocuğunuza ‘hayır’ demeyi öğretmeniz gerekli. Önemli olan nokta, verdiği kararlarda arkadaş grubunun baskısı rol oynadığında yaşayabileceği olumsuz sonuçları fark edebilmesidir. ‘Hayır, teşekkür ederim’ cümlesini ısrarlar karşısında birkaç kere tekrarlanmak, bahane uydurmak, atlatmak, konu değiştirmek ve ortamdan uzaklaşmak gibi yöntemleri denemesini için teşvik etmelisiniz.
Örnek olun. Çocuğunuzun kötü alışkanlıklara alışmasını istemiyorsanız davranışlarınızla ilk önce siz onlara örnek olmalısınız. Gereksiz ilaç kullanmayarak, çok alkol içmeyerek ve sigara kullanmayarak örnek olabilirsiniz.
Teşhis koymayın. Size bir sıkıntısından, sorunundan bahsettiğinde hemen etiket koymaya ya da ne olduğunu bulmaya çalışmayın. Kendisini ifade etmesine müsaade edin. Ne yaşamış, ne düşünüyor ve ne hissediyor, neye ihtiyacı var…  Bunları anlamaya çalışın.
Arkadaşlarını tanıyın. Ergenlik döneminde ön plana çıkan ve gencin hayatında çok önemli yeri olan arkadaşlarının nasıl insanlar olduklarını bilmemiz önemli. Ancak dozu kaçırmamak yani gencin özel hayatını dikkat etmek gerekir. Kısaca, terazide bir denge sağlayarak arkadaşlarını tanıyın.
Yargılamayın. İstediğiniz gibi davranmadığında öfkelenebilirsiniz ve buna engel olamadığınızda da aklınıza gelen şeyleri söylemeye başlar ve farkında olmadan onu yargılayabilirsiniz. Öfkenizi kontrol ederseniz olayın birden fazla sebebi olabileceğini görebilirsiniz. Bu sayede ne siz yaptığınızda dolayı pişmanlık duyarsınız ne de çocuğunuz ‘Ama ben bunu hak etmedim’ hissini yaşamaz.
Konferans vermeyin. En sevdiğimiz şeylerden biri kendi geçmişimizden bahsetmek: “Ben senin yaşındayken ne doğru dürüst oyuncağım ne de bilgisayarım vardı. Hiç kıymet bilmiyorsun, hiç…” Deneyimleriniz nasihat tarzında olmadığı sürece çok kıymetlidir. Çünkü bu tarzdaki bir konuşmada iletişim kanalları zaten baştan yapılacaktır.
Tehdit etmeyin. Tehdit kısa bir süre için çocuğunuzu korkutmaya yarar; ama etkili olmaz çünkü adı üstünde tehdittir. Söylediğiniz şeyleri gerçekleştirmediğinizde de yaptığınız her türlü uyarının zamanla ciddiye alınma olasılığı düşer. İstediğinizi ve bunu neden istediğinizi ona anlatır ve beklentilerinizi onun potansiyeline göre belirlerseniz çocuğunuzun bunları yerine getirme olasılığı artar.
Sorgulamayın. Hayatı hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Arkadaşları kim; nerelere gider, neler yaparlar? Ancak bunları öğrenmek için onu sorgulamamalısınız. Unutmayın niyetiniz ‘paylaşmak.’  Eğer o anda size cevap vermiyorsa , ‘Şu anda konuşmaya çok hazır değilsin; ama istediğin zaman ben seni dinlemeye hazırım’ şeklinde karşılık vermeniz kendisi ile ilgilendiğinizi anlamasını sağlayacaktır.
Ahlak derslerinden kaçının. Yapılması gereken bir şeyi yapmış olsa bile bunu ahlak dersi verir tarzda değil; yaptığının ne gibi olumsuz sonuçlar yol açtığını ve ne gibi duygular uyandırdığını dile getirerek anlatmanız ona bir şey öğretecektir.”

indir

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN