Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi Gerçekleşti

29 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1498 defa okundu.
Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi Gerçekleşti

Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi Gerçekleşti

 

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Akıl ve Ruh Sağlığı Birimi tarafından kurumda görevli Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına “Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme” eğitimi verildi.

Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı’nın amacı konusunda müdürlük tarafından şu bilgilere yer verildi: “İnsanın yaşam boyu bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı, beyninin gelişimiyle yakından ilişkilidir. Beyin gelişimi büyük oranda yaşamın ilk yıllarında, özellikle de anne karnında ve doğumdan sonraki ilk beş yılda oluşur. İnsanın yaşam boyu kullanacağı becerileri, öğrenme kapasitesi, çevreyle ilişki yetenekleri ve kişiliği de beyin gelişimi ile birlikte büyük ölçüde bu yıllarda gelişir.

Beynin hızla geliştiği gebelik ve 0–6 yaş döneminde ülkemizde anne ve çocukla düzenli ilişkisi olan tek yaygın yapılanma, birinci basamak sağlık hizmetleri yapılanmasıdır. Birinci basamak çalışmalarında gebe ve çocuklara yönelik koruyucu hizmetlerin en önemli unsuru düzenli gebe-çocuk izlemleridir. Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı, çocuğun psikososyal gelişimini destekleme yöntemlerini birinci basamak sağlık hizmetleri içine entegre ederek, gelişimin en hızlı olduğu gebelik ve 0-6 yaş döneminde çocuğun gelişimini desteklemeyi, gelişimi etkileyebilecek risk etmenlerini erken belirleyip, erken müdahale etmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple ilimizde görev yapan tüm Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına eğitim verilmektedir.” (Haber Merkezi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN